Mulla on hiivatulehdus ja hain apteeksta tuon Diflucan-lääkkeen. Otin sen kapselin päivällä ja nyt illalla mulla alkoi kuukautiset. Tosiaan niiden ei olisi pitänyt vielä pariin päivään alkaa, joten vaikuttiko tämän kapselin ottaminen asiaan? Ja ei kai kuukautiset heikennä lääkkeen tehoa niin että se ei enää vaikuttaisikaan?
Toivoittavasti joku osaa auttaa. Tokihan sen sitten myöhemmin näkee että auttoiko vai ei mutta olisi silti kiva tietää nyt :-D
Toivoittavasti joku osaa auttaa. Tokihan sen sitten myöhemmin näkee että auttoiko vai ei mutta olisi silti kiva tietää nyt :-D
Vastaukset 2
Vanhimmat
Heippa, kuukautiset eivät vaikuta lääkkeen tehoon ainakaan negatiivisesti. Minulla yleensä hiivatulehdus poistuu luonnostaan kuukautisten aikana jos en ehdi siihen lääkettä ostaa :)
ei vaikuta kuukautiset. korkeintaan poistuu jo oleva hiiva. se lääke niellään vatsaan, josta se vaikuttaa verenkierron kautta koko elimistöön.