Sijaisperheeksi?

tilliina

Olemme pohtineet sijaisperheeksi ryhtymistä jo kauan. Miten tämä homma laitetaan alulle? Tarkoitan siis, että otammeko ensin sosiaalitoimeen yhteyttä vai menemmekö ensin pride-valmennukseen?
Konkreettista tietoa kaipaisin, miten kaikki käytännössä menee. Eli mistä aloitetaan, kauanko siihen menee, että meille mahdollisesti lapsi sijoitettaisiin yms.

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos

      Pride-valmennukseen tuskin pääsee muuta kautta kuin ilmaisemalla halukkuutensa ensin sosiaalitoimelle. Muihin mietteisiisi aiheesta saat varmasti lukemalla tämän palstan ketjuja. On useita viestejä joissa juuri joku asiaa harkitseva ihmettelee ja kyselee. Lue sieltä, älä aloita taas uutta ketjua samalla asialla.

    • tilliina

      Olen näitä ketjuja koittanut lueskella, mutta jotensakin tympäsee lukea, kun ketjut on täynnä ei niin asiallisia viestejä.

    • mom1

      Ota oman kaupunkisi lastensuojelun perhehoidon sosiaalityöntekijään yhteyttä ja kerro että aihe kiinnostaa, sieltä tulevat sitten ensin kotiin juttelemaan, jonka jälkeen pääsette halutessanne Pride-koulutukseen. Se kestää 3-6kk, riippuen vähän kuinka tiiviisti tapaamiset ovat ja sen aikana tulee myös kotikäyntejä ja perheen tapaamisia muuten ja sinä aikana on hyvää aikaa miettiä onko teistä siihen! Omassa kaupungissani sitoudutaan koulutuksen jälkeen kahdeksi vuodeksi odottamaan, sinä aikana joko lapsi tulee tai ei tule. Tämän kahden vuoden jälkeen kartoitetaan mahdollisesti uudelleen tilanne, tai voitte ottaa yhteyttä johonkin toiseen kaupunkiin.

    • Tilliinalle

      Ota yhteys oman tai naapuri kuntasi sosiaalitoimeen. Sieltä saat neuvoja. Me lähdimme aikoinaan lehti-ilmoituksen perusteella infotilaisuuteen joulukuussa, jossa sai alustavia tietoja koko prosessista. Halukkaat saivat jättää yhteystietonsa sosiaalityöntekijöille ja yhteydenotto sieltä tulikin jo seuraavalla viikolla. Ensin oli alustava haastattelu puhelimessa, sitten menimme perusteellisempaan haastatteluun sosiaalitoimeen. Hankimme rikosrekisteriotteet yms. Haastattelun jälkeen meidät "hyväksyttiin" Pride-koulutukseen, joka alkoi muistaakseni helmikuussa. Se kesti noin neljä kuukautta. Loppuarvioinnin jälkeen meidät hyväksyttiin sijaisvanhemmiksi kesäkuussa. Lapsi meille sijoitettiin jo heinäkuussa. Kuntien väleillä on noissa aikatauluissa paljonkin eroja, joten sen saat selville sosiaalitoimesta. Onnea matkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2783
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2639
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1728
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      223
      1284
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      61
      1269
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1088
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      831
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe