Välittäjät + talorempat

Nokka

Eikö välittäjällä, joka myy vanhaa asuntoa täytyisi olla ajantasainen tieto taloyhtiön tulevista remonteista!? (Kohtuullinen aikajänne esim. 3 - 5 v.)

Olen asioinut kesällä kolmen (ison) välitystoimiston kanssa ja yhtä avutonta on ollut: faktaa ja ennakointia tulevasta putki-, lämmitys-, parveke- tms. remontista saa vasta, kun jaksaa sen itse kaivaa esiin. Tai keksii luetella kaikki mahdolliset rempat, joita voi kuvitella; ja aina joku YLLÄTTÄEN tärppää ja muistuukin siinä mieleen... Kummallista on, että perustietoja, jotka vaikuttavat lähiaikojen asumismenoihin oleellisesti saa erikseen todella nyhtää; harva välittäjä vaivautuu tsekkaamaan asioita isännöitsijältä valmiiksi. Vanhoja asuntoja myydään ikään kuin ne olisivat uudenveroisia ja pelkän myyntihintansa vaativia. Monellekohan totuus lähivuosien kuluista paljastuu vasta tarjouksen tehtyään?

6

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei välittäjille

      alat olla asian ytimessä...

      välittäjät keskittyvät vain myyntiin, myyntiin, myyntiin... kaikki muu on toisarvoista.

      Aloitetaan välittäjälakko!

      • Ei välittäjä

        Tottakai välittäjät jattävät sanomatta kaikki remontit. "Saattaa olla tulossa jossain vaiheessa", heh heh. Tai jos kysyjä on asiantuntija (eikö kaikki jo nykyään sitä melkein ole - eipä kai sitten) ja on selvästi perillä asioista, niin sitten saattaa saada vastauksen "onhan ne väistämättä tulossa 10 vuoden sisällä (oikeasti viiden)"

        Millä alalla on myyjiä jotka eivät koita kusettaa? Myyntimiehet (henkilöt) kusettaa aina, melkein kaikki kaupankäynti perustuu kusetukseen, jopa suuri osa ruokamyynnistä. Autot, asunnot jne tottakai kaikista eniten. Puhumattakaan ternimaitokapseleista sun muista vastaavista.


    • Jani

      Joo, meillekin yksi kertoi erikseen kysyttäessäkin että putkirempasta ei ole tietoa.

      Myöhemmin selvisi, että tarjouspyynnöt olivat lähteneet ja suunnitteilla seuraavaksi vuodeksi. Välittäjä vain totesi että 'ei ole päätöstä remontin teosta.' Oli vain päätös että tarjoukset pyydetään.

      Vaikka itse olen aina ollut välittäjien suhteen epäluuloinen aina, niin tämä kyllä aiheutti sen että vielä tarkemmin jututan isännöitsijät ja hallituksen jäsenet jos as.oy:stä jotain olen ostamassa.

    • Ostoksilla ollut

      - 50-luvun talot > jos ei mitään tehty, varmasti tulossa isot remontit.
      - 60-70 luvun talon > tulossa kaikki mahdolliset, jos ei ole tehty mitään: putkistoremontit, julkisivuremontti, ikkunat, katot...
      - 80 - ikkunat, elemettisaumat,

      Täydellinen putkistoremontti (vesi-ja viemäri kylppäri) maksaa noin 400-500 eeroa/m2.

      Pelkkä vesiputkiremontti noin 130-150 eeroa/m2

      Isännöitsijät tietää, soita ja kysy! Niin tein mä.

    • Välittäjä

      ei välttämättä välittäjällä ole tietoa. Välittäjä saa tiedot isännöitsijältä, jolta ne siirretään asiakkaan tietoon. Joskus isännöitsijät eivät kerro välittäjälle kaikista suunnitelmista, jos niistä ei ole paperilla jotain jo sovittu. Valitettavaa välittäjän puolesta, mutta hyvä asiakkaalle, on se, että joitain asioita isännöitsijä ei kerro välittäjälle, mutta asiakkaalle kyllä. Kehotan aina asiakastani soittamaan vielä itse isännöitsijälle ennen kauppaa ja varmistamaan sieltä asiat.
      Isännöitsijät eivät ole mistään vastuussa, mutta välittäjä kyllä, vaikka on isännöitsijän paperin varassa... Lakiin on tulossa muutos siihenkin, onneksi.

      • Hall. pj

        Tilannehan on kuitenkin sellainen, ettei isännöitsijälläkään välttämättä ole tietoa tulevista remonteista. Remonteistahan päättää yhtiökokous, ja jos sen päätöstä ei ole, kaikki muu on vain arvailua. Isännöitsijätodistukseen käsittääkseni ei voi kirjoittaa isännöitsijän mielipiteitä, vaan pelkät tosiasiat.
        Minä itse toimin kahden taloyhtiön hallituksen puheenjohtajana, ja ainakin minulla on sellaisiakin remonttisuunnitelmia joita en ole vielä esitellyt sen kummemmin isännöitsijälle kuin hallituksellekaan. Nämä remontit ovat juuri tuollaisia kahden - viiden vuoden tähtäimellä toteutettavia, muta koska niistä ei ole mitään päätöksiä, ne ovat vielä vain minun tiedossani. Kaikkia ei ehkä koskaan edes toteuteta, joten ei niistä voi vielä yhtiön ulkopuolisillekaan mitään kertoa.
        Yleensä kyllä pitäisi tajuta, että mitä vanhempi talo, sitä suurempi remonttitarve siinä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9166
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7947
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      161
      5657
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2353
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2091
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1740
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1688
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1427
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1358
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1283
    Aihe