pesu mäntysuovalla

Eli tässä eräs puolituttu ilmoitti pesevänsä belkkarinsa aina mäntysuovalla... onko tämä ihan yleinen käytäntö kun itse en aikanani uskaltanut koskaan käyttää kun koirashamppoota.
71305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

oon kuullu ihan samaa..kuulin että joku pesee koiransa mäntysuovalla ja joskus ihmisten shampoolla..itse en kyllä todellakaan pese muulla kun koirien shampoolla,paras vaihtoehto ja turvallisinkin!!

Äänestä
  • mutta estäähän tuo mäntysuovan käyttö härmän kasvamista.... ainakin siperian hernepensaassa..

    hah

    Äänestä

  • ent. koiran..... kirjoitti:

    mutta estäähän tuo mäntysuovan käyttö härmän kasvamista.... ainakin siperian hernepensaassa..

    hah

    että molempia voi käyttää, täytyy vaan laimentaa riittävästi.

    Äänestä

  • soap kirjoitti:

    että molempia voi käyttää, täytyy vaan laimentaa riittävästi.

    Tarkoitatko kun sanoit molempia voi käyttää kun vain laimentaa niin meinaatko molemmilla siperianhernepensasta ja mäntysuopaa. Millä sen hernepensaan laimentaa lehdet riipimällä vai oksia katkomalla.

    Äänestä

  • Yksinkertainen kirjoitti:

    Tarkoitatko kun sanoit molempia voi käyttää kun vain laimentaa niin meinaatko molemmilla siperianhernepensasta ja mäntysuopaa. Millä sen hernepensaan laimentaa lehdet riipimällä vai oksia katkomalla.

    pilkun piip!

    Äänestä

Olen katsonut TV:sta koiran puhdistusta, ja oikea trimmaaja opetti koiran pesemistä shamppoolla, joka laimennettiin 1/10 hierottiin turkkiin ja huuhdeltiin kunnolla pois. Shamppoo oli ihan ihmisille käytettävää shampoota (ei välttämättä tarviste ostaa koirashampoota). Koira pitäisi pestä kun se on likainen ja ehkä noin kerran kuussa kuitenkin. Ohjelmassa käsitteli mielestäni pesemista ihan hienosti. Ja olen toteuttanut sitä käytäntöön saksanpaimenkoiralla ja schipperkellä.
Toimii siis käytännössä ainakin näiden turkkeihin. Kuivaan pyyheliinatta. Koirat eivät sitten haise, hilseile tai kutise, ovat vain puhtaita taas jonkin aikaa.

Äänestä

pesen koiriani laimennetulla mäntysuopaliuoksella, mutta kannattaa kuitenkin pitää pientä paussia välillä, ettei turkki kuivu. Paussin aikana käytän laimennettua munashampoota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ent. koirankasvattaja kirjoitti:

Eli tässä eräs puolituttu ilmoitti pesevänsä belkkarinsa aina mäntysuovalla... onko tämä ihan yleinen käytäntö kun itse en aikanani uskaltanut koskaan käyttää kun koirashamppoota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu