ei kaikki

kohdallaan

MItä se punainen kuitunauha metsässä tarkoittaa onko solmun suunnalla merkitys ? Saako moto työskennellä rajalla ja vioittaa naapurin metsää ja tukkia rajaojan?

18

4903

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asialinjalla

      Punaisella kuitunauhalla, kuten muunkin värisellä voi olla montä merkitystä. Sillä voidaan merkitä ajouria, säästöpuita, säästettäviä alueita, rajoja jne.

      Jos tuo nauha on leimikon ts. hakattavan alueen rajan merkkinä, solmun suunnalla ei tietääkseni ole merkitystä. Aiemmin nauha laitettiin kiinni veistettyyn ohueen puuhun (ranteen paksuiseen), jossa kuori veistettiin kolmelta suunnalta kahdelta sivulta ja kolmas sivu hakattavaan alueeseen päin -koskemattoman metsän puolelle jäi koskematon kuori.

      Moto voi työskennellä rajaa myöten. Naapurin puita ei saa rikkoa, eikä ojia tukkia. Jos haitta on ilmeinen, ota yhteys naapuriin ja sitä kautta hakkuun suorittaneeseen metsäyhtiöön.

      Mieti ensin tarkasti onko aiheutunut vahinko missään suhteessa mihinkään. Jos yksi oksa on katkennut tai rajaoja sortunut osittain metrin matkalta, aialla ei ole yhtään mitään merkitystä. Kun hankataan niin risuja lentää, se on ymmärrettävä jokaisen.

      Jos vahingot ovat todellisia ja niillä on jotain merkitystä, ota yhteyttä rajanaapuriin. Älä huuda äläkä kiroile, pyri pitämään tunteet alhaalla ja asiallinen käytös pinnalla. Naapurisuhteet kannataa pitää viimeiseen asti hyvinä.

      Oma kokemukseni esim. metäyhtiön rikkomasta tiestä kelirikkoaikaan ovat pelkästään myönteiset. Soitin ja kerroin asian: "aika syviä uria tiessä". Viikon sisällä tie oli metsäyhtiön kustannuksella soritettu ja lanattu paremmaksi kuin mitä ennestään oli.

      • Solmun merkitys

        Punainen kuitunauha osoittaa leimikon rajan.

        Kyllä solmun suunnalla on merkitystä. Solmuosa osoittaa leimikkoon tai ajouralle.

        Moto ei saa työskennellä rajalla jos sitä ei ole sovittu maanomistajien kanssa. Moto ei saa vioittaa naapurin metsää tai tukkia rajaojaa.


      • yhm-4
        Solmun merkitys kirjoitti:

        Punainen kuitunauha osoittaa leimikon rajan.

        Kyllä solmun suunnalla on merkitystä. Solmuosa osoittaa leimikkoon tai ajouralle.

        Moto ei saa työskennellä rajalla jos sitä ei ole sovittu maanomistajien kanssa. Moto ei saa vioittaa naapurin metsää tai tukkia rajaojaa.

        Mistä tietää kummasta on kyse kulmissa







        Mistä kyse jos tilan kulmassa on 2 nauhaa alekkain ja solmut
        naapuritilaan päin ?


      • kkkkkkkj
        yhm-4 kirjoitti:

        Mistä tietää kummasta on kyse kulmissa







        Mistä kyse jos tilan kulmassa on 2 nauhaa alekkain ja solmut
        naapuritilaan päin ?

        Mitä tarkoittaa sininen ja punainen nauha yhdessä?


      • Tästä kyse
        yhm-4 kirjoitti:

        Mistä tietää kummasta on kyse kulmissa







        Mistä kyse jos tilan kulmassa on 2 nauhaa alekkain ja solmut
        naapuritilaan päin ?

        2 nauhaa alekkain eli tuplanauhoitus ketoo että kyseisessä paikassa on rajapyykki.


      • näin meillä-
        Tästä kyse kirjoitti:

        2 nauhaa alekkain eli tuplanauhoitus ketoo että kyseisessä paikassa on rajapyykki.

        Ei se meillä ainakaan voi rajapyykkiä tarkoittaa.palstan rajaa voi mutta ei maan omistajan rajaa.


      • Varmaan teillä
        näin meillä- kirjoitti:

        Ei se meillä ainakaan voi rajapyykkiä tarkoittaa.palstan rajaa voi mutta ei maan omistajan rajaa.

        Siinä tapauksessa teillä on leimikon rajaajalla on ollut joku oma systeemi käytössä. Kaksi nauhaa alekkain on leimikossa virallisten ohjeiden mukaan rajapyykin merkki.


    • metsäammattilainen

      Anna mun kaikki kestää!

      Menkää risusavottahan ja lopettakaa nauhojen ihimettely! Hus hus!

    • vihreärauha

      Merkitäänkö sinisellä säästettävät puut!

      • käärmekuusi

        Merkitään sillä nekin, mutta säästettävien puiden merkkaamiseen on myös omaa "suojele säästä" tekstein varustettua sinistä tai puna-valkoista nauhaa. Tämä tekstein varustettu toimii paremmin, sillä kaikki motokuskit ei pelkkää tekstitöntä nauhaa huomioi vaikka etukäteen puhetta ollutkin säästettävistä puista -> käärmekuusi meni nurin :(

        Nii ja ei se niiden punaisten nauhojen kanssa niin tarkkaa enää nykyään ole. Eikä niitä edes aina laiteta hakkuualan joka puolella, vaan vain niihin paikkoihin, joissa kuvion raja ei ole selvästi erottuva ja tilarajoille.


      • Ei merkitä

        Sinisellä nauhalla merkitään korjuulohko.


      • Sinine
        Ei merkitä kirjoitti:

        Sinisellä nauhalla merkitään korjuulohko.

        sinistä käytetään myös melko yleisesti säästettävien puiden merkintään jos virallista tekstein varustettua ei satu olemaan. Eli molemmat ovat oikeassa ;)


    • aiva sekaasin

      Mitäs sillä roosalla nauhalla merkittiinkään?

      • kurrre

        Eikös ne nauhat ole cityoraville pesätarpeiksi tarkoitettu.
        Oli ajanjakso jolloin metsissä ei kasvanu rikin ja muiden saasteiden takia naavaa, oravat oppi käyttämään merkkausnauhaa pesätarpeisiin.......jotku käyttää vanhasta muistista edelleen.
        Värillä ei ole väliä ,kunhan on kuitunauhaa


    • voe..tu

      ajoura- sininen
      leimikon raja- 2x punainen
      ojalinja- oranssi
      tai sitten miten on sovittu

    • waalskog

      tai sitten miten on sovittu - Noin joo se menee. Itte olen säästöpuihin laittanu kaks rinkulaa punaasta. koko käsiteltävä alue merkataan punaisella ja aukoksi menevät sinisellä sekä ajo-ura palstalta laanille.

    • Meillä päin

      merkataan raja pyykit ja linjat näin. Pyykkin kohtan noin 2.5m keppi ja siihen kepinpäähän laitetaan noin 1m mittaiset nauhat 4kpl ja pyykien väliin keppi ja siihen 2kpl 1m nauhoja.Ajourat sinisellä ja hakattava alue keltanen, pystyynjäävät puut punasella.

    • Nauhan sitoja

      Voidaan käyttää värejä ihan niinkuin hakkaaja ja leimikon suunnittelija sopii. Jos on puna-vihreä sokeus konekuskilla ei kannata punaisella nauhoitella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      2008
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      98
      1468
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1177
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1067
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1062
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      903
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      867
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      836
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      812
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      723
    Aihe