juttua Fuerteventurasta

Obko Corralejo Fuentever´ntura nyt jotenkin täysin out, kun kukaan ei kirjoita siitä mitään?

No joka tapauksessa ajattelin sinne marras-joulukuun vaihteessa mennä, kai siellä edes aurinkoa saa ellei muuta;)
21469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

"Obko" p. o onko.

Äänestä
  • Pari vuotta sitten vietimme marras-joulukuussa neljä viikkoa Corralejossa ja tykästyimme paikan ilmavuuteen, helppouteen lomakohteena sekä ystävälliseen palveluun. Kelit suosivat yhtä ainokaista myrskynpyrähdystä lukuunottamatta eikä niistä paljon puhutuista tuulista ollut riesaa. Vuokrasimme auton kolmeksi päiväksi, mikä riitti hyvin saaren "haltuunottoon": tiestö on hyvä samoin ajokulttuuri. Pitkät dyynit ja toisaalta saaren karuus muodostivat kivat vastakohdan. Keskustassa on monia hyviä ruokapaikkoja. Juonikasta reissua!

    Äänestä

Ei se varmaan out ole, mutta suurimmat saaret, etupäässä Gran Canaria ovat palstalla useimmin esillä.
En ole muutamaan vuoteen käynyt Corralejossa Fuerteventuralla, mutta aikanaan useasti ja pidän sitä Kanarian parhaana kaupunkien ulkopuolisena kohteena. Dyynialue on uskomaton, hyvillä palveluilla varstettu kylä tosi viehättävä, ehkä saariryhmän parhaat kalaravintolat löytyvät juuri Corralejosta. Pari viikkoa kerrallaan siellä elettiin lähes yksinomaan upeilla fisuilla. Meille sattui aina hyvät säät, tuuli saattaa olla voimakas tietyissä paikoissa, mm. satama-alue, muutoin ne kylän sisäkadut ovat ihan suojaisat. Ja plussaa tulee nopeasta yhteydestä Lanzarotelle.

Nauttikaa Corralejosta, se on hieno paikka!

Äänestä
  • Haiskahtaa vähän turhan rauhalliselta paikalta tällaiselle vallattomalle keski-ikäiselle;)

    Äänestä

  • Hmmm... kirjoitti:

    Haiskahtaa vähän turhan rauhalliselta paikalta tällaiselle vallattomalle keski-ikäiselle;)

    No, juu: vallattomalle keski-ikäiselle ei ehkä juuri se optimi paikka. Enemmän menoa ja meininkiä löytyy saarilta muista paikoista. Menomonot jalkaan ja onnistunutta kohdevalintaa!

    Äänestä

  • Suurimmat saaret?

    Teneriffa on suurin ja Fuerteventura toiseksi suurin.

    Gran Canaria ei ole nimestään huolimatta suurin vaan kolmanneksi suurin ja neljäs on Lanzarote.

    Harmi että iso osa suomalaisista kuvittelee että Kanria on sama kuin Gran Canaria ja sielläkin vain etelän turistimättöhöttöpaikat.

    Kanarian saaret ovat monipuolinen saaristo jossa jokainen löytää haluamansa sillä onhan saaria peräti 13 ja vielä plussana se neljästoista.

    Äänestä

  • Macademia kirjoitti:

    Suurimmat saaret?

    Teneriffa on suurin ja Fuerteventura toiseksi suurin.

    Gran Canaria ei ole nimestään huolimatta suurin vaan kolmanneksi suurin ja neljäs on Lanzarote.

    Harmi että iso osa suomalaisista kuvittelee että Kanria on sama kuin Gran Canaria ja sielläkin vain etelän turistimättöhöttöpaikat.

    Kanarian saaret ovat monipuolinen saaristo jossa jokainen löytää haluamansa sillä onhan saaria peräti 13 ja vielä plussana se neljästoista.

    Oon käyny kaikilla, myös San Borondonilla, mutta en voi väittää vieläkään tuntevani saaria kuin pintapuolisesti.

    Äänestä

  • Aldo LII kirjoitti:

    Oon käyny kaikilla, myös San Borondonilla, mutta en voi väittää vieläkään tuntevani saaria kuin pintapuolisesti.

    Mitä pidit näistä: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este, Roque del Oeste, Anaga, Salmor ja Garachico?

    Äänestä

  • Torres XVI kirjoitti:

    Mitä pidit näistä: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este, Roque del Oeste, Anaga, Salmor ja Garachico?

    Chinijon saaret ja nuo luettelemasi kivet ovat mielenkiintoisempia katsella kiikarilla veneestä - paitsi La Graciosa on parhaimmillaan Mirador del Riosta tarkkailtuna. San Borondonilla kannattaa viettää useampi päivä.

    Äänestä

Varoitus: Fuerteventuran rannoilla nudismi on sallittua...

Äänestä

Jaa, onko alastomuus jotenkin pelottavaa. Minua se ei haittaa ollenkaan.
Matka varattu Fuertelle juuri sen takia, koska siellä rauhallista ja turistiteollisuus en niin valtavissa mittasuhteissa. Ensin oli Iglesiin varaus, mutta peruttiin. Fuerte on senverran tuttu, ollaan yksi päivä kierrelty siellä vuokra-autolla.

Äänestä

Fuerten Jandiassa törmäsimme usein rannalla nakuileviin, etupäässä saksalaisiin eläkeläisiin. Aluksi se tuntui oudolta mutta muutaman päivän kuluttua "liityimme joukkoon" eli heitimme uima-asut kassin pohjalle... eikä ole jäänyt traumoja :)

Äänestä

Keskustelu näyttää pyörivän Tukiaisten, Apilaniityn, lavatanssien ym. ympärillä... epäilen että iso osa niiden keskusteluketjujen porukoista ei edes tiedä Fuerteventuran olemassaolosta. En voi kehua tiedoillani minäkään joten lisävalaistus olisi tervetullutta

Äänestä

Aika kallis tuo lauttalippu Corralejosta Playa Blacaan, 33 € edestakaisin yhdeltä henkilöltä.

Äänestä
  • Tarkoititko Playa Blancaan:) Juuri kävimme siellä. Halvimmillaan meno-paluu oli 18€. Menimme Armas laivalla, matka kesti n.40min. suuntaansa. Liput ostimme Last minute lipunmyyntipisteestä.

    Äänestä

  • vesivisunen kirjoitti:

    Tarkoititko Playa Blancaan:) Juuri kävimme siellä. Halvimmillaan meno-paluu oli 18€. Menimme Armas laivalla, matka kesti n.40min. suuntaansa. Liput ostimme Last minute lipunmyyntipisteestä.

    No tuo kuulostaa jo kohtuulliselta. Ilmeisesti Last minute piste on siinä satamassa?
    Vuosia sitten käyty Fuertella Blancasta .

    Äänestä

  • Visuvesinen kirjoitti:

    No tuo kuulostaa jo kohtuulliselta. Ilmeisesti Last minute piste on siinä satamassa?
    Vuosia sitten käyty Fuertella Blancasta .

    Last minute pisteitä taitaa olla useita. Ainakin pääkadulla Rock-baarin vieressä, rantakadulla näimme myös, satamasssa en huomannut... saattaahan sielläkin olla.

    Äänestä

Lähdemme Jandiaan tammikuussa ja yllätävän vähän kirjoituksia olen löytänyt täältä suomi24-keskusteluista juuri tästa paikasta. Pelkään nyt että joudumme nukkumaan iltaisin kymmeneltä, onko siellä niin hiljaista kun olen kuullut?
Eikö yhtään ravintola missä ois orkesteri joka soittais tanssimusiikkia 50 -pareille? Tai diskoa.......Onkohan siellä jonkinlaista skandinaavista ravintolaa lähistöllä? Barcelo Jandia Mar-hotellista ois kiva saada tietoa myös!

Äänestä
  • nyt edes humpparavintola löytyy, kun kyse on kuitenkin suomaalaisista!

    Äänestä

  • Kai sieltä kirjoitti:

    nyt edes humpparavintola löytyy, kun kyse on kuitenkin suomaalaisista!

    Ei tullut ensimmäisenä mieleen humppa, tiedoksi vaan että ei kaikki suomalaiset
    humppaa väännä, muitakin tanssia käy!

    Äänestä

Kiitos laivalippujen last minuten vinkeistä.

Itse haen/haemme nimenomaan rauhallista paikkaa ja ettei ole ylimääräistä pöhinää. Rauhallista luontoa karua taikka viidakkoa ja ystävällistä palvelua. Päivät töissä on senverran pöhinää, että lomalla kaipaa hiljaisempaa huminaa. Humppaa ei kuuntele kaikki viiskikymppiset, että enempi vaikka teknoa jos niikseen tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kovin vähän kirjoitti:

Obko Corralejo Fuentever´ntura nyt jotenkin täysin out, kun kukaan ei kirjoita siitä mitään?

No joka tapauksessa ajattelin sinne marras-joulukuun vaihteessa mennä, kai siellä edes aurinkoa saa ellei muuta;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu