Mamuille UUSI ERITYIStuki!

Maahanmuuttajan erityistuki on UUSI taloudellinen tukimuoto, jolla turvataan sellaisten maahanmuuttajien toimeentulo, jotka olisivat pitkäaikaisen toimeentulotuen tarpeessa.

Erityistuki maksetaan valtion varoista ja sen toimeenpanosta huolehtii Kansaneläkelaitos.

Maahanmuuttajan erityistuki maksetaan tuen saajan pankkitilille kunkin kuun 22. päivänä.

Täysimääräinen erityistuki on 506,35 euroa kuukaudessa.
5162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tulona ei kuitenkaan oteta huomioon (etuoikeutetut tulot):

1) toimeentulotuesta annetun lain mukaista toimeentulotukea;

2) valtion tai kunnan varoista suoritettavaa asumistukea;

3) lapsilisälain (796/1992) mukaista lapsilisää;

4) kansaneläkelain 51 §:n mukaista lapsikorotusta;

jne..

Eli ne saa ton LISÄKS kaikki LAPSLISÄT, TTTUEN, ASUMISTUEN, ym..??!!!

Äänestä

Eli ne saa ton LISÄKS kaikki LAPSLISÄT, TTTUEN, ASUMISTUEN, ym..??!!!

506,35 e (mamu erityistuki)
507,16 e (ttt yh)
1711,28 e (ttt 6 lasta)
n. 1000 e (lapsilisä 6 lasta)
1120 e (vuokra)
200 e (sähköt)
100 e (vesi)
ym.. terveydenhoito menot
harkinnanvarainen
harrastukset
muut

Reilusti YLI 5000 e/kk !!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Ettei ois vaan mennyt pakolaiset ja maahanmuuttajat nyt sekaisin! Sillä niin uskomattomalta kyllä nyt tuommoiset summat kuullostaa! Meidän "mamu" eli mieheni ei saa mitään, ellei ole koulutuksessa, työharjoittelussa tai kurssilla, koska minä olen niin rikas ja palkkani on niin suuri (n. 2000€/kk). Jos hän on siis koulutuksessa, työharjoittelussa tai kurssilla, niin silloin hän saa 31,50€ per päivä, miinus 20% veroja, koulutuksessa ollessa saa vielä mahtavat 9€ ruokarahaa päivässä lisää. Ja siis tuostakin miinus 20% veroja.

    Joten se tuosta yli 5000 € / kk. Johan tuota kannattais minunkin lopettaa tyystin työnteko, jos maahanmuuttajat tuollaisia tukia saisi!!

    Äänestä

Suomessa on ulkomaiden kansalaisia viime vuonna ollut yhteensä 183.133

Jos näistä murto-osakin saa tuon 6000 e/kk niin eiköhän siinä ole jo ihan tarpeeksi "nenäpäivää"?

Jos 10.000 noista saa tuon 6000 e/kk me maksamme
JOKA KUUKAUSI 60 MILJOONAA euroa TUKEA mamuperheille!!!

Tajuatteko kuinka monen SUOMALAISEN pitää käydä töissä ja maksaa veroja jotta tuon summan saa kerättyä joka kuukausi?

Nehän saa ton 6000 e/kk ilman että niitten tarvii tehdä sen eteen yhtään mitään!!!

Äänestä

Maahanmuuttajien erityistuki on loppunut 1.3.2011, ja nykyään se on vain takuueläke. Tuki oli siis 65 vuotta täyttäneille joilla harvemmin enää on alle 17-vuotiaita lapsia...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


506,35 e/kk MAMUlle kirjoitti:

Maahanmuuttajan erityistuki on UUSI taloudellinen tukimuoto, jolla turvataan sellaisten maahanmuuttajien toimeentulo, jotka olisivat pitkäaikaisen toimeentulotuen tarpeessa.

Erityistuki maksetaan valtion varoista ja sen toimeenpanosta huolehtii Kansaneläkelaitos.

Maahanmuuttajan erityistuki maksetaan tuen saajan pankkitilille kunkin kuun 22. päivänä.

Täysimääräinen erityistuki on 506,35 euroa kuukaudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu