TV-vero

Avasin tv:n, kakkosen, jokin Hula Hula oli menossa. Onko ihan totta, että on pakko verojen myötä kustantaa tällaista leikkikerhotoimintaa, jollaista voisi järjestää moisesta kiinnostuneille ja sitä tarvitseville huomattavasti halvemmalla paikallisesti. Mutta, että toisella YLE:n pääkanavalla. No, kaikkiahan leipä elättää.
4262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voi voi, ylessä hieroskellaan käsiään, enään ei tarvitse välittää hittojakaan katsojien mielipiteistä.

Äänestä

Miten ne tuonkin maksun ottaa.oliko lain mukaan 0.6% tulosta ja maksimi 140€/v
No minulla niin pieni eläke,jotta ollut jo kauan veroprosentti 0% kun kaikki vähennykset ja muut laskettu tuloista pois.Periaatteessa ne ei voi nostaa veroja sillä alle 5% veroa ei kanneta ja jos 5% otettaisiin minulta meniisi silloin vastoin lakeja ja joutuisin varmaan sossustakin hakemaan rahaa lääkkeisiin.Jos taasen lähettävät laskun en maksa,kun 40000€ on muutenkin korkoa kasvamassa ulosotossa,kun eivät saa penniäkään.

Äänestä
  • Miten muuten YLE saisi pakkoruotsitukseen tarpeeksi rahaa?
    Jos toiminta olisi laitettu kortille silloin olisimme maksaneet siitä
    mitä palvelua käytämme.

    Äänestä

Veron tarkoitushan olikin ettei meidän vähävaraisten ja valmiiksi luottotiedottomien ym. tarvi olla huolissaan joistain epämääräisistä ovikellon pimputtelijoista ja tv-maksun kerjjääjistä. Saammepa olla aivan rauhassa vaikka uusi 60" töllö näkyisi ikkunasta ulos! ;-D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyldyyria kirjoitti:

Avasin tv:n, kakkosen, jokin Hula Hula oli menossa. Onko ihan totta, että on pakko verojen myötä kustantaa tällaista leikkikerhotoimintaa, jollaista voisi järjestää moisesta kiinnostuneille ja sitä tarvitseville huomattavasti halvemmalla paikallisesti. Mutta, että toisella YLE:n pääkanavalla. No, kaikkiahan leipä elättää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu