Mistähän se lähinnä johtuu?

Vailla asijantuntoa?

Minkähän takia jotkut Canon 1000D järjestelmä DSLD cameran tai NIkon D3100 järkyn hankkineet alottelijajärkyn ostaneet kyselevät täällä puoliammattilaisjärjestelemä cameran ostaneilta tyhmiä? Kun harvat ammattilaiset kerkii ees keskustella heitten kanssa?
Johtuukohan se rahasta miten paljon on rahaa ostaa ties mitä hyviä objektiiveja kameraan mikä on halpa sekä edullinen?

4

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmähän ei ole se joka kysyy jos muutoin ei pysty ratkaisemaan vaan se joka jättää asian selvittämättä.

      Viisas aloittelija kysyy joko täällä tai muualla, uskon ja toivonkin heitä autettavan koska muutoin se vie pohjaa hyvältä harrastukselta.

      Kuvaaminen ei ole kiinni rahasta niin paljoa kuin moni kuvittelee vaan korvien välistä enimmäkseen. 200€ pokkarilla saa ihan hyviä kuvia monissa olosuhteissa, pelkällä "suttuzoomilla" ja aloittajarungolla selviää monista tilaisuuksista kunnialla kunhan hieman harjoittelee.

      Jos rahaa on voi harrastusvälineisiin käyttää kymppitonneja jos katsoo sen tarpeelliseksi mutta muutamalla satasella pääsee hyvään alkuun. Sen voin ihan omasta kokemuksestani kertoa, että nälkä kasvaa syödessä.

    • järkypärky

      Tämä ei ole mikään ammattilais- eikä puoliammattilais- vaan harrastuspalsta. Ehkäpä ne kyselee toisilta aloittelijajärkyn omistajilta. Voisihan varmaan kokoneemmatkin neuvoa, mutta valokuvaajien keskuudessa tuntuu monilla kihahtavan kusi päähän heti kun saa ne hienot puoliammattilais vehkeet hankittua. Sitten ei osata muuta kuin vittuilla ja pilkata toisten puutteellisia tietoja tai laitteita. Olettekohan jotain pentuja suurin osa?

      On täällä muutama asiallinenkin kirjoittaja, kiitos heille kun jaksavat joskus jopa aloittelijaa neuvoa.

    • DSLD?

      Eiköhän noihin aloittelijoiden kyselyyn ole yksi ainoa syy, tiedonhalu.

      Sitten on toinen kyselijoiden joukko joka luulee itse tietävänsä ja kyselee (trollaa) pelkkää tyhmyyttään.

      Aloittajan kysymys johtunee henkisestä keskenkasvuisuudesta. Siihen viitanne myös nuo ”camera” ja ”järjestelmä DSLD”. Aloittajalla lienee omassa päässä ”asijantuntoa” heitten kanssa.

    • DSLD?????Järkky

      "Minkähän takia jotkut Canon 1000D järjestelmä DSLD cameran tai NIkon D3100 järkyn hankkineet alottelijajärkyn ostaneet kyselevät täällä puoliammattilaisjärjestelemä cameran ostaneilta tyhmiä?"

      älä kysele noin vaikeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1270
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1243
    Aihe