Hausta vähän kysymyksiä

kirjotukset kusi

Kuinka huonot YO-paperit pitää saada että se unohdetaan ja pääsee sinne 30% valintakiintiöön jossa ei huomioida yo-todistusta?

Sain myös sellasen kuvan noita yliopistojen ja dia sivujen tutkimisen jälkee, että tonne pelkkää pääsykoepiste kiintiöön otetaan pääosin noita jotka ei oo suorittanut yo-tutkintoa, kuten IB,amis,amk... Onko yo-tutkintolaisella vaikeampaa päästä vai pääseekö ollenkaan pelkän pääsykokeen kautta? Nimittäin kirjotukset meni päi puuta (täl hetkel kaikki C, ja epäilen saavan kevään kirjotuksistakaan korkeampaa kuin M).

Oon saanu sellasen mielikuvan, että useimmiten teknillisee pyrkii just näitä M - L tyyppejä. Oisin jo pari pistettä takana muista pelkän kirjotuksista saaneiden pisteiden mukaan.

1

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooo....

      En tiedä pyrkiikö tekniliiseen useimmiten M-L tyyppejä sen enempä kuin muuallekkaan, mutta sanoisin, että riipuu varmasti aika paljon siitäkin mihin kouluun tarkalleen haet ja mitkä on olleet läpipääsyrajat yleensä.

      Itsellä oli B-C paperit, ja pääsin ensimmäisellä sisään harjoittelemalla pääsykokeisiin, jottei se mahdotonta ole.

      Mutta kuten sanottua, varmasti iso merkitys sillä mihin tarkalleen aiot hakea, nuo pisterajat vaihtelee aika paljon linjan ja paikkakunnan mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22552
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      97
      9811
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7713
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6492
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      192
      6225
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5820
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      58
      5318
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5213
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4554
    Aihe