Tuosta harrastusketjusta tuli mieleen, että mitä merkkiä syötätte koirillenne? Ja jos harrastatte, niin syövätkö aina samaa ruokaa, vai tarviiko eri ruokaa?
ruokagallup
19
142
Vastaukset
- luomuimpi ja koirulit
Pro Formance, kana-riisi luomuna. 60 euroa 15 kg paketti. Ei mene kuin 6 säkkiä vuodessa (kaksi keskikokoista koiraa). Enimmäkseen saavat lihaa, kalaa ja hubertuksen sössömoskaa.
NEU:ta totta kai, aina !
Charma,jatkan vielä ruokinnasta,kun se kovasti tietyistä syistä kiinnostaa?
NEU on tuttua kylläkin,jonkun verran.Mutta oletko ruokkinut ihan pikkupennusta pelkällä NEU:lla?Jos olet,olet niin kiinnostaa rotu(pakko ei toki ole kertoa).Kiinnostaa myös tietää lonkka/kyynärstatukset.Ja vielä kun uteluun pääsin :D,niin myös koiran vanhempien.molossi kirjoitti:
Charma,jatkan vielä ruokinnasta,kun se kovasti tietyistä syistä kiinnostaa?
NEU on tuttua kylläkin,jonkun verran.Mutta oletko ruokkinut ihan pikkupennusta pelkällä NEU:lla?Jos olet,olet niin kiinnostaa rotu(pakko ei toki ole kertoa).Kiinnostaa myös tietää lonkka/kyynärstatukset.Ja vielä kun uteluun pääsin :D,niin myös koiran vanhempien.Ruokinta on aina kiinnostava aihe :)
Yksi saku ekoista kiinteistä asti A/A 0/0, (Sama ruoka vanhemmilla A/A ja A/B nollat)
Yksi rotikkauros A/A 0/0, vanhemmat puhtaat, Neuta 6 vko asti.
Nyt kasvamassa n 6kk rotikkauros (E: A/A 0 0/0, I : B/C 0/1), luovarista heti Neulle.
Ja ihan pelkkää NEU:ta´ mitä jämiä nyt kotoa tulee. Luita joka päivä jossain muodossa. Ulkoiluraksuina pienestä penturuokapussista, joka tuli mukaan, vieläkin jäljellä pari kourallista ;)
Mä en tiedä noista ruokinta-asioista niin paljoa, että alkasin kyseenalaistamaan Ilun tietotaidon. Luotan siihen kokemukseen ;)
No ei, tyytyväinen olen ollut, koirat tykkää ja kaikkiin kysymyksiin olen saanut tarvittaessa vastauksen tai avun.
Sen kuitenkin tiedän, oli miten oli, että kuivaruokien pariin ei paluuta enää koskaan ole.
Pentu syö Royal Caninia, aikuinen ANFää. Välillä treenikausina joutuu hiukan korottamaan annosta muttei paljon.
- canis.familiaris
Raakaruokinta..pääasiassa, mutta pitemmillä reissuilla Jeppeä tai Jahti&Vahti nappuloita..(aktiivi)
- kääkkä X 2
Pääasiassa raakaruokinnalla ovat, ja hyvin maistuu. Herkkuja on etenkin lohi ja raakaluut. Luiden parissa kuluu mukavasti aikakin.
- Voi uusavuttomat
Mitä merkkiä? Kysymys siis sisältää olettamuksen, että jokainen koiranomistaja syöttää (pelkkää) kuivamuonaa koirille? Meillä koirat syö lihaa (nautaa, sikaa, hirveä, peuraa), kanaa, kalkkunaa ja kalaa puuroa, riisiä tai vihanneksia. Lisänä luita, kananmunia, jotain öljyä, kalkkia, piimää/raejuustoa/viiliä ja vitamiineja. Vaatii hieman perehtymistä, mutta ei ole mitään avaruustiedettä. Kaikki koirat on aina olleet terveitä ja tervelonkkaisia (isokokoinen rotu!) sekä hyvävatsaisia ja pitkäikäisiä.
- 19+5
Lihaa, luita ja nappulana j&v energiaa. Koira EI tarvitse puuroja, riisiä, vihanneksia tai hedelmiä, se ei niitä lihansyöjänä pysty hyödyntämään.
- Voi uusavuttomat
Korjaus tähän: koira on sekasyöjä eikä lihansyöjä. Kun vihannekset tai marjat "mössätään", niin se pystyy kyllä käyttämään ne hyödykseen. Riisit ja puurot taas on vatsantäytettä (ihan samoin kuin nämä nappulatkin). Näin toimii myös asia villieläimillä eli kun "lihansyöjä" saa saaliin, niin ensimmäisenä syödään mahalaukku sisältöineen (siis tätä mössööntynyttä kasvista), sen jälkeen lihat ja lopuksi kalutaan luut.
Voi uusavuttomat kirjoitti:
Korjaus tähän: koira on sekasyöjä eikä lihansyöjä. Kun vihannekset tai marjat "mössätään", niin se pystyy kyllä käyttämään ne hyödykseen. Riisit ja puurot taas on vatsantäytettä (ihan samoin kuin nämä nappulatkin). Näin toimii myös asia villieläimillä eli kun "lihansyöjä" saa saaliin, niin ensimmäisenä syödään mahalaukku sisältöineen (siis tätä mössööntynyttä kasvista), sen jälkeen lihat ja lopuksi kalutaan luut.
http://www.tunturisusi.com/saalistus.htm
Tuossa nyt jotain ihan muuta lihansyöjän ruokatavoista...
"Riisit ja puurot taas on vatsantäytettä" Tarkoittaako tuo,että se koskee ihan kaikkia?
Ruokintapuoli on sen verran mielenkiintoista,että kiinnostaa tuo.
Eli oletko sitä mieltä,että koira tulee toimeen proteiinillä(lihat ym.) ja vaikka pienellä määrällä kasviksia?Onko kenties kokemusta,ja lähinnä sellaisista roduista,joissa ruokintavirheet selkeästi lähinnä näkyy,eli luustollisesti erittäin vaativat?Luovutusiästä alkaen tai vielä aikaisemmin?- lihansyöjä
Voi uusavuttomat kirjoitti:
Korjaus tähän: koira on sekasyöjä eikä lihansyöjä. Kun vihannekset tai marjat "mössätään", niin se pystyy kyllä käyttämään ne hyödykseen. Riisit ja puurot taas on vatsantäytettä (ihan samoin kuin nämä nappulatkin). Näin toimii myös asia villieläimillä eli kun "lihansyöjä" saa saaliin, niin ensimmäisenä syödään mahalaukku sisältöineen (siis tätä mössööntynyttä kasvista), sen jälkeen lihat ja lopuksi kalutaan luut.
Sudet eivät syö isoilta saaliseläimiltä vatsalaukkua. Ainoastaan esim hiiriltä ja muilta suupaloilta, joissa kasvisten ja viljojen määrä on hyvin pieni. Heinää sudet ja koirat syövät vain suoliston puhdistukseen, eli hyvin harvoin.
Ja tottakai ne syövät myös marjoja jos eivät saalista saa.
Mutta koira on elimistöltään, ruuansulatukseltaan ja hampailtaan lihansyöjä. Ihminen on jalostanut koiran jotenkin "sietämään" viljoja, kasviksia yms mutta ei koira niitä voi hyödyntää. Keittämisen ja mössäämisen jälkeen niistä katoavat loputkin ravintoaineet.
- kääkkä X 2
Vitamiinitkin on aika turhia, jos koira syö monipuolisesti. ;) Antaisin vain omega3:sta, jos koira ei syö kalaa. Vihanneksia annan koirilleni vähän melkein päivittäin.
Oikeastaan koiran turkistahan sen näkee, onko ruokavalio kohdillaan. :)- Voi uusavuttomat
Totta, unohdin tähän listaan lisätä koirien kiiltäväkarvaisuuden. Ja näitä vitamiineja (esim. kalanmaksaöljy -> omega3) lisään yleensä vain n. kerran viikossa.
En syötä mitään merkkiä.Koirat saaneet aina pennusta vaariin,pelkästään kotiruokaa.
Ja kasvatit,jo kiinteästä asti.Ostopennut sitten siirretty suht pian omille pöperöille.
Erityistilanteissa ja harrastuskoirat saavat ihan samaa safkaa,ainoastaan ruuan suhteita muutellaan(niissä jutuissa,kun tarvii).
Teollisia on makupaloina korkeintaan saaneet,kun olen jotain pussukoita skaboista voittanut.Tosin isommat säkit olen lahjoittanut kavereille tai eläinhoitolaan.- vahti se jahtaa
Jahti&Vahtia syötetään meillä ja omegat päivttäin joskus vaihdellen kotiruokaa,luita, raakalihaa,kalaa
- pihivi
Raakaruokinalla
- näintäällä
Syötän puolet lihaa/ kanaa/ kalaa/ sisäelimiä ja vihanneksia (välillä yrjölän puuroon tai ohraan sekoitettuna), ja puolet kuivaa merkkiä ja sekoituksia jatkuvasti vaihdellen, monipuolisuus kunniaan! Lisäksi välillä loraus piimää tai kermaviiliä/raejuustoa, kananmunankeltuaista ja kylmäpuristettua öljyä ynnä muuta hyvää. Ja luita vaihtelevasti. Samaa ruokaa (etenkin nappulaa) on aikas tylsää mutustella;)
- Syötän ja syö
Jahti & Vahti Energia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5611923- 92934
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18927Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2757Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739- 69718
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74658- 65553