7.5 miljardin $ edestä Ubuntu-laitteita toimitettu...

...viimeisen 2 vuoden aikana.

In 2 years Ubuntu has been pre-installed on $7.5 billion worth of hardware;
Canonical are working with leading ODMs in Taiwan;
Ubuntu will account for roughly 9% of all global PC shipments by 2014.


http://www.omgubuntu.co.uk/2012/11/ubuntu-pc-sales-skyrocket-in-2011
569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kiinassa myydään paljon. Moneenkohan mahdetaan laittaa piraatti-Windows tilalle?

Äänestä
  • Kiinassa heitetään visvainen Windows mäkeen ja asennetaan Linux Mint tai Ubuntu tilalle.

    Äänestä

puputtimen ostajille selvii mikä moka tulikaa taas tehtyä ..

Äänestä
  • >puputtimen ostajille...

    Nehän jätti sen puputtimen ostamatta kun ostivat ilman windowsia. ;)

    Äänestä

Canonical näyttää saaneen Ubuntu-koneiden massamenekin kunnolla käyntiin. Laitevalmistajat ovat hyppineet ulos Windows-leiristä ja vaihtaneet Linux-leiriin. Kiina on ollut loistava paikka aloittaa massamyynti suurten väestömassojen takia.

Se on aika hyvin, että Ubuntu ottaa pc-toimituksista 9% osuuden jo vuoteen 2014 mennessä. Siitä on hyvä jatkaa markkinoiden valloitusta. Windows 8-kurttaus ajaa ihmiset vaihtamaan Linuxiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Windows sucks! kirjoitti:

...viimeisen 2 vuoden aikana.

In 2 years Ubuntu has been pre-installed on $7.5 billion worth of hardware;
Canonical are working with leading ODMs in Taiwan;
Ubuntu will account for roughly 9% of all global PC shipments by 2014.


http://www.omgubuntu.co.uk/2012/11/ubuntu-pc-sales-skyrocket-in-2011

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu