Flirttailu ystävien kanssa

flirtatious

Elän parisuhteessa miehen kanssa, olen kuitenkin täysin kaapissa bi-seksuaalisuuteni kanssa. Asia on minulle vasta hitaasti valjennut ja uutuutensa takia varsin epävarma kohta itselleni.

Olen huomannut, että olen nykyään monia tyttökavereitani tai vastatapaamia tyttöjä kohtaan todella flirtti ja itsevarma. En todellakaan esim. miesten kanssa ole ollut varma itsestäni. Nykyään kuitenkin flirttailen todella luontevasti mm. uusien tuttavuuksien (esim. kavereiden kaverit jne) kanssa, jos he edes vähän vetoavat minuun alitajunnassa tai jossain.

Kukaan näistä tytöistä, joille flirttailen ei ole ainakaan tullut kaapista bi- tai homoseksuaaleina, mutta flirttailevat silti takaisin ja tuntuvat pitävän minulta saamastaan huomiosta, mikä sinällään vain lisää haluani flirttailla.

Flirtillä tarkoitan ihan yleisesti sellaista kiusoittelua, turhia pieniä kosketuksia ja pitkiä katseita, vilkuilua...

Asia jostain syystä hämää minua vaikka nautinkin huomionantamisesta ja siitä, että flirttiin vastataan samalla mitalla. Ehkä tämä häiritsee sen takia, että olen tosiaan kaapissa, eikä kukaan flirtin kohteistakaan ole antanut mitään vihjettä siitä, että olisivat bissejä tai lesboja.

En tiedä mitä tulin kysymään, kunhan ihmettelemään.

kohtalontovereita?

7

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • messy game

      Ehkä se häiritsee sua juuri siksi, ettet ole tunnetasolla ihan perillä, mitä haluat. Flirtti toimii parhaiten silloin, kun seisoo emotionaalisesti eleittensä takana. Tunteet paistaa ihmisestä läpi, vaikka itse luulee jotain muuta.

      Jos on sisältä vahva, niin muutkin tajuaa, että flirtti on vain kevyttä peliä ja sellaiseksi jää. Mutta jos soutaa ja huopaa omien halujen kanssa, niin on kohta ikävä peluri ja sitten sattuu :/ Tää on mun kokemus asiasta.

    • hipsdontlie

      Kohtalotoveri siinä mielessä, että itsekin huomaan kokevani itseni vahvaksi ja flirttailevaksi, kun vastaan tulee ihana nainen. Ilman sitä vastakaikua en todellakaan kuvailisi itseäni naisten naurattajaksi, mutta kun sopiva nainen on vieressä hymyilemässä ja nauramassa, niin minkäs teet... En tosin ole kaapissa, en enää suhteessa mieheen, enkä ehkä edes bi, joten siinä mielessä eri tilanne - mutta samasta minä olen lähtenyt. Nyt ei enää itse asiassa tule niin paljon flirtattua kenen tahansa naisen kanssa, kun siinä on tavallaan enemmän tosi kyseessä, kun olen tajunnut olevani kiinnostunut naisista (paljon enemmän kuin miehistä). Miesten kanssa ei mullakaan koskaan ole ollut tällaista flirttiä, ja tekis mieli sanoa, ettei oikein minkäänlaista flirttiä.

      • flirttiä

        Sama täällä! :D
        Kovasti on ollut välilä ollut flirttiä ilmassa ja jos vastapuoli on ollut kiinnostav, niin kyllähän siihen on tullut vatattua. työpäivää tai arkea ihan muuten vain piristämään:D


      • aaapee1
        flirttiä kirjoitti:

        Sama täällä! :D
        Kovasti on ollut välilä ollut flirttiä ilmassa ja jos vastapuoli on ollut kiinnostav, niin kyllähän siihen on tullut vatattua. työpäivää tai arkea ihan muuten vain piristämään:D

        Ongelma onkin osittain juuri tuossa.

        Yleensä ihastun hieman ihmisiin joiden kanssa flirttaan, jos he pistävät samalla mitalla takaisin. Tämä johtuu siitä, että 1) flirttailen sellaisten kanssa joista pidän jo ihan kaverimielessäkin 2) pidän itsevarmuudesta. Usein nämä ihmiset sattuvat olemaan myös kavereita tai ystäviäni, enkä todellakaan haluaisi pilata ystävyyttä milllään säätämisellä. Tai pettää poikaystävääni. Tai tulla ulos kaapista bi-seksuaalisuuteni kanssa.

        Mahdoton yhtälö, mutta olen koukussa tyttöille flirttailuun.


      • noin 99% hetero :D
        aaapee1 kirjoitti:

        Ongelma onkin osittain juuri tuossa.

        Yleensä ihastun hieman ihmisiin joiden kanssa flirttaan, jos he pistävät samalla mitalla takaisin. Tämä johtuu siitä, että 1) flirttailen sellaisten kanssa joista pidän jo ihan kaverimielessäkin 2) pidän itsevarmuudesta. Usein nämä ihmiset sattuvat olemaan myös kavereita tai ystäviäni, enkä todellakaan haluaisi pilata ystävyyttä milllään säätämisellä. Tai pettää poikaystävääni. Tai tulla ulos kaapista bi-seksuaalisuuteni kanssa.

        Mahdoton yhtälö, mutta olen koukussa tyttöille flirttailuun.

        Sitten vain jatkat entiseen malliin, kunhan et satuta lähimmäisiäsi. Ja tosihan on, että flirtti imartelee sen kohdetta. Näin olen siihen osallistuneena sen itse aina kokenut. :)

        Itse olen harrastanut tätä "päivän piristystä" lähinnä töissä tai harrastuksen parissa. Johtuen varmaan myös paljon siitä, ettei ystäviini lukeudu sopivia henkilöitä eli en tunne mitään mielenkiintoa, tarvetta tai halua heidän kanssaan flirttailuun. Saattaisivat jopa hieman ihmetellä tai jopa pelästyä!!, jos yhtäkkiä alkasisin flirttailla heidän kanssaan. :D Eli he ovat todellakin vain kavereita ja kaikki heteroita..

        Flirttailen yleensä, niinkuin aaapee1, vain ja ainoastaan minua kiinnostavien henkilöiden kanssa. Olen kuitenkin huomannut,että sen hetkinen mielentila vaikuttaa suuresti tunteisiin. Seuraavana päivänä flirttailu (vaikkapa kiireisestä työtilanteesta johtuen) ei kyseisen ihmisen kanssa innosta välttämättä pätkääkään, jolloin itselle tulee tunne että on leikitellyt toisen tunteilla vaikka siitä ei todellakaan ole ollutkaan kyse.

        Tällaisin ajatuksin..


    • Anonyymi

      Nostelen vanhaa ketjua.

    • Anonyymi

      Ennen ei käynyt mielessäkään, että samallekin sukupuolelle voisi flirttailla. Nyt bi- pohdintojen kanssa huomaan tekeväni sitä paljon; hymyilen, juutun työkaverin katseeseen, imeskelen alahuultani, punastun, lähettelen hempeitä viestejä ystävilleni.

      Lähipiirissäni on useampia sateenkaarevia ihmisiä, eikä tinannetta ainakaan helpota, että tunnen ihastuksen tunteita ainakin kahteen heistä.

      En tarkoita pahaa ja toivon etten käytökselläni satuta ketään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      144
      3893
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      130
      2622
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2208
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      39
      2098
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1668
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1634
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1620
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1064
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1032
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      956
    Aihe