Kuka on tämä Pääkkönen Ely keskuksessa onko tämä syypää tähän katastrofiin.
ELY keskus vastuussa kaikesta
huihitto
16161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onko Pääkkönen osakkeenomistaja ? Onko sukulaiset työssä talvivaarassa, vaimo, veljet ? Häh. Onko niin että Paula Lehtomäki suuromistajana ympärtistölupaa myöntäiessä ajattelikin , nepotismi hoitaa ympäristö valvonnan puutteet.. Tietoisena ympäristörikoksista jotka ovat jo jatkuneet vuosia , törkeinä päästöinä luvatta.
Vuotoja oli jo useita vuosia sitten. Ei voi mitään ei, vaan voi sittenkin- rikolliset vastuuseen.
Ei tietoa, mutta kun ottaa huomioon, että epäillään rikokssen tapahtuneen Talvivaaran yrityksessä, niin eiköhän poliisien tutkimukset sen paljasta, mikä rooli milläkin taholla oli. Noin rikosoikeudellisesta näkökulmasta katsottuna.
Eettisesti kestämättömät teot taas - niistä voi olla hieman hankalampi saada vastaamaan.
Jotain aika moraalitonta tuossa näyttää nyt kokonaisuudessaan päässeen tapahtumaan.
Rikos oli alkuperäisen ympäristöluvan ehtojen löysentäminen, siksi koska Talvivaara ei noudattanut sen lupaehtoja.
Eli alunperin Kainuulaisille myytiin kaivos jopa tuhansia kertoja tiukemmalla ympäristöluvalla.
Nyt Ely-keskus löysti lupaa ilman että Kainuulaiset olisivat voineet vaikuttaa siihen mitenkään.
Jos se kerran niin on, niin ei ole ihme että juuri Ely -keskuksen edustalle oli järjestetty se mielenosoitus.
Ilmeisesti asioista aktiivisesti selvää ottaneet, tietävät totuuden, mitä missäkin vaiheessa on tapahtunut.
Vedet on myrkytetty, se on tosiasia, josta ei pääse eroon.
He, jotka asuvat tai joiden vapaa-ajan viettopaikat ovat epäillyllä saastuneella alueella, kärsivät varmaan aika paljon!
Jos menee vielä ensi kesään asti ennenkuin tiedetään, mikä on lopputulos vesistöissä, niin monella on henkisesti raskas talvi edessä; epävarmuuden sietäminen ei ole niitä kaikkein helpoimpia asioita.
Sitä ihmettelen, kun olikohan se alkukesää tai ainakin joitakin aikoja sitten, samainen Pääkkönen antoi julkisuudessa ymmärtää, että Talvivaaran ympäristöongelmista valittaneet ihmiset olisivat olleet vain jotenkin tunnesyistä asialla, että mitään asiaperusteita tai näyttöjä ei ole näillä ihmisillä ollut esitettävänään.. Hänen asenteensa oli noita ihmisiä kohtaan ehkä tiukan asiallinen tai sitten jopa töykeä!
Nyt taitaa alkaa olla niitä näyttöjä ja vähän reilun puoleisesti.
Aika paljon kärsivät! Kyllä kaupunkiasunnoissaan kärsivät koko talven, huokailevat tuskissaan että onko loma-asunnon arvo tippunut. Ajattelevat rahaa, miettivät miten paljon rahaa menettävät jos arvo laskee. Vähät mistään vesistä tai luonnosta.
Väitätkö sinä, että omaisuuden arvon laskeminen tai taloudellinen menetys ei aiheuttaisi ihmisille kärsimystä?
Tässä maassa sentään vielä jokaisella on oikeus puolustaa sekä omaisuuttaan että rahojaan ja pitää niistä huolta.
MITÄ ely -keskus olisi menettänyt, jos olisi toiminut aktiivisemmin? Rahaako?
MITÄ Talvivaara olisi menettänyt, jos olisi laittanut jätehuoltonsa viimeisen päälle varmaksi. Rahaako?
Ei ne ajatelleet toki rahaa eikä resursseja, ihan vaan muuten antoivat kipsisakka-altaan jätteet lorista valtoimenaan luontoon, vai kuinka?
Uutisissa sanottiin, että poliisi tutkii ja esitutkinta valmistunee alkuvuodesta.
Tuskinpa ne jeparit mitään sukuselvityksiä alkavat tehdä? Vaikka mistä tuon tietää. Tutkisivatko kaikki juhlat, häät,peijaiset ja kissanristiäiset, että missä kaikissa Talvivaaran ja Elyn herrat olisivat kulkeneet puheita pitämässä ja seurustelemassa ja liikesuhteita solmimassa. Ei sillä hommalla kyllä esitutkinta noin nopeasti valmistuisi.
Mikä sekasotku siellä nyt siellä lieneekään, toivottavasti asiat selviävät . Kohistaan jo ulkomaita myöten, alkaa vähitellen tympiä koko juttu!
Sotkumas ollaan, sotkumas ollaan.
Noista sanoistako Sotkamo sai nimensä, perimätiedon mukaan.
Tossa Sotkuma
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/osoitehaku.html?e=624173&n=6958642&scale=40000&tool=suurenna&styles=normal&lang=fi&tool=suurenna&lang=fi&map.x=292&map.y=289
Perä sanoi eilen TV:ssä että saastealueella ei ole vakituista asutusta. Vain pari kesämökkiä ja leirikeskus. Joten sen perusteella ei mitään kauheita korvauksia voi odottaa. Ei vaikka Talvivaara ostaisi ne täydellä hinnalla itselleen se ei tässä sopassa sille paljon merkitse.
Tietenkin on sitten muitakin haittoja, mutta ensisijaisesti tietenkin korvauksen saajina ovat maanomistajat ja puut poroporvarit. Hehän sitä ääntä pitävät eikä kainuun kansa, joka hyötyy Talvivaarasta kun se toimii.
On ne kai aika äkäisiä Savonkin puolessa. Olivat jo ennen tätä katastrofia, muuten.
Kyllä siitä vielä hyvä tulee. Pekka Perä on luotettava mies. Ainoa koko sotkussa, joka on niin sivistynyt sydämeltään, että pyysi anteeksi ja lupasi korjata virheet.
Muut sen sijaan ovat lähinnä vain selitelleet...
Rohkea mies hän on myös, tuli eilen Kajaanin tilaisuuteenkin paikan päälle, vaikka tiesi, että tilaisuus ei tule olemaan mukava. Ylennsä herrat katoavat tuollaisessa vaiheessa "jonnekin tuntemattomaan paikkaan".
Kannattaa muuten lukea uusin Seura -lehti. Sieltä paljastuu totuus. Sen ongelmallisen altaan rakentamisen päällikkönä on ollut herra, joka sittemmin on siirtynyt Ely -keskukseen valvomaan(?)
Pekka perä luotettava mies?
Ota selvää hänen muista firmoistaan (pääosakkuus) ja niiden velkojen hoitotavoista. Kehu vasta sitten.