Jos esim. Virolainen rakennusmies tulee suomeen, vaikka rakennustyömaalle töihin.
Sille maksetaan palkkaa xxxxe/kk. Josta sen ei tarvi maksaa suomeen veroa.
Asumisestaan se ei myöskään (harva maksaa) maksa mitään ja ruoankin se yleensä tuo tuollesssaan Virosta.
Elikä se viä lähes kaikki tulonsa Viroon mennessään.
No eipä siinä viä kaikki. Suomi maksaa viä mahdollisille lapsille lapslisää sinne Viroon ja mahdollisesti muija saa viä muita avustuksia/tukia suomesta.
V###u kun on hienoo.
Suomi maksaa lapslisät Viron kansalaisille.
8
371
Vastaukset
- ei maksa!!
Ei muuten maksa lapsilisiä jos lapset eivät asu Suomessa. Ainoastaan Suomen sosiaaliturvan piirissä oleville lapsille maksetaan lapsilisä.
- Maksumies
No radiossa ne toissapäivänä semmosia haasteli. Harmi kun en kuullut koko juttua, enkä tie edes miltä kanavalta se tuli.
- 3+18
Lapsilisien maksaminen ei ole lasten asuinpaikasta kiinni. Niitähän ei makseta lapselle vaan niitä maksetaan lapsesta. Jos Suomessa asuu aikuinen ihminen, joka on täkäläiseen sosiaaliturvaa oikeutettu ja maksaa tänne veroja ja joutuu huolehtimaan alaikäisistä lapsistaan työtulollaan, niin hänelle maksetaan lapsilisiä. Näin se laki menee.
- kuulija2
Aivan varmasti maksaa. Viro maksaa ja suomi vielä toisen kerran. Kyllä uutisissa näin kerrottiin.
- rttygh
No jos kerran uutisissa näin on sanottu niin sittenhän se on totta! Kuka vain ulkomaalainen on edes käynyt Suomessa niin saa heti lapsilisät ulkomailla olevista lapsista jotka eivät ole Suomessa käyneetkään! Lukekaa nyt hyvät ihmiset Kelan sivuilta millä edellytyksillä lapsilisää maksetaan ulkomaille... Se ei todellakaan mene niin että jonkun ulkomaalaisen keikkatyöläisen Virossa asuville virolaisille lapsille maksetaan Suomesta lapsilisää!
- jh60
rttygh kirjoitti:
No jos kerran uutisissa näin on sanottu niin sittenhän se on totta! Kuka vain ulkomaalainen on edes käynyt Suomessa niin saa heti lapsilisät ulkomailla olevista lapsista jotka eivät ole Suomessa käyneetkään! Lukekaa nyt hyvät ihmiset Kelan sivuilta millä edellytyksillä lapsilisää maksetaan ulkomaille... Se ei todellakaan mene niin että jonkun ulkomaalaisen keikkatyöläisen Virossa asuville virolaisille lapsille maksetaan Suomesta lapsilisää!
Kyllä muuten maksetaan erotus lapsilisistä esim.viroon ja kaikkiin muihinkin eu maihin.Tästä oli juttua netissäkin,mutta en löydä enään linkkiä sinne.Päivi Lipponen piti kunnon metelin tästä,4,5milj€ vuodessa menee tähän leikkiin.
- GooglellaLöytyy
"
Esimerkki
Virolainen K on töissä Suomessa. Hänen kotona lapsia hoitava vaimonsa sekä 5- ja 8-vuotiaat lapsensa asuvat Virossa. Suomi maksaa lapsilisää myös Virossa olevista lapsista, koska K on täällä työntekijänä."
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/291007120813HS?openDocument- uioperuioper
Juu näin on. Ja sama pätee suomalaisiin ulkomailla oleviin työläisiin, saavat edut kahdesta maasta. Tämä ei siis koske vain sitä että Suomi maksaa, yhtä lailla maksavat kaikki muutkin maat suomalaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153