Tästä "puupää" loukkaantuu, mutta tämä on faktaa!
Peugeot 407:lle hieno tulos uuden TM:n koeajossa!
Melutaso etu- ja takapenkillä 100 km:n tuntivauhdissa vain 65 dBA.
Nyt jäi siis Suomalaisten rakastama Avensis valitettavasti toiseksi. Siellä lukemat olivat muistaakseni 67/68. Samassa lehdessä oli myös Aven mainos, jossa todettiin: "tarvittaessa äänetön" ...no pitää paikkansa kun sammuttaa moottorin:)
Peugeot 407:lle hieno tulos uuden TM:n koeajossa!
Melutaso etu- ja takapenkillä 100 km:n tuntivauhdissa vain 65 dBA.
Nyt jäi siis Suomalaisten rakastama Avensis valitettavasti toiseksi. Siellä lukemat olivat muistaakseni 67/68. Samassa lehdessä oli myös Aven mainos, jossa todettiin: "tarvittaessa äänetön" ...no pitää paikkansa kun sammuttaa moottorin:)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Itsekin pidän äänettömyyttä autossa erittäin tärkeänä. Mutta se tulee vasta laadun jälkeen. Pösöt ovat parhaimmillaan silloin kun ne omistaa joku muu ja itse olet vain kyydissä.
Uusi Avehan ei ole meluttomuudessa mikään erikoisen hyvä kaikissa tilanteissa. Kuten ei moni muukaan huomattavasti kalliimpikaan auto karkealla pohjoismaisella asfaltilla.
Testattiinko ko. autot samassa testissä samalla alustalla? Jos ei, niin desibelimittauksia ei voi verrata. Toki ne antaa suuntaa ja tuskin kukaan väittää pösöä meluisaksi.
Eli Avensis on neljä kertaa meluisampi. Oh hoh
Kyllä 3 dB lisäys vastaa kaksinkertaista äänenpainetta.
Menee vähän aiheesta ohi, mutta
Äänipaineen tuplaantuminen = 6 dB,
Äänitehon tuplaus = 3 dB
Esim. jos 10 W vahvistin ja tavallinen kaiutin => 100 dB äänenpainetaso, 20 W => 103 dB.
Toisaalta 2*10 W vahvistinta ja kaiutinta samassa vaiheessa => 106 dB...
(Lp=20*lg(Lp/Lp0), Lp=10*lg(W/W0))
Eli pääasiassa autoon syntyvä "hukkaenergia" tuplaantuu, kun Lp pomppaa 3 dB ylöspäin.
Eikun hyvää ja hiljaista kesää...
Ja jotta asia ei olisi yksinkertainen niin edes tarkastikaan mitatut desibeliarvot eivät sinänsä vielä kerro melutasoa. Siihen vaikuttavat mm. erilaiset hälyäänet (tuulensuhinat, kolinat, renkaiden jyrinä ja kumina) sekä melun taajuussisältö. Tämän lisäksi korva on luonteeltaan sellainen että se tottuu tiettyyn melutasoon samoin kuin silmä kirkkaustasoon. Eli ajettuasi hetkisen ei korvasi enää kykene kertomaan luotettavasti onko auto meluisampi kuin joku toinen. Tietysti järkevissä rajoissa.
Pääosin meluttomuus tarkoittaa omien kokemusteni perusteella ennen kaikkea melun taajuussisältöä ja erillisten melulähteiden erottumattomuutta. Tämän voi nähdä mm. TM:n mittauksistakin joista useat autot saavat lähes samoja mitattuja lukemia, mutta erot meluttomuudessa ovat kuitenkin selviä käyttäjän korviin ja sanallisissa meluarvosteluissa.
Samoin korvan luonteen huomaa myös siitä että meluisampikin auto voi tuntua miellyttävämmältä jos melutaso pysyy kohtuullisen vakiona. Sen sijaan jos esim. tienpinnan muutokset aiheuttavat voimakasta melutason pumppausta, korva ei tykkää hyvää.
Anssi Melan kannattaisi ehkä keskittyä rumpujen päristelyyn, et sä näemmä tajua, mistä täällä puhutaan.
Varmaankin pösö on hiljainen auto, mutta jotta autoja voidaan verrata toisiinsa, niin renkaat ja olosuhteet pitää olla samanlaiset. Muuten vertailulta on pohja pois. Tsekataan tilannetta seuraavassa TM:än tai Tuulilasin vertailussa, silloin ollaan asiassa paljon viisaampia.
Ave on varmaan hiljainen jos kone sammutetaan, mutta niin se on Pösökin, jos vierailee korjaamolla samaan tahtiin kuin kestotestissä 307 aikanaan. ;)
Älä sinä POIKA sure. Mehän Avensiksen ostajat olemme tälläisiä huonokuuloisia duunarisenioreita
(eläkkeellä). Ei kehtaa enää autoilla leuhkia.
On muitakin äänettömämpiä autoja kuin Avensis.Niitä tekee jopa Toyota-konserni.
Mitä itseisarvoa on ominaisuudella äänettömin, paljon tärkeämpää on tasapainoiset ominaisuudet, joihin tietysti alhainen melutaso kuuluu.
Peugeot on varmasti hyvä auto, tämä ei tarkoita sen suhteen mitään.
Jonkinlainen suhteellisuudentaju kuitenkin, kun puhutaan sentään perheautoista.
Vanha 406 oli myös aikas hiljainen ja mukava auto. Edelliskoppainen Avensis taisi olla piirun verran hiljaisempi. Nyt tämä uusi Avensis on aikas paljon meluisampi kuin kuinha malli. Joten eipä ihme jos 407 on hiljaisempi erityisesti karkealla asfaltilla.
AMS:n vertailussa jopa Accord oli reilusti hiljaisempi kuin Avensis. Syynä tietysti keskieuroopan asfaltti johon ei käytetä nyrkin kokoista kiveä vähentämään kulumista.
niin tässä sitä verrataan 1.6 ja 2.0 litran koneita keskenään, niin varmaan 2 litranen on hiukan hiljaisempi jo pienempien kierroslukumäärien takia samassa nopeudessa. toisaalta vastaahan tuo tojon 1.6 miltei pösön 2.0 suoritusarvoissa paitsi pensaa menee litra vähemmän.
lisäksi tojossa ei tarvitse kuunnella vaihteiston vinkunaa kuten pösöissä on nykyään tapana (307,407).
ja hakkaahan tuo pösö oman vanhakoppaisen FARMARIaven tosiaan 1 desibelillä 120 vauhdissa....