Pihkavoide parantaa haavat!

Pihkavoide

Helsingin Sanomat kirjoittaa tänään lääkäri Arno Sipposesta, joka hyödyntää luonnon parantavaa voimaa potilaidensa hoidossa – yli kymmenen vuoden tulokset pihkan vaikutuksesta haavojen hoidossa ovat vakuuttavat.

– Siitä on täysin selkeä näyttö, että pihka auttaa kaikenlaisten haavojen, myös hyvin vaikeiden paranemista, lääkäri Arno Sipponen kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa.

Vuonna 2001 Sipponen sai ensikosketuksensa pihkan parantavaan voimaan, kun hän oli vastavalmistunut lääkäri ja työskenteli Kolarin terveyskeskuksessa. Paikallisilla hoitajilla oli oma julkinen salaisuutensa, sillä he käyttivät haavanhoitoon paikallisen maanviljelijän keittämää perinteistä pihkasalvaa.

– Eräskin satavuotias nainen makasi kroonikko-osastolla ja sai pahan painehaavan kantapäähän. Hoidin häntä lääkärikoulussa oppimillani menetelmillä ilman, että haavassa tapahtui mitään paranemista. Konkarihoitajat sanoivat, että pistä Arno pihkaa siihen. Luotin heihin ja niin siinä kävi, että haava meni tyystin kiinni, Sipponen kertoo lehdelle.

Sipponen on kirjoittanut pihkasta Helsingin yliopistolle väitöskirjan, joka on tällä hetkellä esitarkastuksessa. Tuloksia on esitelty jo tunnetussa British Journal of Dermatology -lehdessä.

10

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pihkavoide

      Mitäs sanoo ne "oikeiden voiteiden" tekijät ja kauppiaat tuollaisesta pihkavoiteesta? Voiko sillä olla mitään tehoa ja vaikutusta? Onko se sitä huuhaata, ja vain rahan keräämistä?

    • Avun saanut

      Todella hyvää ainetta. Paransi ison haavan tosi nopeasti.

      • Halleluja!

        Kyllä meillä on ihmeellinen Jumala, joka on luonut Suomen puiden ainesosista voimallisia lääkkeitä! Pihka on tunnettu hoitokeinona iät ja ajat, ja pikiöljy ja terva samoin ovat valtavia lääkkeitä.


      • Halleluja! kirjoitti:

        Kyllä meillä on ihmeellinen Jumala, joka on luonut Suomen puiden ainesosista voimallisia lääkkeitä! Pihka on tunnettu hoitokeinona iät ja ajat, ja pikiöljy ja terva samoin ovat valtavia lääkkeitä.

        Tuota... siis aivan. Mm maapallolla nähtävissä oleva Luonto on alkuräjähdyksessä alkunsa saanutta energiaa.
        Luonto on evoluution myötä kehittänyt puille omat suojakeinonsa, havupuille kasvukauden aikana alkaa pintavaurioihin erittyä pihkaa.


    • Näin se on

      Pihkavoide on todellakin hyvää!

      Se apteekin pihkavoide on tosi laimeaa, alukperäisten tekijöiden tavara on parempaa ja vaikuttavampaa.

      • täsmälääke

        Mistä sitä laadukasta pihkasalvaa saa? On muuten helppo käsittää, miksi luonnon pihka toimii; Luonnon kehittämä puun erite pintavikojen hoitoon mm. lahosientä vastaan.


      • avulias4
        täsmälääke kirjoitti:

        Mistä sitä laadukasta pihkasalvaa saa? On muuten helppo käsittää, miksi luonnon pihka toimii; Luonnon kehittämä puun erite pintavikojen hoitoon mm. lahosientä vastaan.

        hyvää pihkasalvaa saa tilattua PIHKAMUMMOLTA.
        p. 0468969180


    • vuosien putki päällä

      Keski-ikäisen haava ei meinannut millään parantua. Moitti siitä tk-lääkäriä.

      "Ei tuossa auta erkin pihkavoidekaan, ellet tuota viinanlitkimistäs kuriin", sanoo lekuri.

    • s5m

      Itse tehtynä kaikkein parasta :)

    • ????????

      Ei tuossa auta erkin pihkavoidekaan..... sanoo lekuri.
      Mitäs se tk.-lekuuri oli määrännyt?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1692
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      214
      1359
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      83
      1298
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      55
      962
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      888
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      854
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      799
    Aihe