Rekyyli

daddsdsdsdsds

Normaali asennossa rekyyli nostaa ammuttaessa aseen piippua kohti taivasta. Jos käännät aseen kuitenkin ylösalaisin ja ammut, niin meneekö piippu rekyylin voimasta silloin kohti maata? :P

5

489

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieti itse :-)

      Osaat ratkaista tuon itsekkin. Ajattele seuraavia asioita:

      - luoti ja ruutikaasu kulkevat piipussa eteenpäin, mihin suuntaan vastavoima työntää piippua?

      - missä on tukipiste jota vasten piipun liike kohdistuu?

    • makkonen t

      Kyllä se nousee ylöspäin silloinkin. Nousu johtuu lämmöstä jota kehittyy ruudin palaessa, lämpöhän nousee aina ylöspäin.

    • ruurinkeksijä

      Kyllä se aseen ylöspäin ponnahtaminen laukauksen yhteydessä johtuu juuri siitä että aseen tukipiste on enimmäkseen aseen perä olkaa vasten ja perähän taipuu yleensä alaspäin aseen ollessa oikein päin.

      Jos ase olisi aivan suora tukiltaan niin silloin tällaista ei tapahtuisi, toki asetta kannattelevien käsien ylöspäin vaikuttava voima aiheuttaisi silti hieman ponnahtamista.

      • Lisätään vielä,

        ... että pelkkä suora tukki ei riitä.

        Piipun keskipisteen tulee olla suorassa linjassa tukipisteeseen (=olkapää).

        Rekyyli tuntuisi voimakkaampana, koska piipun heilahtaminen syö hiukan energiaa.


    • ruurinkeksijä

      Aivan, sitä juuri suoralla tukilla tarkoitin että rekyyli kohdistuisi suoraan olkapäähän mutta en viitsinyt kiireessä selittää tarkemmin mutta sieltähän se nyt kuitenkin tuli.

      Samaten huomaa radalla ampuessa tuelta ja varsinkin jos aseen alla hiemankin kovahko tuli niin ase heittää myös jompaan kumpaa suuntaan hieman sivulle ja se käsittääkseni johtuu siitä kuinka käsillä asetta pidetään ja tuetaan ja etutukin kosketuksesta alla olevaan tukeen, varsinkin jos on leveä etutukki ja ase hieman kallellaan niin tälläkin on varmasti vaikutuksensa mihin suuntaan ase sivusuunnassa heilahtaa.

      Kun tuelta ammuttaessa radalla yrittää painaa etummaisella kädellä esim etutukista asetta vimakkaasti kohti aseen alla olevaa tukea niin huomaa kyllä osumien muutokset verrattuna siihen jos antaa aseen maata omalla painollaan tukeen ja rekyylin heilauttaa asetta vapaasti ja tähänkin vaikuttaa laukaisevan käden ote, onko se tiukka vai aivan höllä ote sekä myös aseen painaminen olkapäätä vasten antaa eri tulokset kuin se että ase on höyhenen kevyesti olkapäätä vasten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3038
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1487
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1073
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      921
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      858
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe