Primera 1,8 2000-2002

TH007

Olen katsellut tuollaista Primeraa, farkkua!

Nykyinen on Almera 2003 1,8.

Tilat alkaa loppua keken ja nyt pähkäillään mikä farkku ostetaan.

Vaihtoehdot ovat siis: Primera, Avensis 1998-2002, Almera Tinokin.
Mondeo ja Mazdat ovat ruosteen takia jäissä!

Nyt kaipaisin kokemuksia luotettavuudesta ja hyvistä ja huonoista puolista?

Mites poltto-aineen kulutus ja onko noissa Primeroissa sama 1,8 moottori kuin Almerassa?

8

410

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kurttushow

      Jos kaipaat luotettavuutta, niin primera 2000-2001 vuosimalli on parempi kuin se uudempi korimalli, joka näyttää avaruusalukselta.

      Primera on hyvä ajaa paitsi vähän epämukava. Polttoainetta menee vähintään riittävästi. saa menemään jopa 10L/100km jos oikein yrittää.
      Pikkupyöritykseen kaupungissa avensis on parempi ja mukavampi mutta kalliimpi.

    • primera 2001 omistaj

      en oikiasti tajua et miks tätä mallia kehutaan "ikiliikkujaksi" kyllä on pinna palanu ja no jos hyviä puolia ettii nii oon mää kyllä oppinu autoa vähän laittaakki tän omistajana....
      No okei tuo on tosi et polttoainetta saa menemään riittävästi....
      PS: ja oon tosiaan itte dieseli 01 primeran omistaja mut kuitenki, sama vitun värkki se o kopaltaan ja alustaltaan....

    • kurttushow

      Kyllähän 10 v vanhassa autossa on jo vikoja. Ite oon 250tkm ajettuun primeraan laittanu 5v / 50tkm aikana:

      Iskarit
      ylätukivarret
      käsijarruvaijeri
      akku
      tuulilasin pyyhkijöiden akselit
      pakoputken haitariosa
      vetoakselin suojakumi
      käynnistysmoottori

      Nämä siis normaalien huoltojen ja kuluvien osien vaihtojen lisäksi. Eikä mielestäni ole huono tai epäluotettava auto. Paljon parempi tämä on ollu kuin mikään aikaisempi käytetyistä autoistani.

      Mielepiteeseen vaikuttaa melko paljon se että ruotetta ei näy oikein missään ja kaikenlaiset ärsyttävät pikkuviat on tosi harvassa.

      • Halpoja km

        Itse ostin aikanaan P10:n 250tkm ajettuna ja ajoin siihen noin 100tkm lisää.
        Vähillä kulutusosien vaihdoilla km taittuivat: osia pakoputkesta, vetonivelen suojakumi, jarruosia, joitakin niveliä, startti, pyörän laakeri.
        Yksikään noista vioista ei keskeyttänyt matkantekoa.

        Ruoste oli P10:n ongelma ainakin paljon ajetussa yksilössä. Ei ruostetta päällisin puolin juurikaan näkynyt, mutta sitä löytyi kynnyksistä ja pyöräkoteloista. P11 ja etenkin P12 ovat rakenteeltaan paljon paremmin toteutettuja ruostumista ajatelleen, ruoste ei ole niissä minkäänlainen ongelma verrattuna P10:n.

        Harvassa ovat ne autot, joilla pystyy ajamaan yhtä kokonaisedullisesti ja huolettomasti paljon kilometrejä kuin mitä primeralla voi.


    • Primera 01

      Itselläni on ollut vm 2001, 1.8 Primera wagon jo 5 vuotta ja olen ajanut sillä noin 100 tkm. Mittarissa on tällä hetkellä 180 tkm.

      Ruostetta en ole löytänyt lainkaan. Liekö ruosteensuojaus auttanut heti siinä vaiheessa, kun ostin auton.

      Kulutus on noin 7.5-8 l, kun ajelee kevyellä kaasujalalla maantiellä. Kaupungissa kulutus nousee noin litralla.

      Auto on ollut teknisesti iloinen yllätys, se on toiminut kuin "junan vessa". Normaalien huoltojen lisäksi olen joutunut tekemään vain pienen jarruremontin. Jarrut kärsivät hiukan jumittumisesta eli jarrusatulat eivät palautuneet kunnolla. Silloin piti jarrut avata, puhdistaa ja voidella liukutapit.

      Olen vaihtamassa Primeraa diesel-autoon, kun löydän sopivan, koska joudun jatkossa ajamaan paljon työmatkaa. Toivottavasti löydän yhtä luotettavan kuin Primeran.

      • Ex primera

        Vaihdoin usean bensa Nissanin jälkeen dieselin. Korealaisten joukosta löytyi diesel, joka on vakuuttanut.

        Aluksi arvelutti, miten mahtaa käydä. Nyt tilanne on se, että en enää ostaisi Nissania / Toyotaa / tms.

        Ei primera huono auto ole, mutta korealaisen kanssa ei ole tarvinnut miettiä edes niitä vähäisiä jarrukorjauksia, tms. Ajokäytös ja moottori vievät myös pisteet koreaan.


      • nipo24
        Ex primera kirjoitti:

        Vaihdoin usean bensa Nissanin jälkeen dieselin. Korealaisten joukosta löytyi diesel, joka on vakuuttanut.

        Aluksi arvelutti, miten mahtaa käydä. Nyt tilanne on se, että en enää ostaisi Nissania / Toyotaa / tms.

        Ei primera huono auto ole, mutta korealaisen kanssa ei ole tarvinnut miettiä edes niitä vähäisiä jarrukorjauksia, tms. Ajokäytös ja moottori vievät myös pisteet koreaan.

        kauanko ajettu, vieläkö takuu voimassa?


      • Ex primera
        nipo24 kirjoitti:

        kauanko ajettu, vieläkö takuu voimassa?

        Korea diseselistä on kokemusta kertynyt muutama vuosi, km lähenevät 200tkm. Takuu jo mennyt. Vertailukohta eli entinen P12 bensa oli vähemmän ajettu, siitä huolimatta korealaiselle paljon parempi arvosana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe