Miten esittäydytään potilaille?

sisarhentovalkoinen~

Olen sairaanhoitajaopiskelija ja ihan kohta alkaa eka työharjoittelu, vanhusten pitkäaikaissairaalassa. Kysymys kuuluukin, miten harjoittelijan tulee esittäytyä potilaille? Tuleeko oman nimen lisäksi kertoa että on harjoittelija? Meille ei ole tästä puhuttu koulussa mitään ja en tiedä mikä olisi oikea tapa esittäytyä.

3

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarikoo-

      Hei,

      Jos haluat antaa hyvän kuvan vanhukselle niin käsipäivää ja kerrot oman nimesi ja että olet harjottelija. Hyvä on myös kertoa minkä alan opiskelija olet ja kuinka kauan työharjottelusi kestää. :) Ja voi sitä aina jäädä rupattelemaan aina vanhuksen kanssa, hänelle ainakin jää positiivinen kuva sinusta koska sinulla on aikaa istua hänen vieressään ja kuunnella ja jutella.

      -Sarikoo-

    • sisarhentovalkoinen~

      Unohdin vissiin mainita, kyseessä on potilaita, jotka eivät oikein puhu ja ovat aika "omissa maailmoissaan".

    • mirja riitta

      Vaikka olisivatkin dementoituneita ja omissa maailmoissaan esittäytyminen on kohteliasta. Ja kosketus on tärkeää heille. Voi olla etteivät hetken päästä edes muista nimeäsi, mutta kosketuksen saattaavat muistaa. Itse yllätyin dementiaosastolla kun asiakas josta sanottiin että on syvästi dementoitunut muisti minut seuraavana aamuna. ei nimeä muistanut, mutta muisti että olin häntä edellisenä päivänä hoitanut. Ehkä joku asia kuitenkin jää heille mieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      77
      7643
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7364
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      159
      6034
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4887
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4149
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3860
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3512
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3497
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      86
      2875
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2532
    Aihe