Onko normaalia etta 5ovisen jousitus on kivikova? Tärähtää rajusti joka hetvetin kuopassa. Ei ole veltto eikä lyö pohjaan vaan kuin iskarit olisivat liian kovat.
Minulla oli kerran Volvo R-sport malli ja siinä oli samanlainen kivireki jousitus - täys susi.
Wanhassa Sunnyssa oli hyvä jousitus, siksi ostin Almeran mutta tunne on aivan erilainen.
2003 kova jousitus/iskarit
4
698
Vastaukset
- Kyllä se on
Itsellä just vastaava Allu. Muuten ihan tyytyväinen mutta jousitus on aika kova. Joku onneton oli vielä laittanut 50-sarjan suvikummit. Pikkasen helpotti kun vaihdoin takaisin 65-sarjalaiset.
- CONTINENTAL
Ihmettelen miksi japsi ja euro autoissa pitää olla kivireki alustat. Eikö niihin muuten ole saatu ollenkaan ajo-aminaisuuksia vai missä on vika. Kauheeta ajaa kun jokainen tien katkeama ja monttu kuuluu ja tuntuu selkäytimessä asti. Tosin jotkut haluaa vartavasten kivikovan alustan autoonsa, mutta näillä teillä ja nopeusrajoituksilla kyllä ihmettelen moista perin spartalaista ja masokistista suuntausta. Työkaverillani on jenkki ja siinä ei kyllä montut tunnu, vaan meno on uskomattoman tasaista ja hiljaista. Ihmettelen miksi jenkkien jousitusta moititaan kun itselläni on tosta kaverin autosta vain positiivisia kokemuksia, juurikin tollainen jenkkiläinen jousitus pitäisi olla jokaisessa täällä myytävässä autossa.
- MAZDA SAMURAI
Se on halpaa ja yksinkertaista tehdä kova jousitus, sillä niin saadaan helposti kompromissi auton käyttäytymisen osalta. Mukavuuttahan kivireki alusta ei juuri tuo ja etenkin sorateillä ajaessa meno on yhtä rytkettä, mutta hyväkuntoisilla pikiteillä voi päästä menosta nauttimankin. Huvittaa kun jotkut sanovat että kovalla alustalla on hyvä pujotella mutkarataa pitkin, mutta monestikkohan normaali liikenteessä tarvitaan sellaisia ääripään käyttäytymis ominaisuuksia. Toinen huvittava väite on että jenkkien jousitus olisi sama kuin Corollan loppuunajetuilla ja rikkinäisillä iskareilla löllyvä meno, mutta kun alusta on tarkoituksella suunniteltu toimimaan kaikilla pinnoilla äänettömästi ja tasaisesti, niin ajettavuus ja mukavuus on silloin huippuluokkaa.
- kurttushow
Näissä budjettiautoissa jousitus pitää tehdä mahdollisimman pienikokoiseksi tilan ja rahan säästön takia. Esim. primeran takajoustintukipaketti on täysi vitsi isoon autoon. Kun joustovarat em. syystä on lyhyet, jousituksesta pitää tehdä kova, ettei lyö pohjaan joka kuopassa ja montussa. Primerassa on takana pari senttiä joustovaraa ja heti sen jälkeen osuu jo pohjaanlyöntikumeihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006394
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283200Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869