Bridge...onko niistä miksikään?

rikikuvaaja

Plikka on innokas heppojen kuvaaja ja tähän asti on kuvaillut Ixus 115:llä. Nyt haaveissa siirtyä parempaan. Onko noista bridgekameroista mihinkään. Ovatko sama kuin superzoomkamerat. Budjetti on 150-200 luokkaa.

12

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nelonen4½

      "Onko noista bridgekameroista mihinkään"

      on niistä ainakin verkon painoksi jos ei muuta

    • Osta suosiolla

      järkkäri, pääset paljon vähemmällä ja saat kunnon kameran.
      Osta joko Canon tai Nikon.

    • Olyisti

      Olympus PEN mini E-PM1 -mikrojärjestelmäkamera 14-42 mm objektiivi, KIT, ruskea/hopea

      Tämä verkkokaupasta 270€. Tuohon hintaan parempaa ei löydy, voittaa nuo pokkarit laadussa mennen tullen.

      • Ei enää Olympusta

        Se on täyttä kuraa.


    • fffffffffff

      Onhan niistä johonkin. Alle 200 eurolla kannattaa katsoa käytettynä niitä, jotka maksavat uutena 400-500 euroa. Jos on vara säästää vähän enemmän, niin esim. sx40 voi saada nyt alle 300, kun se on ns. vanha malli.

      Alle 200 uutena maksavat "superzoomit" ovat sellaista kuraa, että niihin ei taida kannattaa rahojaan tuhlata.

      Kohta tulee okaro kertomaan, että bridge ja superzoom ovat eri asioita, mutta kyllä ne käytännössä nykypäivänä tarkoittavat suunnilleen samaa.

      Tässä vähän sx40-kuvia
      http://forums.dpreview.com/forums/thread/3225010
      http://forums.dpreview.com/forums/thread/3248361
      http://www.flickr.com/groups/canonsx40hs/

      Nopeasti liikkuvaa kohdetta kuvatessa voisi kyllä järkkäri olla järkiostos. Nämä pokkarilinjaiset tuppaavat olemaan liian hitaita.

    • Koko käsite bridge joutaisi romukoppaan. Se viittaa kameratyyppiin, joita ei enää ole. Nykyään bridgellä tarkoitetaan yleensä superzoomia. Joillekin taas se on paremman luokan kompakti. Superzoomilla et saa parempaa kuvalaatua, sen sijaan saat lisää zoomia. Jos taas haliat parempaa kuvanlaatua, pitää mennä parempiin kameroihin, kuten Canon S ja G-sarja tai järjestelemiin.

      Tuo 150-200 euron budjetti on aika tiukka. Sillä saa juuri SX240 HS:n, se on nyt tarjouksena Anttilassa 199 euroa. Jos haluat zoomia halvalla, Anttilasta saa Canonin SX150 HS:ää 99 eurolla. Siihen akut ja laturi maksavat n. 25 euroa päälle.

      Jäsennä mitä haluat. Mitkä ovat tuon Ixuksen pahimmat puutteet äläkä osta kameraa vain, koska joku kutsuu sitä bridgeksi. Jos valokuvauksen saralla haluat edetä, suosittelen tuon budjetin tuplaamista ja järkkärin ostoa.

    • kopotikopotikop

      Eikös heppoja kuvata monesti sisälläkin ja kaukaa?

      Tällöin voi tulla valon puute ongelmaksi. Aivan halvalla kameralla silloin saa tuskin sellaisia kuvia kuin haluaisi.

      • Lähtökohta on, että kompaktien zoomeja käytetään vain hyvässä valossa, ääriasentoa superzoomeissa vain auringonpaisteessa. Sisällä tai illalla kuvataan sillä laajakulmapäällä. Jos haluaa kuvata sisällä pidemmältä vaikka jääkiekko-ottelua, tarvitaan siihen järjestelmäkamera valevoimaisella telellä.


    • salamaseppo6

      "Nopeasti liikkuvaa kohdetta kuvatessa voisi kyllä järkkäri olla järkiostos. Nämä pokkarilinjaiset tuppaavat olemaan liian hitaita."

      Näinkö on? Minä olen harkinnut kauan bridgekameran ja jonkun halvan ensijärkkärin väliltä ja mietin jäisikö järkkäri kuitenkin useammin matkasta liian painavana. Ei objektiivien ostokaan pahemmin kiinnosta.

      Kuitenkin olisi ehdotonta saada liikkuvista kohteista katsottavia kuvia.

      • Tässä taas kyse on vaatimuksista. Kyllä pokkarillakin toki voi kuvata liikkuvia kohteista. Järkkäri vain on siihen parempi osaavissa käsissä.

        Mihin pyrit uudella kameralla?. Ns. Bridgellä ja järkkärillä ei juuri ole mitään yhteistä. Jos pyrit kuvaamaan suhteellisen pienikokoisella kameralla kaukaa, on valinta superzoom (jota toiset nimittävät bridgeksi). Jos taas haluat laatua, niin osta järjestelmä.

        Usein kuuluu sanottavan: kamera X ei sovellu johonkin. Tätä ei tule ymmärtää, ettei sillä voisi ottaa ko. tilanteessa kuvia. Kyse on siitä, että joku toinen tyyppi on selvästi parempi.

        Koko termi "bridge" on syytä hylätä, koska se antaa väärän kuvan ko. kameroiden ominaisuuksista. Se kuuluu digikameroiden varhaishistoriaan, jolloin todella oli kameroita, jotka kuvanlaadussa olivat pokkarien ja järkkärien välillä, kuten Canon Powershot Pro1. Sittemmin järkkärit ovat halventuneet ja bridgeistä tuli pelkkiä superzoomeja, kun huomattiin, että kennoa pienentämällä saadaan näennäisesti pidempi objektiivi.

        Todellisia bridge-kameroita olisivat isokokoiset kompaktit, kuten Canonin G1 X, mutta niitä ei siksi nimitetä.


    • salamaseppo6

      En ole kovin kokenut kuvaaja ja tähän mennessä opetellut manuaaliasetuksilla pelaamaan vain pikkupokkarillani. Haluaisin hieman sitä useampaan taipuvan kameran, jota voisi kantaa suht helposti mukana luonnossa ja jolla voisin harjoitella enemmän kuvaamista.

      Esimerkiksi liikekuvia koirista about 30 metrin etäisyydeltä olisi mukava kyetä ottamaan niiden olematta ihan pelkkää suttua ja kameran olematta aina kymmenen sekuntia jäljessä.

      Canonin G- ja S-sarjoja olen lähinnä harkinnut.

    • siinäsulle

      Canonin sx40hs tai 50hs parhaat vaihtoehdot

      Canon G1x on myös jees mut makrokuvauksessa sillä ei tee mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      97
      4806
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      205
      4645
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      117
      3134
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3097
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      98
      3013
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2288
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      92
      2231
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      34
      2193
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2148
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      2075
    Aihe