Vestibulaarineuriitin uusiminen?

tasapaino

Mielenkiinnosta kyselen onko täällä ihmisillä kokemusta vestibulaarineuriitin eli tasapainoelimentulehduksen uusimisesta? Itellä oli noin neljä vuotta sitten kyseinen tauti aika rajuna ja siitä vuoden päästä hyvin lievänä uudestaan. En edes itte tajunnu että kyseessä olisi voinut olla sama tauti, kun oli niin lievä. Lääkäri kuitenkin oli sitä mieltä että taudin uusimisesta oli kyse. Mun kohdalla tämä taudin uusiminen tarkotti yhden päivän kestävää huonovointisuutta. Edellisenä iltana olin jo muutaman kerran horjahtanut vähän omituisesti, mutta laitoin sen vaan väsymyksestä johtuvan huolimattomuuden piikkiin. Ekalla kerralla kuitenkin taudinkuva oli ollu tämä perinteinen seinät pyörii ympärillä, ei pysy pystyssä ja oksennus lentää heti jos pää nousee tyynystä. Kolmen päivän jälkeen ruoka pysy sisällä ja pääsin ekan kerran sängystä ylös muutenki kun vaan seiniä pitkin vessaan. Ite olin 22 vuotias kun sairastin tätä tautia ekan kerran.

Miten rajuna muilla on tauti uusinut ja onko uusinut useemmin kuin kerran? Onko jäänyt pysyvää vahinkoa? Mikä ikäsenä sairastit ekan kerran? Onko suvussa muita, joilla on ollut sama tauti?

Ite kuulin sairastumisen jälkeen, että tädillä ja isoisoisällä on ollut vastaavaa. Aika jännä yhteensattuma, mikä laitto ajatelemaan voisko kyseessä olla jotenkin myös periytyvä alttius.

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meniere-oireyhtymä

      Siis sinullako on Menieren oireyhtymä ?
      Siihen kuuluu kierrehuimauskohtaukset ja muu , mistä kerroit. Jokaisella kohtaukset ovat vähän erilaisia voimakkuudeltaan ja kestoltaan. Se uusii satunnaisesti.
      Mulla on ollut kahdeksan vuoden aikana muutamia voimakkaita (kamalia) noin 2-4 päivän kohtauksia
      ja myös lieviä pitempiä, jopa kahdenkin viikon pahoinvointikausia huimauksineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1672
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      921
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      821
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      748
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      710
    Aihe