GT 125 sähköistä

Elikkäs minulla on ollu "ikuisuus"projektina tollanen -73 GT, jonka ostin osiks purettuna yli kymmenen vuotta sitten. Teknisesti oon kuntoon saanu, mutta sähköjen kanssa meni sormisuuhun, kun alkuperäis johtosarjoja on purettu ja vedetty uutta piuhaa sekaan. Johdot voisin vetää uusiks, mutta, kun en osaa kytkeä alkuperäistä tasavirta suuntaajaa ja jännitteensäädintä. Alkuperäiset johtosarjatkin voisi korjata jos kytkentäkaavio löytyisi. Sepä olisikin liian helppoa jos olisi toinen pyörä mistä mallia katsoa :)

Eli onko mistään saatavissa kytkentäkaaviota kyseiseen menopeliin? Tai tarkkoja valokuvia johdotuksista?
Olisin erittäin kiitollinen kaikesta materiialista asiaa koskien.

-Jake-

4

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päästä jo tuo

      lepoon.

    • Mulla oli...

      ...samanlainen 16 kesäisenä! Kiva että joku jaksaa näiden kanssa vielä puuhata.

      Laita Googlen kuvahauun " suzuki 125 gt wiring diagram " Niin eiköhän sieltä jotain lähelle olevaa kuvaa löydy noihin laturin kytkentöihin.

      Toinen mahdollisuus on ostaa E-bay:sta korjauskirja. Siellä hakuun " suzuki 125 gt manual ". Löytyy sakemannin huolto-opasta ja enlanninkielistä opasta ja on näköjään Haynes tehnyt joskus ko. oppaan, mutta Alffamerin nettisivuilta ei samaa kirjaa löytynyt. Alfamerilta voi kysellä, että saisiko sellaisen erikoistilauksena.

      Mutta ei ne ton ikäisen pyörän sähköt niin monimutkaiset ole, etteikö niitä voisi itse rakennella. Tein joskus aikoinaan Ducatiin (-71) uudet johdot. Johtojen määrä väheni yli puolella ja sähköongelmat loppuivat siihen.

    • rvuhijeknflm

      VMPK;n ja Japsistarojen porukoilta kannattaa tollasta kysellä.

    • ikh1

      katoppas oregonmotorcycleparts.com siel on gt 250 se on sama

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      99
      4214
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      147
      3662
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      126
      1697
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1546
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe