Poikamme heräilee yössä 3-4 kertaa itkun kera ensin alkaa pyörimään sitten alkaa itku. Nukkuu päiväunia vaihtelevasti 1-2 tuntia päivässä, menee illalla nukkumaan seitsemän aikoihin nukahtaa suht hyvin, mutta herää parin tunnin päästä ja itkeskelee olen antanut yöllä vielä maitoa, että rauhoittuu onkohan vain joku levottomuus mennossa on oppinut kävelemään hiljattain vaikuittaisiko se yö uniin noin paljon? hampaitakin puhkeaa lisää. Kesällä oli hyvä pätkä nukkumisessa, mutta nyt on huonontunut taasen, nukahtaa välillä kun taputtelee takapuolelle ja rauhoittelee. Tuntuu kuin huuto olisi, että näkisi pahaa unta tai säihkähtäsi jotain? nukkuu meidän vieressä välillä omassa sängyssään siellä pyörii ja hyörii ja lyö päätään reunoihin ja siihen herää. Vinkkejä saa antaa olen palailemassa alkuvuodesta töihin joten rauhalliset yöt olisi toivottavaa :)
1.2 vuotiaan levottomat yöt
ton4
2432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuulostaa hirmuisen tutulle. Meillä myös lapsen kanssa oli tuossa vaiheessa aika levottomia öitä.
Ei varsinaisesti heräillyt mutta itkeskeli paljon. Meillä ainakin tuntui kävelemään lähteminen sekä hampaat. Nyt kun kaikki jutut on takana niin yöunet ovat rauhallisia ja kestoiltaan 12 h.
Mutta kyllä kävelemään lähteminen meillä ainakin vaikuttu yöuniin ihan hirmuisesti. Ja kaikki uudet jutut ja oppimiset.
Joten sanoisin että tuo menee ohi kun ikää tulee ja taidot karttuu.
No siinähän ne vastaukset jo onkin, kävely ja hampaat (ja ikä vielä päälle). Tuttua on meilläkin tämän 1v 1kk kanssa :D Ja viisas mamma ajatteli tähän samaan syssyyn opettaa neidin siskonsa kanssa samaan huoneeseen vaa viikon huonojen yöunien jälkeen päätin eilen, että olkoot ja nukkukoot ihan suosiolla siinä keskellä ;b
Jos hampaita tekee nii muista kunnon kipulääkitys ainakin öisin, jos ei päivällä tarvikaan!