Harkitsemme Pride-valmennukseen menemistä

Lumikki

Mitä kannattaisi ottaa huomioon? Minkä ikäisiä omat lapsenne ovat olleet kun perheeseenne on tullut sijoitettu lapsi ja miten on sujunut? Olisi kiva kuulla toisten kokemuksia!

5

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harkitse

      Kannattaa lukea viestejä joita tällä sivulla on. Osa onnistuu osa ikävä kyllä "epäonnistuu", sijoitus katkeaa syystä tai toisesta.
      Valmennus kannattaa käydä. Ei siitä mitään haittaa ole. Pistää ihmisen miettimään kasvatusasioita, moraalia ja tätä koko yhteiskuntaa.
      Me kävimme valmennuksen, toimimme tukiperheesä kehitysvammaisille 14v ja lastensuojelussa 1v. Meille tuli sijoituslapsi joka asui luonamme 3v. Nyt sijoitus on katkennut. Lapsi vaati enemmän kuin meillä oli antaa. Väsyimme. Emme riittäneet enään lapsille. Emme pystyneet käymään töissä sillä lapsi vaati meidät koko ajaksi. Päiväkoti oli liian haastavaa lapselle, sillä oli käytösongelmia.
      Omat biolapsemme olivat kaikki kolme ala-asteikäisiä.
      Miettikää ja harkitkaa. Käyttäkää siihen paljon aikaa. Jos päätätte ryhtyä käyttäkää lapseen tutustumiseen paljon aikaa ennen kuin teette lopullisen päätöksen muutosta.
      Vaikea tehtävä se on. Itse olen kasvatusalan ammattilainen ja olin lapsen kanssa usein täysin neuvoton. Psyykkisesti oireilevat lapsen ovat omanlaisia. Kaikki sijoitetut lapset ovat kärsineet trauman joka tulee vaikuttamaan lapsiiin jokaiseen tavalla tai toisella. Se pitää muistaa. Sijoituslapsta ei voi kohdella samoin kuin biolasta. Niin se vain on.

      • Olet selvä trolli

        Kyllä teillä on ollut muita ongelmia arjen hallinnassa mitä väität. netistäkö ostit kasvatusalan ammattilaisen paperit vai mistä.


      • #####pää
        Olet selvä trolli kirjoitti:

        Kyllä teillä on ollut muita ongelmia arjen hallinnassa mitä väität. netistäkö ostit kasvatusalan ammattilaisen paperit vai mistä.

        Tyhmä.


      • tiedänpaikanarmahan

        nimimerkki harkitse puhuu asiaa.
        ei lapsi ole auto joka on helppo myydä tai vaihtaa kun kyllästyy tai ongelmia tulee


    • tiedänpaikanarmahan

      pride koulutus / valmennusjakso on pakollinen.
      toisekseen bisnestä on turha kuvitella , mutta jos tykkää lapsista niin ei huono vaihto ehto .
      sitten se tärkein , ei huostaan otteuja saa valita kuin kaupan hyllyltä , joskus voi olla että sos viranomaiset etsivät sijais perhettä ja ehkä saat yhden lapsen , oletko valmis uhrautumaan ja rakastamaan tätä yhtä ihmistä joka on maailmaan putkahtanut ongelma perheeseen.
      timantissa monta kulmaa kaikki ei kiillä , joten jos pääset valmennus kurssille niin siellä saat asiantuntevaa fakta tietoa , mutta se on selvää että lapset ovat viattomia ja heille huostaan otetuille on annettava sama ihmisarvo kuin muillekkin , ilman bisnes ideaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1653
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      425
      1057
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      972
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      699
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe