Syyllistynkö mihinkään rikokseen jos nostan veroprosenttini sellaiselle tasolle ettei ulosottomies saa euroakaan ?
Tiedän kyllä että sitten aikoinaan uo pääsee veronpalautukseen kiinni, mutta saisi "lomautettua" tuon virkamiehen hetkiseksi.
Tiedän kyllä että sitten aikoinaan uo pääsee veronpalautukseen kiinni, mutta saisi "lomautettua" tuon virkamiehen hetkiseksi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuohan on kuin peiton vetoa hölmöläisten maassa ! Mitään ideaa. Sulle jää vähemmän rahaa käyttöön ja uo vie vielä loputkin !!!
Ei välttämättä. Jos tuona aikana hakeutuu ja pääsee velkajärjestelyyn vaikkapa 0-ohjelmalla, niin veronpalautukset saa pitää kokonaan.
"ettei ulosottomies saa euroakaan ?"
Eihän se ulosotto niitä rahojasi kaipaa, vaan velkojasi.
Kummallinen ajattelutapa tällä palstalla. Ensin tehdään suruttomasti velkaa, ja kun tulee takaisinmaksun aika, niin kaikin keinoin yritetään "pimittää" rahoja.
ei järkeä, saat isot veronpalautukset jotka vouti vie ja tilittää velkojille
On yksi tapa jolla saa velkojat nuolemaan näppejä vaikka ulosotto ottaisikin rahaa.Sairastelee paljon tai korjailee hampaita eikä maksa penniäkään.Hoidosta ei voida kieltäytyä silti ja aina ensisijainen maksun saaja on terveydenhuolto eli jos sinne laskua vaikka 1000€ niin ensin se maksetaan kokonana ja vasta sitten tilitetään muille.Huomasin tuon kerran eli mene etusijalle,kuten elatusmaksutkin.
Eli toinen tapa on hankkia pari muksua ja ei maksa niistä mitään niin ei velkojat saa mitään 25 vuoteen joka nykyisin on elatusmaksun aika lapselle.Ennen oli 18v.
Mistäs tuon 25v ole löytänyt, itse en siitä mainintaa nähnyt missään? Maksaako kelakin 25v asti elatustukea jos elatusvelvollinen ei sitä maksa..
No jopas höpöttelet kummallisia. Vain ja ainoastaan elatusmaksut ovat etuoikeutettua velkaa. Kunnalliset terveydenhoitomaksut ovat ns. toissijaisia velkoja.
elatusmaksun raja on 18.v.on sinulla virheellinen tieto...
Kyllä minulla aina ensin mennyt sairaala ja hammaslekurimaksut ulosotossa.Sitten ,jos jotain jäänyt saa muut.
voit nostaa veronpidätystä prosenttia,ei tarvi ilmoittaa verottajalle.
kyllä ulosottaja laskee ,mitä sinulle jää nettoa,on laki suoja ,jota ei voi mitata,sen näkee sitten...
kun saat lopullisen verotuksen,veronpalautuksia,sieltä se ulos mitataan,
ei se rikos ole ...
Nosta veroprosenttisi 60% paikkeille ja maksa ehdottomasti tuolla 60% nyt seuraavat lähes pari vuotta alkaen 2013! Saisi joskus joku velkoja edes lantin tuollaiselta velkojen pakoilijalta, jonka voisi minun puolesta heittää siperiaan lapioimaan paskaa loppuelämäkseen.
Palkasta maksetaan uo:hon pääsääntöisesti 1/3, veronpalautus menee kokonaan.
Elatusmaksua maksetaan 18 v asti. Tämä elatusmaksu vanhenee kuitenkin vasta viiden (5) vuoden kuluttua. Eli käytännässä elatusmaksuja voi joutua maksamaan 23 v.