Huijareiden kaupunki...

mani mani

National Geographicilla pyörii sarja "huijareiden kaupungeista", Praha on yksi näistä

Telvis.fi: "Huijarien kaupunki: Prague
Kun Prahan päivä muuttuu illaksi, ryhtyvät kaunottariksi, tavallisiksi kadunmiehiksi ja taksinkuljettajiksi tekeytyneet kaupungin huijarit töihin"

Ohjelma tulee vielä lähipäivinä uusintoina, tavalliselle turistille lähinnä antaa infoa takseista ("turbomittarit" 6x taksa), mitä on täälläkin käsitelty ja isolla rahalla ostaessa annetaan tietoisesti väärin takaisin.

Muut jutut koskee mömmöjen ostajia ja tyttöjen perässä meneviä, jälkimmäinen näyttää olevan erinomainen keino menettää rahansa.

Dokumentti on osin tehty piilokameroilla ja loput haastattelemalla.

14

4457

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijareita kaikki

      Just katsoin sen tvstä. Taksimiehillä voi olla aseet mukana joilla ne pakottaa maksamaan jopa 9 kertaisen hinnan taksimatkasta. Lisäksi ne saavat rahaa siitä että vievät turisteja, etenkin yksinäisiä miehiä, kädestä pitäen johonkin räkälään josta sitten ulospääsy maksaa 500 euroa tai vaihtoehtoisesti hakataan.
      Kannattaa olla varovainen, eikä liikkua pimeän aikaan.
      Myös jos joku nainen tulee kadulla jutteleen, niin useimmiten sen kädet ovat turistin lompakossa ennenkuin silmä välttää,

      • Prahassa 8/2013

        Kävimme Prahassa viikon reissun elokuussa 2013.

        Prahan linnasta palatessamme kävimme ravintolassa nimeltään Malostranska Pivnice. Söimme ja joimme oluet. Mielestämme tulimme siellä huijatuksi. Kyse oli suomalaisen näkökulmasta ihan pikkusummasta (halpaahan syöminen siellä oluttuvissa oli) mutta kyse on periaatteesta. Huijaus oli ihan tietoista.

        Tällainen houkuttelevan näköinen paikka:
        http://www.malostranskapivnice.cz/


      • Perusk*setus
        Prahassa 8/2013 kirjoitti:

        Kävimme Prahassa viikon reissun elokuussa 2013.

        Prahan linnasta palatessamme kävimme ravintolassa nimeltään Malostranska Pivnice. Söimme ja joimme oluet. Mielestämme tulimme siellä huijatuksi. Kyse oli suomalaisen näkökulmasta ihan pikkusummasta (halpaahan syöminen siellä oluttuvissa oli) mutta kyse on periaatteesta. Huijaus oli ihan tietoista.

        Tällainen houkuttelevan näköinen paikka:
        http://www.malostranskapivnice.cz/

        Paikallisilla ravintoloilla on tapana veloittaa siitä maustekorista, minkä tuovat pöytään ruokatilauksen jälkeen ja leivistä, laittamalla ne samantien takaisin, niin ei tarvitse maksaa ketsupista ja HP-kastikkeesta ja parista leivänpalasta ekstraa...


    • Maailman kaupungit

      Höpö höpö! kaikki suurkaupungit ovat vaarallisia jos et osaa olla ja liikkua kuin kala vedessä ja jos tyhmyyksissä vedät umpikännit, vika on silloin myös sinussa koska teet heille asian liian houkuttelevaksi ja helpoksi. Yleensä känniset ja tyhmät ihmiset joutuvat ryöstön kohteiksi, näin se vaan menee.

      Olen liikkunut maailman monissa eri mestoissa ja koskaan en ole sellaista känniä vetänyt ettenkö pystyisi itsestäni huolehtimaan.

    • Satunnainen matkaaja

      Tulin juuri Prahan-reissusta. Mitään ongelmia ei ollut. Näin kyllä tuon jakson kyseisestä tv-sarjasta ja kädet kouristuivat koko ajan lompsan ja käsilaukun seutuville. :-) Ainoa pelottava tilanne oli illalla myöhään metrossa, kun lauma korstoja tuli uhkaavasti kohti, mutta ne olivatkin lipuntarkastajat ja lippu oli kunnossa :-) Julkisilla kulkuvälineillä on helppo ja kätevä matkustaa Prahassa mm. matka lentokentältä hotellille taittui bussilla metrolla eikä maksanut kuin reilun euron. Siellä on hyvät opasteet ja kuulutukset mikä on kulloinenkin ja seuraava pysäkki. 3 vrk tiketti julkisiin kulkuvälineisiin maksaa n. 12 eur ja ne kulkevat yötä päivää, paitsi metro menee puoliltaöin kiinni.

      • Hyvä olit

        Saitko oikeasti selvää kaikista kuulutuksista?


      • Satunnainen matkaaja
        Hyvä olit kirjoitti:

        Saitko oikeasti selvää kaikista kuulutuksista?

        Aika nopeasti korva harjaantui. Kun tiesi vähän etukäteen mitä pysäkkejä piti olla, niin kyllä niistä kuulutuksista sai hyvin selvää. P.I. Pavlovan metroasema oli esim ihan selvällä suomenkielellä "pee ii pavlova" :-)


    • praguee

      I.P.Pavlova se on kylläkin :)

      • Satunnainen matkaaja

        Totta, mokasin :-)


      • prakuee
        Satunnainen matkaaja kirjoitti:

        Totta, mokasin :-)

        metroissa ja uudemmissa ratikoissa on katonrajassa punakirjaimiset näytöt joissa lukee päätepysäkin nimi vuorotellen seuraavan pysäkin nimen kanssa.
        Lisäksi metrovaunuissa ja asemilla on hyvin selkeät linjakartat.


    • daadsads
    • Plussat ja miinukset

      Totta se on, Prahan taksikuskit on maailmankuuluja oveluudestaan ja kepposistaan. Sinne matkaavien kannattaakin olla varovaisia taksien suhteen ja suosia vaan paria tiettyä taksifirmaa, jotka on havaittu rehellisiksi. Itse suosin Prague Aiport Transferin palveluita lentoasemamatkojen osalla. Edes hotellin vastaanoton soittama taksi ei välttämättä ole luotettava, kadulta älkää kuitenkaan koskaan taksikyytiä ottako!

      Muuten Prahassa on suhteellisen turvallista, normaalia maalaisjärkeä kannattaa toki sielläkin kuunnella (kuten myös Hesassa). Iloisia tyttöjä etsivät voivat sielläkin pettyä pahasti tai saada epämukavia matkatuomisia. Samoin rahanvaihdossa on syytä olla tarkkana noiden palkkioitten suhteen...

      Prahan nähtävyydet ja ruokapuoli ovat kuitenkin sen verran huikeat, että suosittelen kaupunkia varsin lämpimästi. Harva myöskään on tietoinen, että Prahan ostosmahdollisuudet ovat kerrassaan loistavat!

      Prahan tunnelmista voi lukea lisää tästä linkistä:

      http://kaupunkilomalle.com/praha

    • Kusetusta

      Oppirahat pitää maksaa. Olimme ostaneet taksimatkat booking.fi sivujen kautta oliko mozio. Kuski oli kyltin kanssa vastassa, hieman kuitenkin myöhässä. Lähtö aamuna seisoimme kadun varrella ja odotimme samaa taksia ja kuskia. Tuli taksi ja pysähtyi, tervehti ja otti meidän laukut. Sanoin että sinä et ole sama kuski ja taksi siihen vaan vastas että kaikki ok. Lähettiin ajamaan ja vielä siinäkin sanoin että et varmaakaan ole meidän taksi ja edelleen huonolla englannin kielellä kuski sanoi kaikki ok. Oltiin jo puoli välissä matkaa soi puhelin en kuitenkaan ehtinyt vastata ja kohta tuli viesti siltä oikealta jo maksetulta taksilta että missä ollaan hän odottaa. Olisi pitänyt älytä soittaa annettuun puhelinnumeroon ja varmistaa asia että emme olisi nousseet väärään taksiin. No perillä kuski oli vailla maksua sanoin että kyyti on maksettu jo etukäteen. Söpersi vain jotain ja oli maksua vailla ei päästänyt autosta pois. Jouduimme maksamaan mutta kävi vain käteinen ja eipä ollut kuin 50 € seteli. Summa oli 27 € mutta siinä ku antoi vaihtorahaa takas osaksi eurona ja osaksi paikallisena. Antoi vähän liikaakin ja hinnaksi jäi 17€. Siispä varmista taksi ennenkuin nouset kyytiin ku näyttää olevan että mikä tahansa taksi pysähtyy kohdalle ja ottaa muina miehinä kyytiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe