Kokkelia palan painikkeeksi,

Maidontuotannon lopettaminen suomesta: Mistä riittäisi maitoa se määrä mitä täällä päivittäin käytetään. Suomessa tuotettiin maitoa 2 303 500 000 litraa!! (Lähde tilastokeskus/maitobarometri) MISTÄ SAATAISIIN NIIN PALJON?
Maitoa kun ei kannata kovin kaukaa kuskata. Jos vaikka Puolasta tuotaisiin maito suomeen, se voisi olla kokkelia ennen rovaniemeä. Tosin puolassakaan ei ole niin paljoa ylituotantoa. Eikä Baltianmaissakaan, tai pohjoismaissa.
16101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

juo,,,,,,,,,,,,,,

Äänestä
  • ,,,,,,,,,,,,,,

    Äänestä

  • ,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

    ,,,,,,,,,,,,,,

    ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • ,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

    ,,,,,,,,,,,,,,

    ---

    Äänestä

Jo lähitulevaisuudessa EU:ssa maitokiintiöt
tulevat katoamaan, mikä varmuudella lisää
rutkasti tuotannon määrää maidontuotantoon
otollisilla alueilla. (Suomi ei kuulu joukkoon).

Niinpä on jossakin määrin turha tehdä vertailua
tämän päivän tilanteesta, mutta saadaksemme
suhteellisuuden tajua, listaan tuohon alle
lypsylehmien määrän lähialueilta v.2010.

- Puola 2.529.000 lypsylehmää
- Liettua 360.000 lypsylehmää
- Latvia 164.000 lypsylehmää
- Viro 97.000 lypsylehmää

- Suomi 284.000 lypsylehmää

Suomen lehmien määrä on vain kahdeksan (8)
prosentin luokkaa enää tänään. Kiintiöiden
posituminen tulee suhteellisen osuuden
romahduttamaan vieläkin pienemmäksi.

Kun Virosta, Latviasta ja Liettuasta on
väkirikkaaseen Etelä-Suomeen lyhyempi matka,
kuin Suomen nykyiseltä maidon päätuotanto-
alueelta, niin etäisyyksiäkään ei voi pitää
ongelmana. Pohjoissuomalaiset voinevat
hyvin käyttää poronmaitoa korvikkeena, jos
pelkäävät kokkelia muuten saavansa. On
vain pidettävä huoli, ettei sitä lähdetä
kansallisesti tukemaan.

Äänestä
  • Tana ookko vain haudasta heränny sylkyäs tänne jopa heitteleen? Teekkö muuten mitään töitä oikeesti, vai ookko joku kirjaston koneella p.askaa suoltava konkurssin tehnyhörhö. Oikeen hermostuin, kun näin sun nimimerkkis taas täällä p.askaa suoltamassa. Mees nyt vaan takasin kotiis ja lakkaat yhteiskunnan tuella höpöjäs kirjottelemasta!!

    Äänestä

  • korvikkeena, kiitos, kiintiöt poistuu kun maidosta alkaa olla pulaa ja tuottajahinnat kääntyneet nousuun, tuotannon vapauttaminen on viimeinen keino puristaa tuottajista viimeisetkin sentit kuluttajan taskuun, Suomalaiselle tuottajalle kiintiöiden poisto on eduksi, meillä on varaa lisätä tuotantoa MONINKERTAISESTI, markkinat vetävät ja hinnat nousussa..

    Äänestä

  • isäntämies8 kirjoitti:

    Tana ookko vain haudasta heränny sylkyäs tänne jopa heitteleen? Teekkö muuten mitään töitä oikeesti, vai ookko joku kirjaston koneella p.askaa suoltava konkurssin tehnyhörhö. Oikeen hermostuin, kun näin sun nimimerkkis taas täällä p.askaa suoltamassa. Mees nyt vaan takasin kotiis ja lakkaat yhteiskunnan tuella höpöjäs kirjottelemasta!!

    konkan tehnyt entinen sikatilallinen, tunnetaan hyvin näillä nurkilla !

    Äänestä

  • Vai on Suomessa 8% lehmiä, näin tietää jopa.

    Äänestä

Neuvostoliitossa juotiin omenamehua, hyvin se sopi kaalisopan kansa, varsinkin kun vodkalla hoiti lopun.

Äänestä
  • voisi muistella enemmänkin, silloin meikäläiselläkin kävi flaksi, nuoria oltiin, jaksettiin ja rahaa oli, minnekä sen siellä tuhlasi.

    Äänestä

---

Äänestä
  • Ihminen elää ilman,maitoa loistavasti

    Äänestä

  • Rfuh kirjoitti:

    Ihminen elää ilman,maitoa loistavasti

    Joo totta.kannattais tukee vaa sellasii asioita mitä ilman ei tule toimeen maito ja liha eivät ole pakollisia.

    Äänestä

  • Vegekeke kirjoitti:

    Joo totta.kannattais tukee vaa sellasii asioita mitä ilman ei tule toimeen maito ja liha eivät ole pakollisia.

    Maito ja liha on kuitenkin tuotannossa ympäri vuoden, toisin kuin nuo kasvikset näillä korkeuksilla. Siitähän riemu repeis, kun tuettaisiin avomasnviljelijää talvella, tai kasvihuoneviljelijän suuria tuotantokustannuksia, jotta saataisiin näille vegeille halpoja elintarvikkeita. Että ei nämä hörhöt ole koskaan tyytyväisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maistuu varmaan,,,,, kirjoitti:

Maidontuotannon lopettaminen suomesta: Mistä riittäisi maitoa se määrä mitä täällä päivittäin käytetään. Suomessa tuotettiin maitoa 2 303 500 000 litraa!! (Lähde tilastokeskus/maitobarometri) MISTÄ SAATAISIIN NIIN PALJON?
Maitoa kun ei kannata kovin kaukaa kuskata. Jos vaikka Puolasta tuotaisiin maito suomeen, se voisi olla kokkelia ennen rovaniemeä. Tosin puolassakaan ei ole niin paljoa ylituotantoa. Eikä Baltianmaissakaan, tai pohjoismaissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu