Elikkäs kyselin neuvoa tällaiseen; majoitun aluksi 3yötä rooman keskustassa, jonka jälkeen menen yhdeksi yöksi lido di ostiaan. Mieltäni askarruttaa, kuinka pääsisin helpoiten lido di ostiasta lentokentälle? voinko mennä esimerkiksi suoraan bussilla/junalla vai onko helpompaa etsiä jostain lentokenttäkuljetus? Italian kielestä en ymmärrä mitään ja olisi äärettömän hienoa, jos joku osaisi neuvoa helpon reitin! RomaPass ei taida käydä sitten siinä yhteydessä, mutta käsitin, että Roomasta Lido di Ostiaan sillä pääsisi.. ? (myös tietysti infot matkustamiseen Fiumcino-Rooma, Rooma-Lido Di ostia välillä, olisi kivat saada selkokielellä, vaikka jonkinlainen tieto minulle on jo niistä) :)
ja tosiaan jos miettii rahallisesti, kannattaako ottaa RomaPass vai 7pvän lippu julkisiin kulkuneuvoihin? paljon maksaa lippu colosseumiin?
Lido Di Ostia - Fiumcino
3
1512
Vastaukset
- hjkhjkhj
Colosseumiin pääsee ilmaiseksi, jos on eu- kansalainen ja opiskelija tai lapsi. Jos haluaa jonon ohi kannattaa mennä n. 25 € maksavalle opastetulle kierrokselle. Colosseumin lipun hinnalla pääsee myös forum romanium raunioalueelle (?). Metrolla ja bussilla kulkeminen on helppoa ja halpaa. Lentokenttä kuljetukset ovat melko kalliita, mutta bussilla lentokenttä - Rooma väli maksaa n. 8€.
- Lido di Ostia
Jokohan olet ehtinyt Roomassa vierailla?
Lido di Ostiasta pääset Cotralin bussilla lentokentälle, matka kestää 30 minuuttia. www.cotralspa.it, toimii myös englanniksi ainakin jotenkin. Lippu pitää ostaa etukäteen tupakkakaupasta tms. joka myy Cotralin lippuja Lido di Ostiassa. Yleensä löytyy helposti eikä maksa paljon.
Roomasta Lido di Ostiaan riittää atacin viikkolippu tai Roma Pass, lentokenttäjuniin sen sijaan ei. - 27ghj768
Bussilla lentokent'ltä Roomaan (Terminille) maksoi kyyti 6 euroa muutama viikko sitten. Saman maksoi toiseen suuntaan. Kyseessä ns. shuttle-bussit eli pysähtyvät matkalla vain muutaman kerran ottamaan lisää kyytiläisiä. Alle tunnin kesti bussimatka.
Lippuja noihin myydään kioskeissa Terminin edustalla ja lentokentällä kopeissa jotka huomaa kyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1022214Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1142041Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3022000Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441791Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091647- 371455
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291265Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941153Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701150- 531106