Olen aloittamassa perustusten tekoa syyskuussa. Talopaketti tulee keväällä. Kannattaako vuokrata väliaikainen työmaasähkötaulu vai hankkia oma, koska rakennusaikaa menee yli vuodenpäivät?
työmaa sähköt
Reiska-75
97452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ottaa heti semmoinen oma pihakeskus joka jää sulle.
Korvaako tämä pihakeskus jotenkin talon sisälle tulevaa sähkökeskusta, vai miksi tällainen kannattaa ottaa?
Hommaat heti lopullisen päkeskuksen tai talokeskukseksi sitä joskus sanotaan, ja teet sille pukin josta se siirretään lopulliseen paikkaan talon ulkoseinälle talon valmistuessa. Tosin joissain kunnissa, esim. Helsingissä se voi jäädä myös tontin reunaan tonttiliittymän välittömään läheisyyteen. Ja ota sellanen missä on ainakin yksi 16A:n voimavirta ulosotto ja pari tavallista 16A:n valovirtapistoketta. Lisätietoja sähköliikkeistä.
Kyllä sen saa ymmärtääkseni kaikissa kunnissa jättää sinne tontin reunaan. Mulla ainakin on asiallinen jalallinen pihakeskus tontin reunassa. Ei olis tullut kuuloonkaan asentaa sitä talon seinään julkisivua rumentamaan.
Minä tein niin että ostin suoraan sähköpääkeskuksen jonka asensin juuri siihen kohtaan mihin lopullisesti jää talon valmistuttua (teknisen tilan seinä). Sähkölaitos kävi sen mittaroimassa heti sen jälkeen eikä muita kuluja tullut kuin mittarointimaksu. Kaappi on kuivan tilan keskus mutta rakensin sille vanerista kotelon jonka tiivistin ja pistin vielä lukonkin oveen. Sähkökaapista otettiin väliaikaiset ulostulot kotelon kylkeen josta saa työmaasähköä. Tällä hetkellä se on rungon sisällä sateelta suojassa joten ei ole enää sään armoillakaan.
Säästö on ainakin 220 euroa (työmaakeskuksen tuonti/vienti/kytkentä/purku) 2.17 euroa päivä.
Hei!
Osaako joku antaa hinta-arviota, mitä nämä sähkökaapit keskimäärin maksavat? Tai paljonku on tullut muuten kuluja?
Tarkoituksena olisi kanssa ostaa mökkitontintille oma työsähköä varten.
Hikistä kesäpäivää,
Hommasin Enston pihakeskuksen Virosta viime suvena. Hintaa kertyi meidän valuuutassa 172,80 EUR. Onniselta vastaavan voipi saada hyvillä alennuksilla vähän alle 300 Euroa.
Olisi tarvetta itsellekin hankkia.
Mitens muu sähkökama kuten lattialämmitys jne. ?
Minä pihtasin enkä ostanut. Nyt olen maksanut ainakin puolitoistakertaisesti oman päätteen hinnan vuokrakoneesta. Väärä paikka säästää