lomia, kaverimatkoja,puolison kanssa? vai mitä?
kuis äitit rentoutuu suurperheissä?
13
538
Vastaukset
- Elliiida
Lapsia neljä, nuorin 6 kuukautta. Syksyllä kävin su aamuisin ystävien kanssa lenkillä. Nyt sekin on jäänyt. Viikon päästä menen samojen ystävien kanssa ravintolaan syömään. Eipä oikein muuta rentousta ole.
- Hyvin perusteellises
Teen ainoastaan työmatkoja yksin, muuten lomailen lasten ja puolisoni kanssa 2-3 kertaa vuodessa kotimaassa ja ulkomailla.
Rentoudun joskus työkavereiden kanssa risteilyllä ja tietysti nyt pikkujouluaikaan on näitä iltamenojakin vähän enemmän.
Töiden jälkeen käyn n. kerran viikossa punttisalilla ja yritän tehdä työmatkat kävellen, kun sää sallii. - tyytyväinen
Puolison kanssa silloin tällöin käymme kaksin ravintolassa, iltaisin saunotaan tms ja hyvin tyytyväisiä ja onnellisia ollaan :)
- sinttura
Olen seitsemän lapsen äiti, nyt kolmen yksinhuoltaja. Minä käyn lomilla näitten kolmen kanssa, ja sitten kun he menevät isälleen heittäydyn hunningolle. Laitan saunan päälle ja sitten kylven pitkään hartaudella. Sitten tassuttelen sohvalle ja nautin hiljaisuudesta.
Sitten kun oikein hurvittelen teen hankintoja jostain toiselta puolen Suomen ja ajan autolla pitkiä taipaleita, kuin silloin nuorena. Ja takapenkillä ei istu ketään.- Anaku10
Teen pitkiä lenkkejä koiran kanssa metsämaastossa, menen elokuviin ja käyn ravintolassa syömässä. Kirjastossa, kirpputoreilla ja koirapuistoissa kuljaillen, silloin kun yksin pääsen menemään. Rahaa ei juuri ole, joten pienistä jutuista olen oppinut nauttimaan. Nautin hiljaisuudesta ja omasta rauhasta. Kotonakin oleillen, jos kotona ei satu olemaan ketään (hyvin harvinaista tosin). Kerran vuodessa teemme mieheni kanssa pidennetyn viikonloppureissun Lappiin.
- Rentoudun no ?
Silloin kun isukki viipyy hetken kotona niin treenaan sitä lastentekotapaa, yleensä ei tartte kauaa treenata kun on pulla uunissa :)
- bigfamilia
N. kerran kuukaudessa saadaan olla koko päivä kahdestaan kullan kanssa, tehdään milloin mitäkin, ulkona syömistä, keikoilla käymistä ja sen sellaista. Matkustetaan paljon, kesälomilla ollaan reissattu koko perheen voimin ja kunhan vähän kasvaa vielä lapset niin ulkomailla käydään 1-2 kertaa varmaan vuoteen. Monesti viikonloppuisin pidetään myöhäisiä saunailtoja ja katsotaan elokuvia joiden ikäraja on vähän enemmän kuin 7 :D
- lestarupermama
Silloin kun lapset ovat jossain poissa, teen lisää lapsia mieheni kanssa. Mieheni panee minut paksuksi joka kuukausi ja niinpä meillä onkin jo 54 lasta ja seuraava tulossa.
Kyllä, lisäännymme kuin kaniinit ja raskausajat ovat mukavan lyhyitä, niin että pystymme panemaan uuden alulle joka kuukausi. Kiitos kun kysyitte.
T. lestasupermama- Peilistä näkyy tollo
Ootko nyt suurikin vitsiniekka. Tunnen myötähäpeää, että joku ihminen päästelee itsensä noin holtittomasti valloilleen.
- 10+15
Miksei voi rentoutua perheen parissa? Minun lapseni ovat jo muuttaneet pois kotoa, ja kadun niitä kaikkia "rentoutusreissuja". Olisin senkin ajan voinut viettää kotona.
- rentorentoutuja
"kuis äitit rentoutuu suurperheissä?"
Hmm.. minä koen kysymyksen vähän ihmeellisenä....? Mitä on "rentoutua", mistä siihen syntyy tarve, miksi pitää rentoutua...
No joo, meillä on viisi lasta vauvasta kouluikäiseen ja me elämme tietysti sen mukaista arkea, johon kuuluu käytännön asiat pyykinpesusta pihatöihin, ruoanlaitosta tiskeihin, kuten kaikilla muillakin, eikä ne hommat aina maistuisi, mutta pakko ne on tehdä.
Aina ei lastenkaan kanssa touhuamista jaksaisi, vaikka se toisaalta on juuri se mikä elämässämme on kaikkein arvokkainta.
Tarvitaanko tähän sitten jotain rentoutumista? Me kyllä lomailemme (rentoudumme?) aina kun on mahdollista, mutta ei se koske yksin äitiä sen enempää kuin isääkään. Me olemme yhdessä koska me haluamme olla yhdessä - ja se onkin ainoa asia, jota kumpikin toivoisimme enemmän.
Vanhimmat lapset tosin ovat pian murkkuiässä ja eivät aina välittäisi yhteisille lomille lähteä kun kaverit ovat jo sillä tavoin myös tärkeitä.
Jos vastasin kysymykseen niin hyvä, jos en, niin voisiko joku kertoa, että miksi minun pitäisi jotenkin "rentoutua"...?- wgfgdghg
Joka arki klo 17 tulee pikkukakkonen silloin saa vaikka nukkua kun isi ottaa vauvan. Toinen on ompelu n kerran kuussa, saunominen ja saunaolut viikonloppuna kun lapset on nukkumassa. No meillä tosin on vaan neljä lasta joista yksi käy joka toinen v-loppu etällä. Toiveissa on kuitenkin vielä pari lisää.. Niin ja rentoutumista on mielestäni sekin kun saa rauhassa laittaa pyykit kuivumaan kun isi hoitaa lapsia.
- rentoutus
Sitten kun nuorinkin on vähintään 13 ja voi lähteä minne itse haluaa..sitä ennen oma aika on utopiaa.....tai aika moni kyllä ajattelee ja niin minäkin monasti, että lähden lepäämään töihin...vaikka työpaikkani ei olekaan lepokoti, niin henkisesti siel kyllä lepää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282547- 1142126
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?981825- 1221819
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91557Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161401157Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891041Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu211022Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987