kääpiöhamsterit

kiinnostais kovasti nyt vaan pitäis tietää mahdollisimman paljon niistä, olen kyllä lukenut kaikki kirjat kirjastosta ja nettikin on tullut koluttua mutta silti haluan tietoa jotta hamsu sais oikeanlaista hoitoa.Mulla on nyt syyrialainen hamsu ikää sullä on yli 2v jo, oon ajatellut ostaa dunan ,mistä semmoisen sais edullisesti ja mistä kannattais hankkia hamsterinsa jos kääpiöitä ajattelis .Haluisin tietää kääpiöhamsuista semmoisia asioita kun esim. ruoka(käykö samanlainen ruuat kuin syyrialaiselle)?,voiko pitää 2 samassa häkissä(tarkoituksena ois teettää pari poikuetta)?,häkin koko? haluan tietää asioista ennenkuin hankin uutta hamsteria(uusi on tarkoitus hankkia kun nykyinen sitten joskus kuolee), kiitti etukäteen
5308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kääpiölle käy duna tai akvaario. jo olet matkustamassa lähiaikoina talliinnaan, saa sieltä kuulemma hyvin edullisesti dunia (olisin kuullut, että ferplasterin iso duna, noin 70x50x50 ois maksanu 17e kun taas täällä maksaa n. 80e!) toinen ehkä halvempi asumus vaihtoehto on käytetty akvaario. niitä kannattaa katsella keltasesta pörssistä, ja muista tälläsistä, usein saa aika halvalla. akvaarion mininä yhdelle kääpiölle pidän ehdottomasti 60litraa, noin satalitranen kava ois tosi hyvä. myös matelijoiden terraariot käy. muuten dunat maksaa arviolta 50-100e mutta kannattaa ostaa mahdollisimman iso häkki.
hamsteri kannattaa ehdottomasti hankkia kasvattajalta. saa terveemmän, kesymmän ja halvemman hamsterin ja lisäksi voi kysyä kasvattajalta mitä haluaa, ne tietää 100% varmuudella, toisin kuin eläinkauppiaat, joille eläinten myyminen on vain bisnestä.
samat ruuat kun syyrialaiselle, kyllä. ainoastaan roborovskit ovat sellaisia mitä pitäisin yhdessä. muut, talvikot, champpelit, kiinan kääpiöt... erikseen. ne ovat erakoita ja viihtyvät paremmin yksin. ja jos otat roboja, älä vain ota urosta ja naarasta yhteen pysyvästi. jos teetät poikasia, niin vain siksi ajaksi.

Äänestä

Kuivamuonaa voi kääpiöhamsulle pistää ihan surutta kuppiin. Iltaisin kun se sitten alkaa heräilemään (Ellei sitä ole koulittu päiväeläjäksi)niin voi pistää muutakin ruokaa, esim. Pilttiä, muussattua perunaa yms.. Kyllä ne usein tykkää kaikesta maitopohjasesta. Meitin hamsu ei tykkää jätskistä, mutta jugurttia se pistelee naamaan. =)

Eli tommosta ainakin mun talvikko syö, jos aiot ostaa semmoisen..

Äänestä
  • Pakko puuttua tohon "Ellei sitä ole koulittu päiväeläjäksi". Hamsua ei voi opettaa päiväeläjäksi. sama kuin yritettäisiin opettaa kalaa elämään maalla. hamsu kärsii stressistä, mikäli sen rytmejä yritetään muokata. toivottavasti et ole edes yrittänyt koulia omaa hamsuasi.

    Äänestä

dunaa kannattaa haeskella esim. täältä netistä, myydään-palstoja on paljon. hae vaikka googlella. yks vinkki: kannattaa lukea myös ilmoitukset, joissa kaupataan hamsterin HÄKKIÄ. nimittäin jotkut kutsuu dunaa häkiksi tai toisinaan myös terraarioiksi..

kasvattajalta kannattaa hankkia, hamsu kuin hamsu.

kääpiöitä voi rodusta riippuen pitää yhdessä. esim. roborowskit ovat seurallisimpia ja tulevat juttuun pareittain, talvikoita joutuu useammin erottamaan jossain vaiheessa.

ei oikein onnistu tuo, että hommaat 2 kääpiötä ja laitat samaan häkkiin plus vielä teettäisit poikasia.. jos ne on vastakkaista sukupuolta (niinkuin tietty pitää jos meinaa poikasia teettää) niin niitä ei voi pitää jatkuvasti yhdessä. ne nimittäin lisääntyvät tauotta ja naaraalla saisi teettää vain kaksi poikuetta sen elinaikana. lisäksi sulla pitäisi olla sijoituspaikka aikanaan myös poikasille (tytöt omaan ja pojat omaan, koska ne tulee tosi pian sukukypsiksi), joten voisi olla paras hommata heti kättelyssä useampi duna/terraario.

Että hankkimasi kääpiöt tulisivat paremmin juttuun, olisi hyvä että ne on samasta poikueesta. mutta se ei oo suositeltavaa, että sisarukset lisääntyy keskenään.. joten jos pariskuntaa mielit niin ei kannattaisi ottaa ehkä samasta poikueesta.

eri poikueista olevat poikaset voivat tulla juttuun, kunhan ne totutetaan toisiinsa mahdollisimman varhain.

Äänestä
  • kaikille , asia onkin vasta suunnittelu vaiheessa. Mun syyrialainen hamsteri on hereillä aina aamulla aikaisin , usein olen herännyt sen metelöintiin klo 6, syytä en tähän tiedä.Pidän kumminkin illalla hamsun vapaana kun se odottaa oven eessä ja kattoo mua niin kuin se sanois että "ota mut jo täältä pois".Mua surettaa jo etukäteen se päivä kun vini hamsuni ei enään herääkkään sillä on nyt ikää jo 2v1kk mutta se on virkee ja tykkää olla sylissä.Minä en herättäisi hamsua päivällä kun olen tottunut pitään sitä vapaana illalla.Eräs huvittava tapaus oli kuin nyt 3kk vanha koiranpentuni näki hamsterini ekan kerran se ei tiennyt mitä sille ois pitänyt tehdä joten se päätti kytätä sitä, se ei halua vahingoittaa hamsuani, kerran se antoi pusun hamsulleni varmaan luuli sitä leikki kaveriksi kun se yrittää vieläkin tuoda hamsulle lelujansa.Tällä hetkelläkin hamsuni syö 3 jyväsekoitusta.Lisää saa antaa neuvoja.Voi olla että otan samaa sukupuolta olevat hamsut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heidi kirjoitti:

kiinnostais kovasti nyt vaan pitäis tietää mahdollisimman paljon niistä, olen kyllä lukenut kaikki kirjat kirjastosta ja nettikin on tullut koluttua mutta silti haluan tietoa jotta hamsu sais oikeanlaista hoitoa.Mulla on nyt syyrialainen hamsu ikää sullä on yli 2v jo, oon ajatellut ostaa dunan ,mistä semmoisen sais edullisesti ja mistä kannattais hankkia hamsterinsa jos kääpiöitä ajattelis .Haluisin tietää kääpiöhamsuista semmoisia asioita kun esim. ruoka(käykö samanlainen ruuat kuin syyrialaiselle)?,voiko pitää 2 samassa häkissä(tarkoituksena ois teettää pari poikuetta)?,häkin koko? haluan tietää asioista ennenkuin hankin uutta hamsteria(uusi on tarkoitus hankkia kun nykyinen sitten joskus kuolee), kiitti etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu