Kidutuksista

Alvar K.

Luen erään englantilaisen keskiaikaisen kirjailijan elämäkertaa. Maahan ajettiin tuolloin hallituksen toimesta protestanttista uskontoa katolisen sijaan. Kuningattaren tuomioistuimen presidentti oli julistanut julman tuomion suurelle joukolle roomalaiskatolisia uskonluopioita:

"Teidät viedään sinne mistä te olette tulleet, ja siellä saatte olla, kunnes teidät raahataan pitkin Lontoon katuja pyövelinreessä mestauspaikalle asti, ja siellä teidät hirtetään ja otetaan hirrestä vielä elossa ja teidän sukuelimenne leikataan irti ja teidän sisälmyksenne kiskotaan ulos ja poltetaan teidän nähtenne, minkä jälkeen teidän päänne katkaistaan ja ruumiinne jaetaan neljään osaan, joiden kohtalo on hänen majesteettinsa vapaasti päätettävissä."

Tällä keinoin protestanttista sivistystä levitettiin. Ei mitään uutta auringon alla. Tunnettu suurvalta levittää samoilla keinoin demokratian aatetta tänä päivänä.

Taitaa olla turha kysyä, mitä mieltä olette keinoista?

4

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohikulkija

      Eikö ne oo vieläki napit vastakkain
      meinaan englannissa katoliset
      ja rotestantit. Miten ne jaksaa? Eipä ihme että tuo Bleirikin on kimpassa Bushin kaa.
      Että jo keskiaikana sillai.

    • soilike

      Silloin ei vielä osattu.
      Nykyään uhrit säilytetään elossa viikokausia. Välineet ovat uusia, hyvin suunniteltuja. Hitlerin perintönä saatiin keinoksi myös häväistys ja nöyryytys, kuin Irakissa.

      • Alvar K.

        Pitkälle on kehitys tässäkin asiassa viety, totta puhut soilike. Eikä näille mitään voi, myötähäpeää vain kokee. Keskiaikaa on aina pidetty pahana, mutta ei se kaikkineen nykyajalle vedä vertaa - pahuudessa.


      • Rituli
        Alvar K. kirjoitti:

        Pitkälle on kehitys tässäkin asiassa viety, totta puhut soilike. Eikä näille mitään voi, myötähäpeää vain kokee. Keskiaikaa on aina pidetty pahana, mutta ei se kaikkineen nykyajalle vedä vertaa - pahuudessa.

        asia on puhuttanut kanssaihmisiäni näinä päivinä. Ei sitä oikein tahdo ymmärtää, kuinka sivistynyt ihminen voi syyllistyä sellaisiin tekoihin.

        Vielä minä voisin ymmärtää, jos joku viidakon alkuasukas moiseen syyllistyisi, mutta esim. amerikkalainen naissotilas viitsii alastomia miehiä pilkata ja kiduttaa.

        Hänhän sanoo, että käsky tuli ylhäältä. En usko, että tuollaiseen on pakko suostua. Pitäneekö paikkansa, että "sodassa ja rakkaudessa on kaikki sallittua?

        Tuosta Irlannin protestanttien marssista sanoisin, että minusta on turhaa provosoida uskonnon asioilla. Jos se ärsyttää katolilaisia, niin minusta he voisivat pidättäytyä julkisesta marssista ja juhlia omassa piirissään, jos se on tarpeen. Uskonnonasioista on typerää tapella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9179
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7980
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5709
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2364
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2097
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1746
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1692
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1439
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1370
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1327
    Aihe