Joo , elikkäs ostimme n.3 vuotta sitten kyseisestä kennelistä havannankoira nartun.
Koiran muut sisarukset oli jo myyty , kun kävimme katsomassa pentuja. Eli luulen että muut pennut oli luovutettu liian aikaisin. Paitsi että meidän koiran lisäksi oli toinen pentu joka oli hyvin pieni ja arka. Meidän koira siis oli pomo. Koiramme äiti oli ulkona häkissä , muiden koirien kanssa 2 x perhoskoiria ja 1 x pomeranian. Koira oli kuulema 7 v. Kasvattaja oli hyvin äkeä , n.70 v pappa. Ensin oli antamassa sitä pientä , arkaa pentua meille , mutta onneksi äitini sanoi että se toinen. >>
Nyt , kolmevuotias havannamme nana, on hyvin hyvin arka koiria kohtaan , hyvin ihmisystävällinen kylläkin. Lenkillä se ei kävele , ei sitten juuri ollenkaan. Jalat ovat aivan vinot. Toki rakastan koiraani , mutta jos saisin palata takaisin , en ottaisi koiraa tuolta.. Lisään vielä : havannalaisten kirjassa oli että pentueen äiti ( pienenkorven sella) On joku vika polvilumpiossa , kaiken lisäksi... En suosittele kyseistä kenneliä. Sijaitsee hankasalmella !
Kennel pienenkorven
2
2138
Vastaukset
- osa konsernia?
Käsittääkseni mainitsemasi kennel on osa pentutehtailurypästä jossa muina osapuolina ovat Pikkupiskin ja Agapios-kennelit. Noista löydät juttuja googlaamalla ihan Suomi24-palstaltakin. Pääsivät ihan tv-dokkariin.
- ystäviä_ikuisesti
Ostin aikoinani samalta "kasvattajalta" koiran itselleni. Pari vuotiaana koiralla alkoi olla jos jonkinmoista ongelmaa. Lopulta vielä eläinlääkäri epäili koiralla kasvainta ja silloin tuo pikku otus pääsi ikiuneen vain kolmen vuoden iässä. Itse olin koiraa haettaessa vielä nuori, enää en moisesta paikasta koiraa ottaisi. Kova paikka oli tästä tärkeästä ystävästä luopua..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4346173- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514477- 543996
- 803983
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309