Windows 8 ongelmat :
1. jos metro-käyttöliittymässä klikkaa esim. "Sää" kuvaketta niin miten se Sää-ohjelma lopetetaan ?
Win8-ohjeissa sanotaan, että "alt F4" lopettaa ohjelman mutta jos sen jälkeen painaa "ctrl shift esc" niin Windows tehtävien hallinnasta näkee, että Sää-ohjelma pyörii edelleen muistissa ja se on pakko lopetettaa tehtävien hallinnasta.
2. onko Win8:ssa varmuuskopiontia ja miten se käynnistetään ?
1. jos metro-käyttöliittymässä klikkaa esim. "Sää" kuvaketta niin miten se Sää-ohjelma lopetetaan ?
Win8-ohjeissa sanotaan, että "alt F4" lopettaa ohjelman mutta jos sen jälkeen painaa "ctrl shift esc" niin Windows tehtävien hallinnasta näkee, että Sää-ohjelma pyörii edelleen muistissa ja se on pakko lopetettaa tehtävien hallinnasta.
2. onko Win8:ssa varmuuskopiontia ja miten se käynnistetään ?
Vastaukset 29
Vanhimmat
Onko kasissa ongelmia, senhän piti olla täydellinen.
Käyttäjän avuttomuus ei kasiakaan huononna.
WorksForMe(tm)
Vika on aina käyttäjässä. Käyttöjärjestelmä on täydellinen.
Sääohjelman ollessa aktiivinen tartu hiirellä ruudun yläosasta ja vedä hiiren osoitin ruudun alalaitaan asti (nappia pohjaessa pitäen). Mikäli kosketusnäyttö, sama juttu sormella, eli sormella liuattaen ruudun yläosasta alaosaan.
Jos on hiiri niin sieltä vasemmasta kulmasta hiiren oikella: sulje
Kun avaat Tehtävienhallinnan näet: se on suljettu
Noin minulla toimii.
>2. onko Win8:ssa varmuuskopiontia ja miten se käynnistetään ? <
On siinä, kokeilin sitä. Joku toinen neuvokoon miten se toimii.
Varmuuskopiointiin suosittelisin mieluummin Cobian Backup 11 ohjelmaa. Itse olen käyttänyt sitä monia vuosia ja olen ollut siihen tyytyväinen.
>Varmuuskopiointiin suosittelisin mieluummin Cobian Backup 11 ohjelmaa. Itse olen käyttänyt sitä monia vuosia ja olen ollut siihen tyytyväinen. <
Miten sillä palautetaan, minä en löytänyt siitä sellaista.
Itse ohjelmassa ei taida olla sellaista ominaisuutta mutta palautus onnistuu helposti ja nopeasti menemällä ulkoiselle medialle ja kopioimalla sieltä palautettavat kansiot/kohteet. Näin olen aina tehnyt.
>Itse ohjelmassa ei taida olla sellaista ominaisuutta mutta palautus onnistuu helposti ja nopeasti menemällä ulkoiselle medialle ja kopioimalla sieltä palautettavat kansiot/kohteet. Näin olen aina tehnyt. <
Minä tarkoitin imagea, en tiedostoja tai kansioita.
Kasissa ei ole imagebackuppia, pelkät tiedostot kuuluu backuppiin. Hommaa vaikka Acronis joka on ilmainen jos on WD:n kiintolevyjä. En ole testannut toimivuutta, enkä edes googlaillut imagebackupista kun on mulle tarpeeton. Seiskassa Acronis toimi loistavasti, kun piti siirtää käyttis isommalle kiintolevylle, johon seiskan oma backup ei taipunut.
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows-8/set-drive-file-history
Windows 8 tekee oletusasetuksilla näköistiedoston osiosta johon käyttöjärjestelmä on asennettu, sekä varmuuskopioi kaikkien käyttäjien tiedostot. Samat toiminnot ovat myös Win 7:ssä.
>Windows 8 tekee oletusasetuksilla näköistiedoston osiosta johon käyttöjärjestelmä on asennettu, sekä varmuuskopioi kaikkien käyttäjien tiedostot. Samat toiminnot ovat myös Win 7:ssä. <
Juuri noin. Minulla kävi niin että kun tein imagen kasista ja kokeilin palautusta niin sieltä tunnistui vain seiskan image jonka myös olin tehnyt ja se sattui olemaan tallennettuna samalle ulkoiselle levylle. Kasin image ei tunnistunut. Oletan että imaget pitää tallentaa eri levyille.
Ei mulla ainakaan, mulla on vaan pelkkä File History, eikä mitään käyttisimageen viittaavaakaan löydy. Eikä ole monella muullakaan, ainakaan kasifoorumien mukaan. Ehkä sulla on sitten joku erikoisversio kasista? Mulla on Pro.
>Ei mulla ainakaan, mulla on vaan pelkkä File History, eikä mitään käyttisimageen viittaavaakaan löydy. Eikä ole monella muullakaan, ainakaan kasifoorumien mukaan. Ehkä sulla on sitten joku erikoisversio kasista? Mulla on Pro. <
Minun kasissa voi luoda järjestelmän näköistiedoston eli se on se image.
Ohjauspaneelista löytyy: Luo järjestelmän näköistiedosto.
Sama juttu minulla Windows 8 64 bit Enterprice versiossa. (90 päivän kokeiluversio). Tarkka polku on Ohjauspaneeli->Järjestelmä ja suojaus->File History->Windows 7 tiedostojen palautus->Luo järjestelmän näköislevy
( Minulla on käytössä englanninkielinen versio tuosta Win 8 järjestelmästä joten kännökset eivät välttämättä täsmää täysin).
Minulla on Windows 8 Pro ja loin imagen ulkoiselle levylle. Kansion nimi on WindowsImageBackup.
Saman nimisen kansion tekee myös Windows 7 levykuvan otto toiminto ulkoiselle levylle.
Kokeilin kasin palauttamista ja se onnistui. Ensin piti kuitenkin tehdä kasille oma Korjauslevy sillä seiskan levyllä ei tosiaan tunnistunut kuin seiskan image. No, niinpä tietenkin. Toinen asia joka oli erilaista kuin seiskassa eli nyt palautus tekstit olivat kaikki englanniksi. Palautus kuitenkin onnistui vaikka en ole koskaan englantia koulussa lukenutkaan.
No kerro nyt mikä versio kasista sulla on?
http://www.howtogeek.com/123713/how-windows-8s-backup-system-differs-from-windows-7s/
Mulla on juuri howtogeekin file history, ei siis mahdollisuutta tehdä käyttisimagea.
Ehkä mikkis sitten myy kahdenlaisia kaseja, toisissa on käyttisimagen teko ja toisissa ei. Ainakaan Pro:ssa tuota ei ole, Enterprise 90D Trial mulla oli hetken mutta rearmauksen kertaluonteisuus sai luopumaan siitä saman tien, enkä ehtinyt backuppia testaamaan.
Tuota tuota, tuli vaan mieleen, että jos on päivittänyt seiskasta kasiin niin olisko tuo imagebackup siksi mukana kasissakin. Mulla on XP:stä päivitetty joten täysin puhdas kaikesta vanhasta paskasta.
>No kerro nyt mikä versio kasista sulla on?<
Olen jo kertonut, mutta et ole tainnut lukea kaikkia vastauksia.
Minulla on puhdas asennus, ei siis seiskasta päivitetty.
Imagen tekoon mennään hieman eri reittiä. Minäkään en sitä löytänyt aivan heti, mutta kyllä se sieltä löytyi. Laittakooon joku toinen siitä ohjeen, minulla on nyt muita menoja.
No silloin Cobian on väärä ohjelma.
Helpota Windows 8 ohjelmien sulkemista !!!
http://www.ghacks.net/2012/08/15/closing-windows-8-apps-has-become-more-comfortable/
Kristus, että on Windows 8 /c:eestä.
Mäkkimies menee koomaan.
--
pakko laitttaa vanhaan PC koneeseen.
MIten tuon idioottimaisen aloitus neliö näytön saa pois ja voi palata
vanhaan jossa safari, roskakori ja spotify ja dokumentit työpöydällä?
Siis perinteiseen näyttöön palaaminen.
Mistä löytyy tuo ohjauspaneeli?
KUka idiootti keksi Windows 8:n
Microsoftin emailiinkin ilmoittautuminen niin sekavaa että tähän koneeseen ei sähköpostia laiteta.
Osaa joku vasttata. Hankkikaa Macintosh!
MIstä pirusta tämä masiina suljetaan
HP läppäri ennen Windows Vista nyt tuo s-tanallinen Windows 8.
Kansi kiinni tai painavirtanäppäintä :D, onks toi nyt niin vaikeeta
MItä sieltä näytön oikeasta reunasta saa esille-ei vakuuta??
Missä olisi lyhyt ohje perustoiminnoista?
Ts. sellaista nappulaa kuin "sammuta tai käynnistä uudelleen " ei enää ole??
Kiitäs vastauksesta jatkoa seuraa..
MIssä PC ongelmaisille tommonen Hopeinen omena juttu olisi??