Mitä olette mieltä kultaisten noutajien luonteista nykyään? Millaisia koiria teillä on? Juttelin tuossa koiraporukassa noutajien luoteista ja koulutettavuudesta.
Ei kaikestaan ollut kovin valoisaa kuunneltavaa. Nyt heräsi uteliaiuus, millaisia luonteita teidän koirilla on ??
Kertokaa se minulle...........
6
242
Vastaukset
- fdggdsgdsgd
Meillä on ystävällinen, leppoisa, kärsivällinen narttukoira, joka pitää kaikista ihmisistäm ikään tai sukupuoleen katsomatta, tuskin koskaan haukkuu - kerran se hiukan säikähti, kun astuin vahingossa yöllä sen tassulle ja se heräsi. Silloin se päästi sellaisen ärinän, että ei olisi uskonut samaksi vanhaksi rouvaksi. Mutta se oli vain sen kerran. Kaksitoistavuotiaana se vielä innostuu ajamaan oravaa puuhun ja kävelyllä se kulkee muutama metri kävelyttäjän edellä; ei vedä, mutta sitäkään ei tarvitse vetää. Makaa kaiket päivät ja katselee "omistajiaan" suurilla silmillään. Tykkää ehkä eniten naisista, mutta eilenkin se halusi tehdä tuttavuutta ventovieraan miehen kanssa ostarin pihalla. Murtovarkaat se päästäisi sisälle, jos osaisi avata oven. Pikkulapset rakastavat sitä, samoin vanhukset, ja kaikenikäiset. Minä en edes ole koiraihminen, mutta ei tuollaista eläintä kauheasti voi vihata, edes minä. Se osaa istua ja antaa tassua ja mitä kaikkea nyt koiralta odotetaankaan. Se ruskeilla silmillä tuijottamisen se on vienyt äärimmäisyyksiin, on varsinainen kestävyyslaji sille:)
- kultsin omistaja
Mikä siinä oli sitten niin huonoa kuultavaa ihmettelen.Ei ole kiltimpää ja oppivampaa koiraa kun kultsi.Meillä on 3 vuotias narttu joka rakastaa kaikkia ihmisiä piti pentuna laittaa portille kyltti varokaa iloista koiraa.On kyllä sitten luonnetta jos toinen koira alkaa rähjätä niin osaa kyllä siihen murahtaa mutta en ole kuullut tekevän sitä ihmisille.Tulee kotona mainiosti toimeen myös kissan kanssa ovat hyviä kavereita kissalla kova ikävä jos koira on pois kotoa.Tykkää kovasti lenkkeillä ja voi täällä maalla pitää metsässä irti tulee luokse kutsusta ja antaa kiinni tielle tultaessa. Tuntuu että nauttii koirakoulussa ja tokossa mitä on vähän käyty. On kyllä noutaminen ja uiminen ihan verissä Kyllä on ihana oppivainen ja tottelevainen koiruus. Tulee aina vierelle missä itse on haluaa olla lähellä.
- kertokaa toki
Kultsuissa on nykyään arkoja, jopa agressiivisia koiria, siksi kyselin.
Kultsun kuuluu olla kaikkien kaveri, hyvähermoinen ja lempieä. Jalostus on nykyään (ehkä ainakin ollut ) kovin ulkonäköhakuista, ja on vallan vahinko jos niin hieno koira kun kultsu pilataan. Käyttöominaisuuksia onneksi myös osa kasvattajista vaalii jo kiitettävästi.
Omani on rauhallinen, hyvähermoinen, mutta välinpitämättömästi vieraisiin suhtautuva.- Rakkaudesta kultsuun
Onneksi kultaisten "muotirotu" -kausi alkaa olla ohi. Harmi vaan kun tolleri on perinyt paikan. Toivottavasti tämä näkyy siinä, että ihan joka sessellä ei aleta niitä pentuja teettämään. Luonne on kuitenkin vielä hyvä ja nämä arat tai vihaiset poikkeuksia - toivottavasti se jää tähän ja vielä toivottavampaa on että nämä huonoluonteiset pikkuhiljaa poistuvat rodusta.
Ja niistä kokemuksista: 2 narttua 1 uros: kaikki ystävällisiä ja elämäniloisia koiria, joilla on se maailman suurin kultainen sydän
- telli
Meillä on kohta 15 viikkonen iloinen kultainennoutaja narttu. Tyttö on hyvin oppivainen. On ollut meillä kohta vasta kolme viikkoa ja osaa jo monet temput ja nauttii kun harjoitellaan uusia asioita. Koiramme on myös hyvin sosiaalinen.. haluaisi mennä tervehtimään kaikkia vastaan tulevia. :) Huonoja tapoja tällä meidän kultaisellanoutajalla on jahdata perheemme kissoja ja koira myös hyppii melko paljon asioita vasten ja niitä tässä kovasti opetellaan kitkemään pois :)
- onsekiva
Oma kultsuni on sellainen, rauhallinen, ehdottomasti yhden ihmisen koira. Muut ovat koirani mielestä tarpeen vain rapstuttajina. Niiden luokse ei tarvitse mennä jos ei huvita, ja totellla muutenkaan....
Vihainen se ei vähääkään ole, mutta vartiohaukku on aika totista.
Mielestäni aika persoonallinen koira kultsuksi =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.677916Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m815997Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot655387Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094667Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1162408Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41291Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61267Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421109Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471062