niin kumpikohan on helpompi asentaa?
kyproc vai lastulevy?
9
4846
Vastaukset
- Olli
Laita ennen cyprock kuin lastulevy, jos asut vilkkaasti liikennöidyllä aluella omakotitalossa?
Lastulevy elää ja sisältää formaldehydiä, ja myrkkyjä cyprock on helppo pinnoittaa millä tahansa.- mannemersu
Formaldehydiä lastulevyt eivät ole sisältäneet enää kymmeniin vuosiin. Joskus kultaisella 70 luvulla niissä sitä oli ja sieltä periytyy lastulevyn huono maine.
Lastulevy on ihan jees. Taulut pysyy seinissä ja kakarat ei saa seiniin koloja. Ehkä hiukan hankalampi työstää kuin kipsilevy mutta mitä väliä sillä on jos ajatellaan että levyt ovat seuraavat 50 vuotta seinässä.
Pontatulla seinäWilhelmillä saa siistiä jälkeä mutta 1200 leveänä on aika kettumainen laittaa. 600 leveä menee heittämällä seinään. Liimasaumalla ei ainakaan itselläni ole elänyt sen vertaa että olisi rakoja tullut.
- Jerker
Kipsilevy on haurasta, vaikka olisinkin EK:ta (erikoiskovaa). Äkkiseltään yksin vähän hankala laittaa. kaveri mukaan, ettei katkea levyt.
tässäkin jotain juttua:http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/Suorakanava/kysyniinvastaamme/viestit/1495.htm
Gyborkeja on myös muumerkkisiä, esim. Knaufilla.
Kysy kipsilevyä.. - Heh heh
Heh, heh. Olette varmaan lukeneet alempana ollen kielipoliisin jutun.
- jone
Kannattaa suosia Kanuffin kipsilevyä. Gyprocin EK levynkin kanssa meinaa toisinaan tulla surupuseroon epätasaisen laadun vuoksi. Ikävintä Gyprocissa on levyn pinnan korkkaaminen ruuvatessa, eli levy nousee kuprulle ruuvin ympäriltä, Knauf kestää paremmin.
- Ressu
Mutta on lastulevylläkin puolensa. Esimerkiksi taulujen kiinnitys on helpompaa, tosin tapetointi krantumpaa.
- Lissu
Pitääkö nykyisiin lastulevyivin jättää avosauma levyn elämisen takia. Jos täytyy, se ei ole kovin kivan näköistä. Siinä tapauksessa ottaisin gyrplokin.
- vain
Noin se menee. Ei tietenkään tarvitse, mutta ongelmia tulee. Kyrpäck on paras!
- Stanley
Kubrick on hyvä materiaali! SUOSITTELEN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389