Debian 7 - asennus usb tikulle

niabed

Elikkäs mikä olisi paras tapa asentaa Debian 7 usb tikulle? puhun nyt siis "oikeasta asennuksesta", en live cd:n laittamisesta usb:lle. Grub ei tulisi myöskään koneen kovalevylle, vaan ilman tikkua kone käynnistyisi normaalisti käyttöjärjestelmään X, ja tikun kanssa tulisi valikko käynnistetäänkö Debian vaiko tuo järjestelmä X (toki tuo saisi käynnistyä tikun kanssa suoraankin Debianiin, ilman valikkoa)

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näintekisin itse

      Nyt en ymmärrä, ehkä olen hölmö, mutta siis ihan normaalisti asennusvaiheessa usb-tikun ollessa kiinni, Debianin asentimessa valitset tikun ja asennat Debian 7 sinne ja vielä lopuks Grub perään sinne tikun käynnistyslohkoon dev/sdb/tms.

      Koneen kovalevyllä järjestelmän X ollessa normaalisti. Siihen ei kosketa

      Biosin määrittelet niin että se yrittää etsiä käynnistyksenlataajaa ensin usb-medialta, jos sitä ei löydy niin se hakee seuraavaksi tietokoneen kovolta käynnistyksenlataajaa ja järjestelmän X.

    • niabed

      Ok, kiitos tästä. Näin aikoinaan tein Ubuntu 10.04 kanssa, mutta en ollut varma voiko Netinst levyllä tehdä samoin & onko se "oikeaoppinen" tapa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 97
      1691
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1474
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1397
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      57
      1316
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1288
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      771
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      745
    Aihe