Sako L46 222rem ja Optilock jalat

wewewe

Talveksi rusakon pyyntiä varten vaihdoin isommasta aseesta valovoimaisemman kiikarin Sako L46 222rem aseeseen, mutta nyt en saa sitä käymään.

Mietein, että voisiko syy olla Optilock pitkissä alustoissa? Sakon sivuilla neuvotaan käyttämään lyhyitä alustoja, mutta pitkät olisi valmiina eikä tarvisi käydä kaupassa. Pitkäs alustat sopivat ihan hyvin ja rekyylitappi on tukevasti paikoillaan.

4

3814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilipataan

      Mitenkäs lyhyt alusta vaikuttaisi käyntiin? Sen ymmärrän että matalammat jalat on paremmat kuin korkeat mutta lyhyemmät..?

      Jokos on kokemusta .222rem rusakon metsästyksestä? Itselläni on kokemusta ja liian monta kertaa esimerkiksi hämärässä rusakko ehtii suuliekin nähtyään ponkaista hätäloikan ja osuma on ihan jossain muussa kuin mihin tähtää ja rusakko kuten jäniskin menee haavakkona ja pitkälle.

      Nykyään metsästän hämäräkyttäyksenä jänistä haulikon kanssa, ruokintapaikan läheisyydessä tai jäniksen kulkureitin lähellä kyttään ja joskus se tuottaa saalista, tänä syksynä kylläkin enimmäkseen kettua sillä jänikset hävinneet melkein tyystin.

      En tiedä oliko ampumataidossani vikaa mutta kyllästyin kun saalis paineli löytämättömiin verivana perässä.

    • wewewe

      "Mitenkäs lyhyt alusta vaikuttaisi käyntiin? "
      En oikein keksi muuta syytä enää huonolle käynnille kuin kiikarin jalat.

      Ei ole kokemusta rusakon 222rem metsästyksestä, mutta alkaa olemaan rusakoita riesaksi asti . Äänenvaimentimen kanssa mielyttävämpi metsästää lähellä asutusta.

    • wewewe

      Ajattelin metsästää kokovaipoilla, mutta pitääpä miettiä myös puolivaippojen hommaamista.

      • pilipataan

        Puolivaipat kyllä suositeltavia..mutta esim teerelle tietysti kokovaippaluoti.

        Saa sitten olla varovainen mihin kaikkialle se luoti voikin vipeltää jos huti tulee..onneksi jos rusakkoa pamauttaa niin ammutaan yleensä aika alas.

        Teeren ampumisessa latvaan saa aina miettiä jos huti tulee että mihin se mahtaa luoti mennä, useita kilometrejä voi lentää.

        Niin, onko sitten niin lyhyt jalusta että ei pysy paikallaan kiilan päällä?

        Voisiko jostain syystä olla kiikari nyt viallinen, sisuskalut irti??

        Onkos sen itse .222 aseen käynti ollut hyvä?? jos kuitenkin sinulle entuudestaan outo ase niin tarkista ensiksi kaikki tukin ruuvit että ne todellakin on tiukalla ja toiseksi tarkista piipun suu onko siellä vaurioita, rihlauksen täytyy loppua virheettömästi, esim kolhu piipun suun laidassa joka rikkoo rihlausta on kyllä haitaksi aseen käyntiin. Putsaa piippu mutta älä koskaan tee sitä hinkkaamalla piipun suun kautta vaan aina patruunapesän kautta ja silloinkin varo ettei putsauspuikko hinkkaa turhan paljon piipun suuta ja ei sitten jätetä piippua öljyiseksi ennen ammuntaa.

        Kikarin kohdistamisessa malttia, muistettava mihin suuntaan on kääntänyt potikoita sekä mietittevä tarkkaan mihin suuntaan on seuraavaksi käännettävä ettei mene soutamiseksi ja huopaamiseksi. Kohditettaessa ei kannata patruunoita säästää vaan ammuttava sen verran useita kasaan että tietää mihin todella se ase vie eikä alkaa yhden paukun jälkeen kiikaria aina säätämään. Muista kohdistusammunnassa aina pitää suurinpiirtein samanlainen ampuma-asento sekä ote aseesta ja nimenomaan AINA sama tähtäyspiste.

        Älä kiristä hampaat irvessä kiikarin jalkoja kiikariputkeen vaan napakalla näppituntumalla, kyllä se paikoillaan pysyy kohtuudella ja aina parempi kiristää sitten liikaa kuin että kerralla vetänyt niin tiukkaan että kiikari "mutkalla".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      169
      3319
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2141
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      48
      2048
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1951
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1471
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      1003
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      45
      864
    Aihe