Luki kiertelee kovasti kohteita ja niitä tarjotaan jatkuvasti hänelle -50% hintaan mutta Luki jättää ostamatta koska eihän ole mitään järkeä ostaa rommauksen aattona ellei saa vähintään -70% hintaan. Ehdotukseni onkin että LUKI tarjoa minulle näitä kohteita. Olen valmis ostamaan muutaman sijoituskiinteistön lisää, mutta en ole tahtonut tuohon hintaan löytää mitään järkevää. Jos lukin kautta löydän nuo niin voisin Lukille laittaa 10% kauppahinnasta välityspalkkiota.
MITÄ MIELTÄ LUKI OLET?
MITÄ MIELTÄ LUKI OLET?
Vastaukset 8
Vanhimmat
(Luki kiertelee kovasti kohteita ja niitä tarjotaan jatkuvasti hänelle -50% hintaan mutta Luki jättää ostamatta koska eihän ole mitään järkeä ostaa rommauksen aattona ellei saa vähintään -70% hintaan. )
Väärin, sikäli etten kiertele enään.kuukausiin,muutamia satunnaisia juttuja on ollut mutta ei vakasti otetaavaa.
Minäpä kerron sinulle prosenteilla ei ole hirvittävää merkitystä Lukin kohdalla vaikka onkin merkitystä.
Kuvitellaan että maksan käyvän arvon kohteesta,(näen kohteen eriarvoisena eli potentiaalisena ostetavana,näitä on harvoin jotka johtavat kauppan ja tekijöitä on paljon.)
-Jos esim:käypä arvo on 1e saatan nähdä sen 3 eurona.
-Jos valuutta kauppaa tehdään saatan nähdä euron heikkenevän ja siirtävän toiseen valuuttaan ja jne...
En siis tee kiinteistökaupassa -70% voittoja vaan 3-4 kertaisen tuoton.
Sillä Luki sanookin aivan sama vaikka laskisi -90% ei siis hetkautta.
Tai ne minimaaliset prosentti nousut ei paina yhtään mitään mihinkään suuntaan asuntojen hinnassa.Kun kumminkin puhutaan myydessä aivan erihinnoista kuin ostettaessa.
Se että Mitä Luki hyötyisi tarjoamalla sinulle? olisiko sinusta myymään kun Luki sanoo? vai jäisitkö taas pitämään vuosikausia kenties vuokralla johon en lämpene.
Sinäkö maksat kiinteistöt ja Tulot pasautetaan miten?
Tämä edellyttää myynnin.
Mitä diiliä oletat? Riski on siis sinun ja sinä maksat Luki voisi hankkia mutta Luki ei sijoita euroakaan yhteisiin hankkeisiin ainoastaan oman ostotaito panoksen.
Unohdin vielä mainita kohde myydään muulille hirmuhintaan mutta hyvin edullisesti.
Ja kauppa käy.
Paljonko olisi karkkirahaa joka hajautetaan ja se tärkein Mitä hyötyisin?
Homma kun ei ole mitään keltanokan hommaa.
Tarkoittanet tuossa että myyt 3-4 kertaiseen hintaan siihen nähden millä ostit, vai kuinka ?
Kyllä,tarkoitan.
Jos siis ostan ja maksan kohtteesta 1e niin myyn sen hintaan 3e-4e siihen väliin.
Näin toimin,ostaja ostaa silti edullisesti kun myydään kohde ja ei myydää kuukausia ,2 kuukautta on ehdoton maximi, muuten kode on vanhentunutta kamaa.
Jotkuthan myy kuukausia jopa vuoden pari,tälöin kyseessä on liian suuri hinta.
Jos vähän yli 10 vuotta asuntoa pidettyään saa siitä numeraalisesti tuplahinnan, ja iflaatio on niinikään puolittanut rahan arvon, niin takkinsa siinä ottaa vaikka asunnon pitämisestä koituvat kulut vuokrista tai muuten omana hyötynä olisikin saanut. Näin siksi kun tuosta myyntihinnan puolikkaasta menisi se 30% inflaatiovero, eli koko myyntihinnasta purisi 15%. Ja jos tähän vielä välittäjää käyttäisi niin sekin purisi vielä sellaiset 3%. Eli tässä päätyisi kertaamaan realivaransa 0,82:lla, kaukana mistään voitosta. Tietysti vuokrista olisi voinut saada, mutta se edellyttää että olisi ollut asiallisia vuokralaisia. Jos vuokralaisten jäljiltä joutuu tekemään asuntoon täysremontin niin siihen ne vuokranetot palaa, eikä niin vaan riitäkkään.
Eli kyllä sitä tuossa ajassa ja toteutuneella inflaatiolla jo likemmäs kolminkertainan numeraalinen hinta pitääkin saada siihen nähden mitä asunnosta maksanut on jos mielii jotain voittoakin tehdä.
Kiitos aloittajalle, taas talousneron oppi:
"En siis tee kiinteistökaupassa -70% voittoja vaan 3-4 kertaisen tuoton.
Sillä Luki sanookin aivan sama vaikka laskisi -90% ei siis hetkautta."
Täytyy tallentaa myöhempää käyttöä varten. En kyllä neuvoisi Luki sua tekemään isompaa valuuttakauppaa muualla kuin Forexissa.
Grillaillaan toivoo keltanokka.
Tämähän ei liittynyt ilmaa maksaneen Luki 4 everiin mitenkään,jatka vaan kiltisti maksuja joita saattaa vielä jokunen riittää.
Montako erää on muuten jäljellä näillä koroilla?
Tietenkin jos korko nousee niin niitä eriä lienee siunaantuneen muutamia lisää.
Tässä onkin tärkeintä huomata se kuinka paljon ostos tuli maksamaan kun se oikeasti on oma eli maksettu.
Eli luki tarkoitan tietenkin sellaisia kauppoja jossa kohteen arvo on esim 200 000, mutta esim pakkohuutokaupan tms tilanteen takia siitä halutaan nopeasti eroon hintaan 100 000€. Jos välität tälläisen asunnon tiedot minulle ja kaupat syntyy esimerkiksi hintaan 100 000€, niin annan sinulle 10% eli 10 000€ välityspalkkiona.
Miltäs kuulostaa?