Hoetaan, että

lasten elämään kuuluu pysyvyyttä ja rutiineja, ei jatkuvaa muutosta ja hälinää.
Olen siitä samaa mieltä. Onnellisessa ja tasapainoisessa perheessä syntyy tasapainoisia ihmisiä ja turvallisen lapsuuden eläneet lapset ovat itsekin menetyneitä aikanaan.
Lapsi ei kaipaa uusia ihmisiä elämäänsä, ei jatkuvaa paikanvaihtamista isälle, äidille, isälle äidille, joskus mumolle, kumille, naapurille, tädille enolle...sellainen ei ole normaalia lapsen elämää.

Kuka sitten aiheuttaa lapsen epänormaalin elämän? Ei lapsi ainakaan.

Miksi ihmettelette sitten lasten kasvavia mielenterverysongelmia niillä lapsilla, jotka joutuvat tähän pyöritykseen? Ei epäilystäkään etteikö ne ole kasvaneet niinä vuosina, kun erot kävivät helpommiksi ja jokopäiväkseksi.

Meidän lapsuudessa 50-60-70 vuosina synteillä, oli lähes onnelliset perheet, ei ollut erolapsia näin paljon kuin nyt. Itsekkään en ole erolapsi eikä kukaan tuttavistani, joiden kanssa olen edelleen tekemisissä, koulukavereista tosin en kaikista tiedä.
Paras lahja lapselle on elää hänen vanhempansa kanssa yhdessä perheenä.
6115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minä olen kuusikymmentäluvun lapsi ja vanhempani elivät kyllä yhdessä kunnes kuolema erotti. Mutta isälleni oerheemme oli jo toinen, eli olimme uusioperhe, vaikka siihen ei kuulunutkaan lasta edellisestä perheestä. Tämä lapsi oli kyllä kova pala äidilleni, varsinkin kun hänen uusi isänsä oli adobtoinnut lapsen, niin silti isältäni vaadittiin rahaa mm lapsen asunnon hankintaan, vaikka meillä oli vieiä vähemmän elämiseen saati, että olisimme ikinä saanneet mitään avustusta kotoa. Ihan itse maksoin lukio-opintoni ja opin vihaamaan isääni joka alisti äitiäni, jota säälin. En taatusti olisi kärsinyt enemoää eroperheessä kuin oikeassa perheessäni. Nyt omat lapseni ellävät uusioperheessä kun exäni alkoi harrastamaan samaa alistamista kuin isäni, kyllästyin lopulta yrittämään pitää perheemme koossa. Kas kummaa jopa lapsemme pitävät enemmn uudesta perheestämme kuin vanhasta. Yksi heistä jopa mieluusti vaihtaisi biologisen isänsä nykyiseen isäpuoleensa. Lapset ovat jo isoja, joten he osaavat kyllä ihan luotettavasti ja suoraan ilmasita tuntemuksensa ja tarpeensa,joten turha selitellä mitään..näin vaan asit ovat. Ellämä uusioperheessämme kasvattaa tasapainoisia hyvin koulutettuja ja nuoria aikuisia joiden saavutuksia tai tekemisiä arvostetaan eikä jatkuvasti arvostella.

Äänestä

Pointti oli ihan lopussa. On hyvä,että lapsi elää ONNELLISESSA ydinperheessä. Ei riitaisessa eikä hyväksikäyttävässä perheessä.

Olen uusperheen jäsen. Minulla on täällä asuva lapsi, miehellä on lapsi,joka on meillä joka toinen viikonloppu ja lomat. Lisäksi minulla on kunnia olla isättömän sukulaislapsen kummi, joka tykkää tulla meille pitkiksikin ajoiksi.

Tuolla nuo kolme esiteini neitiä kikattaa yökkäreissään sohvalla. Kukaan ei tunnu kärsivän mistään, viimeiseksi siitä, että joutuvat jakamaan elämäänsä. Jokainen on tahollaan ainoa lapsi, joten tällainen "sisaruussuhde", mikä näille on päässyt syntymään, on ollut mahdollista vain uusperheen perustamisen kautta.

Ja koska kaikki tässä hässäkässä ovat normaaleja ja täysipäisiä ihmisiä, exät ja nyksät, en näe mitään syytä, miksi noille työille tulisi mielenterveysongelmia..

Äänestä

Meillä taas ei ikinä lapsia pakotettu menemään katselemaan isänsä naisia! Siihen emme lähteneet mukaan. Ei lapsetkaan halunneet nähdä perheenrikkojan mallia että perheen voi rikkoa koska tahansa, ja alkaa haukkumaan sitten exää ja lapsia.
Minä en olisi voinut katsoa lapsiani silmiin enkä varmasti enää tuntisi heitä, jos mies olisi pakottanut heidät äkemään perheenrikkojat. Minkä mallin lapsiet olisivat heistä saaneet! Huh hirvittää.

Miksimeidän pitäisi hulia semmoiset naikkoset meille ja meidän elämään? Emmehän mekään halua mennä hänen rorppaansa sotkemaan! Ihan saa rauhassa sotkea ex miehen ja ex isän kodin ei meille tarvi tulla.
Mihin me tarvitsisimme perheenrikkojaa?? Ei minkään. Huonoa mallia emme tarvitse kotiimme.

Siksi meillä ollakin täyspäisiä ja fiksuja ihmisiä, kun kukaan umpikiero ja täysin vieras ihminen ei ole päässyt enempää elämäämme sotkemaan. Lapset ovat liian arvokkaita umpikieron ihmisen haukuttavaksi, sitiä kärsii lapset ja nyt kärsii mies itse, mutta se on hänelle oikein.

Mitä me olisimme siellä tehneet sen naikkosen ja miehen luona?? Miksi meidän plisi pitänyt sinne mennä? En hitsi soikoon olisi voinut yksin laittaa lapsinia sinne menemään, johan sen sanoo järkikin. Olisivat lapsiparat aivan kauhuissaan kun olisivat joutuneet haukuttaviksi ja oma äiti olisi vielä luvan antanut!! Ei meillä se ei ole ikinä käynyt.

Äänestä
  • Yksi kysymys...

    Jos lapsesi joskus erehtyy sekaantumaan varattuun, katkaisetko välit lapseesi? Kuinka toimit tässä tilanteessa?

    Sillä vaikka niitä lapsia kasvattaisi miten, niin joskus ne toimivat kaikkia kasvatusperiaatteita vastaan, mitä heille on opettetu ja päähän taottu.

    Ainut keino estää, on lukita iäksi jonnekkin ja teipata myös suu (toivottavasti kukaan ei näin kuitenkaan tee).

    Äänestä

  • mememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememememe.....

    Äänestä

  • Sääli lapsiasi, heistä olisi voinnut tulla normaaleja kun olisivat tavanneet normaaleja normaalissa parisuhteessa eläviä aikuisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietäjä eukko mietti kirjoitti:

lasten elämään kuuluu pysyvyyttä ja rutiineja, ei jatkuvaa muutosta ja hälinää.
Olen siitä samaa mieltä. Onnellisessa ja tasapainoisessa perheessä syntyy tasapainoisia ihmisiä ja turvallisen lapsuuden eläneet lapset ovat itsekin menetyneitä aikanaan.
Lapsi ei kaipaa uusia ihmisiä elämäänsä, ei jatkuvaa paikanvaihtamista isälle, äidille, isälle äidille, joskus mumolle, kumille, naapurille, tädille enolle...sellainen ei ole normaalia lapsen elämää.

Kuka sitten aiheuttaa lapsen epänormaalin elämän? Ei lapsi ainakaan.

Miksi ihmettelette sitten lasten kasvavia mielenterverysongelmia niillä lapsilla, jotka joutuvat tähän pyöritykseen? Ei epäilystäkään etteikö ne ole kasvaneet niinä vuosina, kun erot kävivät helpommiksi ja jokopäiväkseksi.

Meidän lapsuudessa 50-60-70 vuosina synteillä, oli lähes onnelliset perheet, ei ollut erolapsia näin paljon kuin nyt. Itsekkään en ole erolapsi eikä kukaan tuttavistani, joiden kanssa olen edelleen tekemisissä, koulukavereista tosin en kaikista tiedä.
Paras lahja lapselle on elää hänen vanhempansa kanssa yhdessä perheenä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu