Asentaessani ohjelmia kovalevyltä, jotka sisältävät .cab päätteisiä tiedostoja, tulee usein (ei kuitenkaan kaikkia tiedostoja avatessa) "crc error, your file maybe corrupted" tjsp teksti. Lueskelin netistä että muillakin on vastaavia ongelmia ja ongelma on usein liittynyt muistiin (ilmeisesti cab filet ovat herkkiä muistin virheille...). Olen ottanut muistikammat irti ja kokeillut molempia muisteja yksinään, eikä ongelma ole korjautunut. Kiintolevy tuntui olevan kunnossa (testattu scandisk). Kone on AMD 64 3000 , MSI K8N neo platinum, muistit verkkokauppa.com 400Mhz DDR, Kovo Samsung S-ATA 160Gb, Windows XP pro SP1a. Onko kenelläkään ehdotuksia ongelman korjaamiseksi tai ehdottaa hyvää muistintestaus ohjelmaa?
CRC errorit .cab fileja avattaessa
Drainbamage
4178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.computerhope.com/issues/ch000430.htm
outoa tässä ongelmassa on se että itse avattavassa cab tiedostossa ei ole mitään ongelmaa (toimii oikein hyvin toisella koneella) ja kaikki muut tiedostot toimii täysin ainoastaan .cab päätteisten tiedostojen avaamisessa on ongelmia. Täytynee yrittää asennella winukka uudestaan jos se vaikka sen jälkeen pelittäis.
että gab päätteisiä tiedostoja ei saa auki kuin asennusohjelmalla , joka purkaa ne kiintolevylle.
..winrarillakin. Mutta yhtälailla asennettaessa setupin kautta ohjelmien asennus jää aina siihen kun asennusohjelma alkaa hakea tietoa cab-fileista.