Mielenkiinnosta kyselen onko täällä ihmisillä kokemusta vestibulaarineuriitin eli tasapainoelimentulehduksen uusimisesta? Itellä oli noin neljä vuotta sitten kyseinen tauti aika rajuna ja siitä vuoden päästä hyvin lievänä uudestaan. En edes itte tajunnu että kyseessä olisi voinut olla sama tauti, kun oli niin lievä. Lääkäri kuitenkin oli sitä mieltä että taudin uusimisesta oli kyse. Mun kohdalla tämä taudin uusiminen tarkotti yhden päivän kestävää huonovointisuutta. Edellisenä iltana olin jo muutaman kerran horjahtanut vähän omituisesti, mutta laitoin sen vaan väsymyksestä johtuvan huolimattomuuden piikkiin. Ekalla kerralla kuitenkin taudinkuva oli ollu tämä perinteinen seinät pyörii ympärillä, ei pysy pystyssä ja oksennus lentää heti jos pää nousee tyynystä. Kolmen päivän jälkeen ruoka pysy sisällä ja pääsin ekan kerran sängystä ylös muutenki kun vaan seiniä pitkin vessaan. Ite olin 22 vuotias kun sairastin tätä tautia ekan kerran.
Miten rajuna muilla on tauti uusinut ja onko uusinut useemmin kuin kerran? Onko jäänyt pysyvää vahinkoa? Mikä ikäsenä sairastit ekan kerran? Onko suvussa muita, joilla on ollut sama tauti?
Ite kuulin sairastumisen jälkeen, että tädillä ja isoisoisällä on ollut vastaavaa. Aika jännä yhteensattuma, mikä laitto ajatelemaan voisko kyseessä olla jotenkin myös periytyvä alttius.
Vestibulaarineuriitin uusiminen?
tasapaino
1
136
Vastaukset
- Meniere-oireyhtymä
Siis sinullako on Menieren oireyhtymä ?
Siihen kuuluu kierrehuimauskohtaukset ja muu , mistä kerroit. Jokaisella kohtaukset ovat vähän erilaisia voimakkuudeltaan ja kestoltaan. Se uusii satunnaisesti.
Mulla on ollut kahdeksan vuoden aikana muutamia voimakkaita (kamalia) noin 2-4 päivän kohtauksia
ja myös lieviä pitempiä, jopa kahdenkin viikon pahoinvointikausia huimauksineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948271
- 403962
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241410
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html361311Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121070Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29807