Opiskelen taloushallinnon tradenomiksi ja haluaisin kuulla mielipiteitä tilitoimistoissa työskentelystä, koska olen kuullut alasta lähinnä negatiivisia asioita. Ensinnäkin:
1. Työehtosopimuksen minimipalkat - Esim. jos pääsee vaativuustason 2 hommiin pääkaupunkiseudulla, niin palkka on vaivaiset 2132 euroa kuussa? Prismassa saa varmaan kassalla saman verran, kun teet hieman iltavuoroja viikossa.
2. Alalle halutaan lisää väkeä, mutta ei oteta työharjoitteluun opiskelijoita.
3. Jatkuva kiire ja stressi.
4. Työn vaativuus ei korreloi palkan kanssa.
5. Alalla paljon pilipali-toimistoja, joissa esimiesten johtamistaidot ovat jostain syvältä..
6. Vaikea päästä edes vaativuustason 2 hommiin, joten pitäisi tehdä duunia nälkäpalkalla.
7. Ei mahdollisuuksia sairastaa, jos oikeasti sairastuu.
Olenko saanut aivan väärän kuvan vai häh? Kuka oikeasti haluaa alalle, jos työ on tuollaista ja palkka aivan naurettava? Osaako kukaan kertoa jotain positiivista tilitoimistoista? Olisiko huomattavasti järkevämpää pyrkiä yrityksiin suoraan tekemään kirjanpitoa tai palkanlaskentaa, kuin mennä riistettäväksi tilitoimistoon?
Tilitoimistossa työskentely kamalaa?
2
675
Vastaukset
- jeemaali2
1. Ainakin pk-seudulla nuo minimipalkat on diipadaapaa, niillä ei saisi ketään töihin. Firmat joutuu maksamaan paremmin, itse saan enemmän tradenomina tilitoimistossa, vaikka en tuon vaatimustason hommia tee. Ammattitaidon noustessa palkkakin nousee. Tilinpäätöstaitoinen kirjanpitäjä saa ainakin sen 2500 ja työkokemuksen mukana nousee lähemmäs 3000.
2. Riippuu paikasta.
3. Hyvinhän tässä ehtii, vaikka tännekin kirjoitella. Hommat automatisoituu ja sähköistyy, jolloin aikaa jää enemmän muuhun.
4. Miten sen nyt ottaa...
5. Totta, kannattaa hakeutua isompiin toimistoihin. Palkat ja edut on paremmat.
6. Saathan sä tehdä millä palkalla haluat, mutta niinkuin todettua, useimmat firmat maksaa paremmin.
7. No, onhan, miksei olisi? - klvdtrscvjui
No joo tuo työehtosopimus on ihan huuhaata, siitä on enemmänkin haittaa. Ei missään noita vaativuustasoja katsella sen kummemmin, tuskin työnantajat ovat noista kuulleetkaan.
Tilitoimisto kannattaa käydä katsomassa, eihän sen pakko ole mikään eläkevirka olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"658873Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545554Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1275006Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään133864Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853470Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533369Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä382719En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102671Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392613- 241737