Mul on ny toinen oma hamsu, mut mun siskolla on ollu jo 7. Ongelma on se etttä en tiiä kuinka saisin mun Hessun kesytettyä. Mun sisko ei ikinä kesyttäny niitä kovin kummemmin Et osaisko joku jelpata? Antaa joitain hyvii vinkkejä kenties? Se on ollu mulla pari kertaa lattialla pienellä rajatulla alueella ja oon istunu siellä sen kans.. Se on ollu jo vähän kädessäki mut vaan ruoan houkuttelemana. pelkään että se puree ku se on semmone välillä vähän äkänen narttu.
Kuinka sais kesytettyy?
4
160
Vastaukset
- autan mitä voin..
Mullaki on hamsu nimeltä hessu. Hessuni on poika ja syyrialainen....hän on ollu mulla melkeen 3 kuukautta ja on jo kesy....
No mä otin sen aina wc paperi rullalla pois häkistä ja laitoin sen maahan...hamsu juoksi huoneessa tunnin.....toista tätä monta kertaa ja voit sitten ottaa sen turvallisesti käteen...sillai laitat niiku kädet kuppiin ja pidät sitä siellä ja lasket hamsusi turvallisesti maahan....näin se tottuu...mutta muista pessä kädet jos ne haisevat ruualle!!! mullaki on tullut monta puremaa kun on kädet haissu.... :)
Mutta ainakaan MUN hamsu ei pysy hetkeäkään aloillaan käsissä.... mut kyllä se aikanaan tottuu sun hajuusi.... minkä ikänen se muuten on?? kuinka kauan on ollu sulla?- SuperHessu ;)
Kiitti neuvoista. Pitää ruveta värkkään sen kanssa :) Hessu oli ostaessa jo kaks tai kolme kuukautta ja se ostettiin huhtikuun lopussa eli se on jotain puol vuotta... Hessu on kultahamsterinarttu. Mutta kiitti tosiaan neuvoista :)
- Tiinu
SuperHessu ;) kirjoitti:
Kiitti neuvoista. Pitää ruveta värkkään sen kanssa :) Hessu oli ostaessa jo kaks tai kolme kuukautta ja se ostettiin huhtikuun lopussa eli se on jotain puol vuotta... Hessu on kultahamsterinarttu. Mutta kiitti tosiaan neuvoista :)
olla koiraihminen kun sanot hamsteriasi NARTUKSI. Tyttöhamsteri on naaras ja poikahamsteri uros. Niin ja kultahamsterin oikea nimi on syyrialainen hamsteri. Kultahamsteri on eläinkauppiaiden käyttämä nimi.
- jossu
Itse huomasin parhaaksi konstiksi sellaisen, että pidin kättäni hamsun häkissä, aivan liikkumatta. Hamsu tuli itse haistelemaan uteliaana ja sillä tavalla meni ensitutustuminen. Näin tein muutamina päivinä, enkä siis yrittänytkään ottaa hamsua käteen vielä.
Seuraava vaihe oli houkutella hamsu vessapaperirullaan, jonka avulla siirsin varovasti hamsun tyhjään pahvilaatikkoon. Annoin hamsun edelleen haistella kättäni ja aika pian se kiipesi myös kädelleni, koska ei pitänyt laatikossa olemisesta. Näin hamsu oppi luottamaan muhun ja tietämään etten tee pahaa vaan päin vastoin "pelastin" sen laatikosta. :)
Heti ei kannata nostaa hamsua korkealle kun sen vihdoin saa käteen asti. nuori hamsu on vielä niin vikkelä että voi pudota helposti. Itse "juoksutin" hamsua kädeltä toiselle, kädet lähellä pahvilaatikon pohjaa (ettei hamsu satuttaisi itseään jos yllättäen loikkaisi pois käsistäni) ja päästin sen välillä käsistäni, ettei sitä ala ahdistaa. Tein näin muutamia kertoja, ennen kuin aloin pitää hamsua normaalisti.
Alkutotutuksessa ei kannata hoppuilla ja väsyttää poikasta jatkuvilla kädessä pito yrityksillä. Hiljaa hyvä tulee. Toisaalta, hamsun kanssa kannattaa edetä joka päivä hieman, ettei totutukseen tule katkoksia. pentu villiintyy herkästi uudelleen.
Siitä vielä, että puremista ei kannata pelätä. Hamsu vaistoaa sen (mm. käsiesi hikoilusta) ja se vain pahentaa asiaa. Hamsu voi myös oppia, että puremalla se saa olla rauhassa.. pois siis pelko, koska se on turhaa. Eihän pureminen edes satu :).
Puremista voit ehkäistä sillä, ettet anna makupaloja kädestä, kätesi eivät muutenkaan saa haista ruualle, et herätä hamsua, et tunge käsiäsi sen pesään minään aikana tai ahdista sitä nurkkaan tms. jossa se tuntisi itsensä uhatuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768