kissa söi kuminauhaa

mässääjäkissa

Vaikka kuinka tarkka olisi, aina jossain on jotain vaarallista syötävää kissalle... Kissa siis söi about 10 cm sellasita ohutta kuminauhaa, riittäisikö tuo tekemään vahinkoa suolistossa, jos pahasti käy? Voiko kissan vielä pistää oksentamaan kun tapahtumasta on tietääkseni vähemmän kuin 6 tuntia? Vai annanko vain parafiiniöljyä ja toivon ettei vointi huonone

5

3906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idätetty kaura

      . Älä anna parafiinia .Kuminauha voi aiheuttaa tukoksen eikä parafiini aukaise sitä -päinvastoin voi aiheuttaa huomattavaa lisävauriota. Odota jos tulisi normaalisti ulos-ellei aamuun mennessä näy niin ota yhteys el.lääkäriin. Ja tietty otat jo aiemminkin jos voinnissa tulee jotain ekstraa.
      Itselläni on huostaanotettu kissa joka oli edellisessä paikassa oksennellut pari kuukautta. EL.lekuri oli kuulemma perusteellisesti tutkinut. Annoin kissalle idätettyä kauraa kun tuli meille . Tullessa oli melko heikkokuntoinen.Kissa oksensi paksun kuminauhamöykyn. Alkujaan kuminauha oli ollut kaiketi punaista-ulostulessaan hapertunutta ja haalean punaista.Oksentelu loppui siihen päivään.

    • vilpuri kissa

      Minun pentukissani ( 10kk) ilmeisesti söi leikkikalunsa varresta kuminauhaa n.20 cm torstaina. Kotiin tullessani oli kepissä vain tynkä nauhaa jäljellä. Juttelin eläinlääkärin kanssa asiasta perjantaina ja hän neuvoi antamaan parafiiniöljyä 5ml kolme kertaa sinä päivänä. Ja katsomaan kielen alta jos olisi jäänyt sinne nauha jumiin. Jos ei kakka tule niin päivystävälle soitettava. Oli perjantai päivä. No kakka tuli lauantainakin ( myös perjantaina), mutta ei kuminauhaa. Tongin pölyinmuripussinkin jos olisin imuroinut kuminauhan, mutta ei. Mistään ei löytynyt. Nyt tarkkailen syömistä ja juomista ja käytöstä. Kissa on ihan virkeä ja syö kyllä ja juo ja hyppii. Ennen kyllä kakki kolmekin kertaa päivässä nyt kerran. Joulun pyhät alkavat maanantaina, joten kalliiksi tulisi jos leikata pitäisi. Siksi rukoilen, että nauha tulisi ulos.

    • leikkaukseen kai

      Kuminauha voi kiertyä kissan suolistoon aiheuttaen kuoliota. Mikäli kuminauha ei ole tullut ulosteen mukana ulos, se on voinut hyvinkin kiertyä jonnekin ja jäädä jumiin. Tilanne voi mennä varsin vakavaksi, pahimmassa tapauksessa kuolio etenee nopeasti.

    • jos kisu on normaalisti eikä mitää ni sit ok, mut jos jotai hälyttävää alkaa näkyy ni lekurii heti

    • paha juttu

      Ei ole normaalia, ettei kuminauha ole vieläkään tullut läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1556
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1403
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1269
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1227
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      75
      1172
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1163
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      962
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      175
      855
    Aihe