Ei elämää ilman valoa

Pimeys tiivistyy
harhailen
kuljen ympyrää
maailma keinuu allani

ikkunattomat seinät
lähestyvät joka hengäykselläni

on niin hiljaista
pimeää
naamioituneet eivät puhu
eivät näe

sytytä valo
minun nähdä

sinut
898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minusta tämä on kaunis, selkeästi kirjoitettu ja pidin myyös siitä, että runo pysyi kasassa koko matkan, eikä pirstaloitunut.

Äänestä
  • Kiitos sanoistasi DBW!

    Tämä syntyi siitä että pimeys tuottaa mulle ahdistusta.

    Äänestä

  • liona kirjoitti:

    Kiitos sanoistasi DBW!

    Tämä syntyi siitä että pimeys tuottaa mulle ahdistusta.

    ja minulle väsymystä..

    Äänestä

  • Darkkiseikirjautunut kirjoitti:

    ja minulle väsymystä..

    sitäkin, pimeä voi olla tunnelmallistakin jos sytyttää kynttilöitä ja kuuntelee musikkia.

    Äänestä

etsin yön katkaisijaa
tumma hevonen päässä ratsastaa
tiedän valo varjot poistaa

musta syö valon
kynttilää miettien palvon
senkin huokaus sammuttaa
sydän kytien savuaa


uuden päivän alkuun raapaisen
rätisten silmät syttyy
kädet jo ylettyy katkaisimelle


tulkoon valkeus
eläköön rakkaus


http://www.youtube.com/watch?v=sa0JuNw_OCU&feature=related

------------------------

Hyvän runon olet tehnyt
kuvaavilla vertauksilla.

Äänestä
  • Pitkästä aikaa oiva-k ja kiitos hienosta vastauksestasi!

    Äänestä

Kaunista....

Mietin tässä yhtenä iltana kun yllättäin meidän katuvalot sammuivat, kaikki. Kuinka epävarma olin lähteä sinne pimeään.. Onko valo addiktoiva aine? Olemmeko taas luoneet jotain, joka vain synnyttää riippuvuutta? Ilman valoa on pimeää, mutta kun lisäät yhden valon, pimeästä tulee vielä mustempi. Pitää laittaa vielä yksi valo... ja yksi, ja......

Entä jos ei lisää yhtäkään valoa. Istuisi vaan siinä, silmät kiinni, ja tuntisi, avaisi muutkin aistit kuin näön. Kuulet tuulen latvoissa. Haistat, syksyn mehevän mullan tuoksua, Äiti-maan tuoksua. Tunnet kirpakan pakkasen poskissa, olet siis elossa. Eläin sun sisällä herää, joka nauttii siitä että voi olla yhtä luonnon kanssa. Ja ajattele - ei yhtään varjoa :)

Äänestä
  • Jos ei valoja niin ei varjojakaan. Totta on että olemme tulleet riippuvaiseksi valosta, D-vitamiinin puute on yleistä pohjoimaissa.Olet oikeassa siinä
    että muut aistimme voimistuvat valon puutteesta. Mutta tämä pimeä vuodenaika
    on raskasta ja rajoittaa elämää (ainakin omaani)

    Kiitos mielenkiitoisesta vastauksestasi joka sai mut "näkemään" pimeässä.


    Ps. täällä syttyvät vain joka 4.:nen katuvalon ja nekin harvassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


liona kirjoitti:

Pimeys tiivistyy
harhailen
kuljen ympyrää
maailma keinuu allani

ikkunattomat seinät
lähestyvät joka hengäykselläni

on niin hiljaista
pimeää
naamioituneet eivät puhu
eivät näe

sytytä valo
minun nähdä

sinut

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu