Olen suunnitellut entisestä 1100D:stä uuden kameran vaihtoon ja karsinnan jälkeen jäi käteen kaksi mallia, 600D ja 650D. Minulle tärkeintä kameran rungossa on hyvä videokuva, ja nopea sarjakuva. Olen käsittänyt että 650D on päivitetympi versio 600D:stä, mutta myös vähintään satasen kalliimpi. Omaan budjettiini molemmat kamerat ovat kuitenkin sopuhintaisia. 650D:ssä on ilmeisesti käsisäädöt videossa ja jatkuva tarkennus. Onko 600D:ssä näitä ominaisuuksia? Ja toimiiko tämä jatkuva tarkennus kunnolla?
Video-otosten koko 1 920 × 1 080 (29,97, 25, 23,976 kuvaa/s)
1 280 × 720 (59,94, 50 kuvaa/s)
640 × 480 (30, 25 kuvaa/s)
650D:n tuotetidoissa lukee tuolla tavalla. Mitä tuo tarkoittaa kun lukee monta eri vaihtoehtoa eri resoluutioiden kohdalla? Mikä niistä on oikea fps? Voiko full hd videon fps:n laajentaa tarvittaessa jopa 97:ään?
Pikaisia ja asiallisia vastauksia kiitos!
600D vs. 650D?
7
318
Vastaukset 7
- tiedon tarpeessa
Unohdin mainita että muistakin tuohon käyttöön sopivista Canonin järkkäreistä saa mainita!
- Dol Biong
Minusta nyt ei kannata vaihtaa kameraa.
Kuvan laatu ei paljon parane runkoa vaihtamalla, käytä rahat paremman objektiivin hankintaan.
Mitä tuo tarkoittaa kun lukee monta eri vaihtoehtoa eri resoluutioiden kohdalla?
- resoluutio tässäkin tarkoittaa kuvan kokoa pikseleinä. Mitä enemmän pikseleitä sitä enemmän yksityiskohtia kuvassa
Mikä niistä on oikea fps?
– ei ole olemassa mitään oikeata nopeutta. Kaikki ne on oikein mitä haluat käyttää.
Suomessa television ”noemaali” kuvanopeus on 25 kuvaa eli 50 kenttää sekunnissa. Se johtuu verkkovirran jaksoluvusta 50 Hz. Elokuvan ”normaali” kuvanopeus on 24. Tästä johtuu myös, että sama elokuva on televisiossa lyhyempi kuin elokuvateatterissa- gnjh
No kyllähän siinä viedokuvan laati paranee oleellisesti sillä 1100D:ssä on vain HD ja 600/650D on FullHD.
Ja noista kahdesta valilntaa päätyy kyllä 650D.hen jos viedokuvaus on aatoksissa.
Ja oikea kuvanopeus on aina se suurin mahdollinen koska siitä saa aina hitaanpaa . 30 fps on nykyään auttamattoman hidas jos ja kun haluaa tehdä hidastuksia.
- radsada
Maksimissaan kamera ottaa 29,97 fpssää eli pyöristettynä 30fps on maksimi 1080 pikselisellä hd:lla. nuo muut ovat toisia vaihtoehtoja. niillä tietysti tulee hieman hitaammin muisti täyteen.
- Canon EOS C300
"Minulle tärkeintä kameran rungossa on hyvä videokuva"
Siinä tapauksessa ehdottomasti Canon EOS C300
täältä lisätietoja: http://cpn.canon-europe.com/content/product/cinema_eos/canon_eos_c300_c300pl.do
"8.3 Megapixel Super 35mm Canon CMOS sensor optimised for high-quality Full HD imaging"
ja niin edelleen
Objektiiveiksi sitten nämä
CN-E24mm T1.5L F
CN-E50mm T1.3L F
CN-E85mm T1.3L F
CN-E14.5-60mm T2.6L S
CN-E30-300mm T2.95-3.7L S - tiedon tarpeessa
Valitettavasti tämä kyseinen C300 karkeasti arvioituna kaksikymmenkertaistaa oman budjettini.
- Canonisti minäkin
Entä 5D mark II poistomyynnistä? Se on nyt kohtuuhintainen. Olen pitkään miettinyt uutta runkoa ja tuo oli loppusuoralla toisena. Nyt näyttää, että merkki vaihtuu ja rungoksi tulee Fuji. Canon 5D mark II on parempi juuri videossa, mikä taas minulle ei ole tärkeä osa-alue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3971602- 1411032
- 661026
- 861014
- 92940
- 94721
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku131698- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50649En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57634