Kuntoilu intiassa

Reissaaaja

Moi. Saatan olla piakoin lähdössä joksikin aikaa Intiaan ja mietin että miten voisin pitää reissun aikana kuntoa yllä? Onko siellä kenties mitään kahvakuula tunteja tai punttisaleja jne? Mites muut urheilulajit? Krikettiä kuulemma pelataan mutta ei oikein sytytä.

4

314

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saleja

      ainakin löytyy ympäri Intiaa. Kovin monen eritasoisia tosin. Löytyy ihan huippumoderneja, ja sitten sieltä toisesta ääripäästä kovin kotikostein kokoonkyhättyjä.

      Kahvakuulasta en ole koskaan kuullutkaan, joten en osaa kommentoida sen olemassaolosta missään päin maailmaa.

      Muut urheilulajit: Erilaisia tanssitunteja, taistelulajeja, intialaista painia, ja kai joogakin eräänlaiseksi urheiluksi voidaan vaativuudessaan voidaan laskea.

      Vähän tietty harrastusmahdollisuuksiin vaikuttaa se minne matkasi suuntautuu, samoin ajankohta vaikuttaa. Esim. Kesäaikaan vuoristossa trekkailu käy ihan kunnon ylläpidosta, ja talvellahan siellä on mahdollisuus harrastaa kaikenlaista talviurheilua. Kaupungeissa on taas helpompi löytää monipuolisemmin ihan kaikenlaisia harrastusmahdollisuuksia, myös muita kuin urheiluun liittyviä. Aina kannattaa kysellä paikallisilta. Tosin arvattavissa ensimmäinen mitä sinulle tarjotaan, on juuri tuo intialaisten suuri intohimon kohde, kriketti.

    • Intiassa matkannut

      Voit pelata golfia monessa paikassa ja kunto kohoaa. Polkupyörällä voit ajella vallan mainiosti ja ihailla maaseutua, jos et kaupungissa uskalla ajella. Kunnon lenkkejä kävelemällä aamulla, kun ilma ei ole vielä älyttömän kuuma taikka illalla. Monessa paikassa on punttisaleja taikka kuntoiluhuoneita. Uimassa voi käydä uimalassa. Kyllä mahdollisuuksia on vaikka kuinka, jos vain aika riittää.

      • Intiassa matkannut

        Lisään tuohon aikaisempaan vielä, että monessa paikassa voi myös ratsastaa hevosilla http://aijaa.com/L1qJSJ kuva on Mahabaleshware - Table Land tienoilta, kun nuoriso halusi harrastaa. Omat varusteet kannattaa ottaa mukaan, lähinnä kypärä (ja turvaliivi), joskin niiden ostaminenkaan ei ole ihan mahdotonta.


    • Itsest kiinni Intias

      Miten pidät kuntoasi yllä muuten? Aivan samalla lailla voit pitää sitä yllä Intiassakin. Aamulla aikaisin lenkille, saleja löytyy punttien nostamiseen jne. Ja Happyholi-päivänä saat taatusti liikuntaa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1056
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      327
      1046
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      807
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      651
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      650
    Aihe