pulska kisu

kizumizzi

Heipsan!

Noin kolme vuotias kisuni on todella pulskassa kunnossa, ystävänikin ovat jo huomautelleet asiasta...Toin kisun suomeen Thaimaasta toukokuussa 2003, ja silloin lääkäri suositteli ruokkimaan kisua niin paljon kunnes se olisi normaalipainoinen...Kissa oli siis Thaimaasta tullessaan niin alipainoinen, että lentomatkakin meinasi olla sille liikaa. Nyt kissa vaan jatkaa lihomista, vaikka en annakaan sille ruokaa kun aamuisin ja iltaisin noin 100g per kerta. Kuivamuonaa en voi pitää purkkiruoan lisänä, koska kissa rakastaa sitä niin paljon että jättäisi kunnon ruuan syömättä jos kuivamuonaa olisi aina saatavilla. Mitä ruokaa siis kannattaisi antaa pulskalle kissalle, auttaisikohan joku riisi-maksa -sekoitus tms.? Madoistakaan tuskin on kyse, kissa on madotettu kertaalleen Thaimaassa, sen jälkeen vielä suomessa kaksi kertaa...

Kiitos :)

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiisu

      Hienoa, että olet tuonut kissan Thaimaasta kuolemasta( vaikka onpa täälläkin löytökissoja)
      Kokemukseni löytökissoista on sellainen, että ne syövät kaiken, minkä vain eteensä saavat, pahan päivän varalle.
      Kissasi ei ole enää kasvuiässä, joten hyvänä ideana olisi pitää kissalle ruoka-ajat. Itse annan kissoilleni aamuisin ja iltaisin ruokaa.
      Punnitse kissasi ja katso sopiva annostus, äläkä jätä mitään ylimääräistä päiväksi naposteltavaksi.

      Lisäksi on olemassa laihdutusruokia, jos niitä tarvitset.
      Ja koska kissasi on nuori, leiki sen kanssa ja jos se tykkää käydä ulkona, tee ulkoilureissuja kissasi kanssa.
      Aurinkoisia päiviä molemmille!

    • Raksu

      Raksut ovat kunnon ruokaa, siis laaturaksut, niissä on kaikki mitä kissa tarvitsee. Osta eläinkaupasta jotain light-raksuja, neuvottele ensin eläinlääkärin kanssa ruokavalion muutoksesta.

      Sisäkissa tulisi madottaa kolme kertaa vuodessa.

      Kissalle voi lisäksi antaa raakaa lihaa (sydäntä, naudanlihaa, jauhelihaa, kanaa...). Sisäelimiä kerran viikossa, samoin kalaa, järvikalat keitettynä.

      Suosittelen laadukkaita light-raksuja, ei mitään Friskiesejä tms. marketin viljapommeja. Royal Caninilla ja Hill's Science Planilla on ainakin laihisraksuja.

    • tikru

      Mulla on ollut sama ongelma kissani kanssa. Se on aikuisena otettu navetasta tosi kurjassa kunnossa ja olin alkuun epävarma jääkö kissa ollenkaan henkiin. No henkiin jäi ja painaa tällä hetkellä kymmenen kiloa (ikää on 6 vuotta).

      Nyt olen aloittanut kissallani dieetin. Syötän sille nutron light-raksuja (eläinkaupasta) ja lihaa ja kalaa (ja katkarapuja välillä herkkuna). Ruokin kissan kaksi kertaa päivässä ja kissa on ollut uuteen ruokavalioon tosi tyytyväinen. Vielä en ole painon putoamista huomannut, mutta muuten kissa on terve ja pirtsakka ja eläinlääkäri totesi että laihtua ei tarvitse kunhan ei liho enää enempää.

      Mutta lienee vaan pakko tyytyä siihen että tuollainen kovia kokenut katti ei osaa säännöstellä syömistään vaan syö juuri niin paljon kuin sille annetaan,joten kannattaa yhdessä eläinlääkärin kanssa arvioida sopivat ruoka-annokset ja pysyä niissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      144
      3566
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      216
      2433
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      70
      2421
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      93
      2278
    5. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      5
      1756
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      160
      1704
    7. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      121
      1534
    8. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      16
      1260
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      123
      1107
    10. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1086
    Aihe